UWAGA!

"Niezbędne prace remontowe" dla stuletnich budynków

 Elbląg, "Niezbędne prace remontowe" dla stuletnich budynków
Fot. Anna Dembińska

Po naszej ostatniej publikacji "Pytają o remont stuletnich budynków przy Grunwaldzkiej" zespół prasowy Biura Prezydenta Miasta przesłał nam oświadczenie w tej sprawie. - Prezydent Elbląga, zaniepokojony doniesieniami medialnymi na temat stanu technicznego budynków przy al. Grunwaldzkiej 79 i 81, zlecił dyrektorowi Zarządu Budynków Komunalnych Adamowi Krause inspekcję tych nieruchomości - czytamy w komunikacie.

Na początek przypomnijmy. Interpelację w sprawie stanu budynków napisali przedstawiciele klubu radnych PiS w Radzie Miejskiej, Paweł Kowszyński i Sebastian Czyżyk-Skoczyk. Podkreślali m. in., że mieszkańcy twierdzą, że od czterech dekad nie przeprowadzono tam żadnych "zewnętrznych" remontów, np. dotyczących elewacji, był tam też problem m. in. z przeprowadzeniem prac kominiarskich ze względu na stan dachu.

Utrzymanie ciepła w lokalach jest bardzo nieefektywne, a same mieszkania są narażone na wdzieranie się wilgoci oraz związane z tym problemy i potencjalne niebezpieczeństwa. Ponadto z budynków sypie się tynk, który zagraża nie tylko mieszkańcom, ale również przechodniom na pobliskim chodniku i pojazdom przejeżdżającym przy budynkach – podkreślali w swojej interpelacji radni.

Na ich pismo odpowiedziała wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska:

- Nieruchomości przy Alei Grunwaldzkiej 79 i 81 należą do zasobu mieszkaniowego wybudowanego w latach 1907-1908 i nie są ujęte w Planie rozbiórek. Ponadto budynki te są umieszczone w wykazie nieruchomości wyłączonych ze sprzedaży. Budynki przy Alei Grunwaldzkiej 79 i 81 zostały ujęte w Planie potrzeb remontowych, lecz konieczny zakres remontów wymaga dużych nakładów finansowych, co przy ograniczonym budżecie ZBK aktualnie nie jest możliwe. Dlatego też miasto prowadzi działania w celu pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych – podkreśliła.

Wskazywała również, że nie ma możliwości, by zastosować indywidualne stawki czynszu dla danego najemcy w zamian za wykonywanie niektórych prac, bo takie rozwiązanie proponować mieli proponować sami mieszkańcy.

Dziś (1 kwietnia) służby prasowe ratusza przekazały, że wkrótce przy Grunwaldzkiej zostaną jednak przeprowadzone prace remontowe. Publikujemy ich komunikat w całości.

  Elbląg, Inspekcja nieruchomości 31 marca,
Inspekcja nieruchomości 31 marca, fot. UM Elbląg

- Po raz kolejny reagujemy na sygnały płynące z miasta. Prezydent Elbląga, zaniepokojony doniesieniami medialnymi na temat stanu technicznego budynków przy Al. Grunwaldzkiej 79 i 81, zlecił dyrektorowi Zarządu Budynków Komunalnych Adamowi Krause inspekcję tych nieruchomości.

W poniedziałek dyrektor z pracownikami merytorycznymi ZBK odwiedzili mieszkanki i mieszkańców tych kamienic i przekazali im, że wkrótce zostaną wykonane tam niezbędne prace remontowe. Prezydent postanowił przesunąć na ten cel dodatkowe środki.

W wyniku rozmów z lokatorami, którzy wskazali defekty budynków, oraz przeprowadzonej oceny ustalono, że w pierwszej kolejności należy zająć się wymianą ław kominiarskich oraz remontem dobudówki budynku nr 81. Konieczna też będzie specjalistyczna inspekcja dachu, która pozwoli ocenić jego stan techniczny oraz zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac.

