Magiczna promocja Elbląga
Pomysły dla rozwoju i promocji Elbląga są liczne. Jakiś czas temu mi również do głowy przyszło kilka. Niektóre z nich są mniejsze, inne większe. Jedne wymagają jedynie mojego nakładu wysiłku, drugie są uzależnione od pomocy chętnych osób.
Parkowanie na Starówce
Wczoraj (5 listopada) w godzinach po południowych na ul. Sukienniczej straż miejska zaczęła wypisywać mandaty za parkowanie w tym miejscu.
Wstyd i hańba!
Wczoraj (1 listopada), jadąc w kierunku Malborka od strony Nowego Dworu Gdańskiego, zatrzymaliśmy się, bo zauważyliśmy w rowie leżący do góry kołami samochód. Nasze auto stało na światłach awaryjnych. Kierowcy jadący za nami, czekali z włączonymi kierunkowskazami, aby móc nas ominąć ... Dopiero po pięciu minutach zatrzymali się młodzi ludzie, którzy tak jak my zareagowali na widok samochodu w rowie.
Skrzyżowanie gotowe... do kolizji
Uważnie przeczytałem artykuł o podobnym tytule na łamach portElu, a także komentarze. Nie znalazłem ewentualnych uwag, co do wad w sygnalizacji świetlnej tego newralgicznego skrzyżowania, które ma funkcjonować w obrębie byłego Feniksa.
Nie zmarnujmy szansy!
Na 18. sesji Rady Miejskiej w Elblągu 23 października radna Halina Sałata złożyła wniosek o wpisanie do rejestru zabytków fontanny na Placu Słowiańskim, co pomoże uzyskać środki na jej renowację. Fontanna była podstawą pomnika założyciela Elbląga, Hermana von Balka.
Jak umrzeć za sprawą dyspozytorni pogotowia?
To bardzo proste - wystarczy dostać zawału, wylewu lub na drodze rozbić sobie głowę i obficie krwawić. 25 minut - tyle czasu minęło od chwili próby połączenia z numerem 999, do chwili przyjazdu pogotowia na miejsce zdarzenia, tylko dlatego, że dyspozytorka w Olsztynie nie miała pojęcia o topografii okolic Elbląga, a karetkę wysłała z bazy zupełnie innej niż powinna.
Zapomniana rocznica
Kilka miesięcy temu odbywały się huczne obchody stulecia lotnictwa w Elblągu. Z zasmuceniem odebrałem więc brak jakiejkolwiek wzmianki na elbląskich portalach o innej rocznicy – dzisiaj mija 160 lat, odkąd ze stacji w Elblągu oficjalnie odjechał pierwszy pociąg.
A fructibus eorum cognoscetis eos*
Seria konsultacji za nami, a szykują się kolejne. Największym problemem tych spotkań jest frekwencja i to z obu stron.
Szturm Koenigsberga i Elbinga?
Jak ostatnio doniosła Elbląska Telewizja, po otwarciu ruchu bezwizowego z enklawą kaliningradzką, nastąpiło znaczne zainteresowanie uzyskaniem uprawnień do uzyskania stosownych dokumentów. Według tej informacji, już kilka tysięcy naszych sąsiadów uzyskało uprawnienia do wjazdu do Polski przez nasz region.
Elewacja gimnazjum przy Agrykola
W ostatnich dniach upubliczniono projekt architektoniczny związany z planowaną renowacją zabytkowego budynku Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola. Po remoncie elewacja ma zyskać nowy kolor angielskiej czerwieni, nawiązujący jakoby do barwy oryginalnej cegły.
Komentatroll
Kontynuując publikację wierszy w rubryce Teraz ja, prezentujemy Czytelnikom kolejny utwor. Zapraszamy osoby, chcące zaprezentować swój poetycki talent, do nadsyłania wierszy.
Lekarz rodzinny w 110 Szpitalu
Zwykłym przeziębieniem, jak to określił jeden z lekarzy w recepcji 110 Szpitala, taką katarowo-kaszlową sprawą młoda osoba taka jak ja nie powinna zawracać głowy lekarzowi rodzinnemu. Jeżeli uważam, że mam gorączkę i naprawdę źle się czuję, należy skorzystać z pogotowia w Szpitalu Wojewódzkim, ale dopiero od godz. 18.
Karetka - najtańsza taksówka dla elblążan?
Biorąc pod uwagę temat wyżej, chciałabym wyjaśnić jego znaczenie przywołując swoją sytuację sprzed kilku dni. Około godz. 22, po ciężkim dniu pracy złapał mnie okropny ból brzucha po lewej stronie. Mając małe dziecko i mieszkając z chłopakiem, nie miałam możliwości dotrzeć do szpitala na własną rękę. Sięgnęłam po telefon i zadzwoniłam na standardowy nr 999.
Pieniądze niezgody
Pieniądze niezgody - tak można nazwać kwotę 2 milionów złotych, które ratusz chce wyasygnować na cele społeczne.
Czy czołg zdobi nasze miasto?
Sprawa pomników w Elblągu była tu często przedmiotem dyskusji. Nawet szef portElu wywołał temat - czy przywrócić pomnik Hermanna von Balka, założyciela Elbląga i wielu innych miast.
Prawo jazdy: szczęście czy umiejętności
Ile razy słyszeliście od znajomych a może i sami byliście w takiej sytuacji, że egzaminator wypowiada słowa: egzamin nie zaliczony. Wiemy, że potrafimy dobrze prowadzić, utwierdzają nas w tym nasi instruktorzy oraz inne osoby, jednak egzamin nie zawsze zależy od naszych umiejętności.
Złośliwość rzeczy martwych
Jadąc elbląskimi ulicami cieszę się, że w naszym mieście coś się dzieje. Nie denerwują mnie remonty ulic ani nie wpadam w białą gorączkę na widok walca drogowego. Miejscowi malkontenci rzucili się na remonty dróg jak przysłowiowe sępy na padlinę. Zostawmy ten temat.
Nowe drogi a bezpieczeństwo dzieci
Poranny pośpiech do pracy, moment nieuwagi i człowiek leży pod kołami naszego samochodu lub przetacza się po jego masce. Wypadek gotowy. Tak najczęściej wyglądają potrącenia osób pieszych. A co, jeśli najbardziej narażone są na to dzieci?
Zdaniem rowerzysty
Jako, że ostatnio media podchwyciły temat rowerzysty pirata, chciałabym ustosunkować się z perspektywy elbląskiej rowerzystki.
Na lewo port, na prawo port...
... a środkiem rzeka Elbląg płynie. Od dłuższego czasu obserwuję dziwną sytuację przy nadbrzeżach. Okazuje się, że oprócz nowoczesnego portu, z terminalem, wybudowanym za miliony złotych, powstał po drugiej stronie skromny porcik.