
Nie żyje Bogdan Kaliński, były wieloletni dyrektor Tramwajów Elbląskich. Miał 82 lata...
Bogdan Kaliński urodził się w październiku 1942 roku w Rzymie. Był związany z komunikacją tramwajową przez 58 lat, w tym dyrektorem Tramwajów Elbląskich aż 23 lata, od 1 czerwca 1993 roku do 2016 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.
. - Gdy w styczniu 1993 roku ówczesny Zarząd Miasta pod przewodniczącym śp. prezydenta Józefa Gburzyńskiego powierzał mi misję utworzenia spółki Tramwaje Elbląskie, zadanie to przyjmowałem z wielką powagą. A wynikało to z tego, że równie zasadną mogła być decyzja o likwidacji tramwajów w Elblągu. Trzy podstawowe determinanty świadczące o potencjale zakładu były w stanie mniej niż dostatecznym. Torowiska wymagające remontu z wieloma zapadliskami, baza zajezdniowa z głowicą wjazdową tak starą, że uniemożliwiała wówczas wyeksploatowanemu taborowi wagonom 805 wjazd na każde stanowisko. I wagony 5N już dawno powinny być wycofane z eksploatacji. Nie chcę zanudzać historią, ale chcę przez to powiedzieć, byście mieli państwo skalę porównawczą.Jak było wówczas, gdy Tramwaje Elbląskie powstawały i jak jest dzisiaj. Nie chcę przez to powiedzieć, że dzisiaj jest eldorado. Brakuje też środków na remonty czy inwestycje. Ale nie można nie dostrzec tego poziomu, jaki został osiągnięty. Trzeba wręcz zwrócić uwagę, jak też czas został spożytkowany – mówił Bogdan Kaliński w rozmowie z portElem w 2023 roku, gdy relacjonowaliśmy uroczystości 30-lecia istnienia miejskich komunikacyjnych spółek, czyli Tramwajów Elbląskich i Zarządu Komunikacji Miejskiej.
Po przejściu na emeryturę Bogdan Kaliński nadal działał na rzecz miejskiej komunikacji. Od 2018 roku zasiadał w radzie nadzorczej Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Zmarł 1 kwietnia w wieku 82 lat..
- Dzięki Jego zaangażowaniu komunikacja tramwajowa w Elblągu zyskała blask. Wybudowane zostały nowe odcinki trakcyjne m.in. w ul. Płk. Dąbka, i Ogólnej, powstały również nowe linie tramwajowe 4 i 5. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej pojawiły się nowe możliwości inwestycyjne i Elbląga trafiły pierwsze, polskiej produkcji niskopodłogowe wagony tramwajowe. Jest to niewątpliwie Jego zasługa - pisze w swoich mediach społecznościowych spółka Tramwaje Elbląskie. - Przez wiele lat, zaangażowany był także w pracę na rzecz takich organizacji jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Naczelna Organizacja Techniczna czy Związek Pracodawców Ziemi Elbląskiej, gdzie pełnił wysokie funkcje prezesa i wiceprezesa.
Za swoją działalność zarówno na rzecz tramwajów jak i działalność społeczną był wielokrotnie nagradzany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał wyróżnienie „Za Zasługi dla Elbląga” oraz „Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej. Także uhonorowany został przez organizacje stowarzyszeniowe takimi odznaczeniami jak: Złota i Srebrna Odznaka Honorowa SEP, Diamentowa, Srebrna i Złota Odznaka Honorowa NOT.
Odeszła osoba, która zrobiła wiele dobrego zarówno dla elbląskich tramwajarzy jak i Miasta Elbląga – dlatego Jego odejście jest trudne do zaakceptowania - czytamy w poście Tramwajów Elbląskich.
Uroczystości pogrzebowe Bogdana Kalińskiego odbędą się w poniedziałek, 7 kwietnia. Początek o godz. 12.30 w kościele Matki Boskiej Królowej Polski przy ul Robotniczej, o godz. 13 - msza święta, a wyprowadzenie do grobu o godz. 14 w nowej części cmentarza Dębica.