Przypominamy, że od 1 marca stawka czynszu za najem lokali mieszkalnych ZBK wynosi 7 zł za m kw. (dotychczas było to 8 zł). Zarówno to, jak i szybkie reakcje na sygnały płynące od elblążanek i elblążan, to misja samorządu - napisała Adrianna Kuzko z zespołu prasowego Biura Prezydenta Miasta.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Oczywiście szkoda uczciwych najemców (nie tych co generują zadłużenia), ale Grunwaldzka to jednak dość istotna i częściowo reprezentatywna ulica miasta, a te budynki niestety wyglądają fatalnie. Raczej powinny być usunięte a teren zagospodarowany na nowo. Oczywiście z poszanowaniem obecnych uczciwych lokatorów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    36
    2
    asddasdads(2025-04-01)
  • Nawet jak odnowia te bloki to i tak zaraz znajdzie sie BARAN ARTYSTA co nabazgra cos na nich
  • Sukces jak widać ma wielu ojców. Już na drugim serwisie czytam, że "Po naszej ostatniej publikacji" doszło ruchu ze strony miasta.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    Fan_HoMM3(2025-04-01)
  • Najpierw niech zaległy czynsz uregulują.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    2
    Ja tez chce nie płacić i mie(2025-04-01)
  • To chyba kolejny żart, te domy nadają się tylko do wyburzenia.
  • Jak zwykle wskazywanie palcem. Przeciez ten budynek nie stoi tam od wczoraj. Pan Missan byl viceprezydentem i moze nalezy zapytac co sie dzialo przez tyle lat ze nikt sie tym nie interesowal. Byi przeciez dyrektorzy ZBK, potem byla pani dyrektor i nikt z tym nic nie robil? Bardzo kiepsko to wyglada. Administaratorem jest ZBK wiec moze trzeba podrazyc temat i zadac kilka pytan osobie, ktora ma ten budynek w "opiece" dlaczego doszlo do takiej sytuacji, ze dopiero gdy sprawa zajely sie lokalne media, to laskawie wladze zainteresowaly sie tematem a przez wiele lat nikt nawet palcem nie kiwnal.
  • Jest gdzieś wykazie nieruchomości wyłączonych ze sprzedaży? i dlaczego są wyłączone?
  • Czy na prawdę nie lepiej byłoby przenieść tych uczciwie płacących czynsz ludzi do jakichś "nowszych " mieszkań, a te stare ohydne kamieniczki wyburzyć i zbudować nowy blok mieszkalny jak na ul. Wiejskiej? Takie stare domy to skarbonki bez dna. I do tego zadłużone. Kto o zdrowych zmysłach chciałby mieszkać w takiej budzie.
  • Prima aprilis; )
  • Mam dla Pana Prezydenta Missana dwie wiadomości: złą i złą. Będziesz Pan teraz mocno zaniepokojony, bo z takimi problemami boryka się ok.80 procent mieszkaniowego zasobu gminnego, wybudowanego na początku XX wieku. Dłużej trzeba było utrzymywać sztuczny twór nazwany ZBK, który umie tylko odpowiedzieć, że brakuje mu pieniędzy na remonty. Otwieram paczkę czipsów i czekam teraz na sygnały od mieszkańców ulic z Zawodzia, Zatorza i Śródmieścia, szczególnie od tych, którzy od lat próbują się doprosić likwidacji pieców kaflowych, remontów dachów, czy elewacji. Będziesz Pan miał, Prezydencie, ręce pełne pracy.
  • Wy im chcecie remontować a tam jest nielegalną sprzedaż alkoholu i papierosów xD dziuplę będą remontować hahahah
  • Szkoda że nie zrobiliście zdjęć syfu, który znajduje się na podwórkach tych budynków, jak na wysypisku. Niech najpierw posprzątają po sobie a nie tylko daj i daj, na dodatek część nie płaci nawet czynszu. Młodzi ludzie teraz mogą pomarzyć że ktoś coś im da, choćby kawalerkę na start. Jak ktoś dostaje coś od miasta, powinien dbać razy dwa, . A jak się nie podoba, to namiot pod pachę i na pole.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    ada 1111(2025-04-01)
Reklama