Młodzież zaczęła radzić
Mają być „głosem młodzieży” w Elblągu. Dziś (4 listopada) Młodzieżowa Rada Miejska obradowała na pierwszej sesji w tej kadencji. Zobacz zdjęcia.
Chcą zmian na Zawodziu, także dla najmłodszych
Jednym z tematów, które podejmie Rada Miejska na nadchodzącej sesji, jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dot. tzw. "Zielonego zakątka" przy Stawidłowej. Na Zawodziu ma powstać m. in plac zabaw, o co już kiedyś zabiegali mieszkańcy.
Policjanci podsumowali weekend
Policjanci z Elbląga podsumowali miniony weekend. Funkcjonariusze odnotowali 20 zdarzeń drogowych. Mundurowi zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących. Policjanci odnotowali także 101 przypadków przekroczeń prędkości.
W tym tygodniu portEl poleca: kobiecy dzień w Światowidzie i koncert Karuzela gna
Listopad czas zacząć. Najciekawsze propozycje rozpoczynającego się tygodnia przedstawiamy poniżej. A Ty na co się wybierasz?
Bażantarnia to skarb, Bema się korkuje, a Wschodnią nikt nie jeździ
Wracamy do konsultacji społecznych dotyczących połączenia drogowego między Sybiraków i Wschodnią. Co o planowanej inwestycji, w takim czy innym kształcie, mówili mieszkańcy? Zobacz zdjęcia ze spotkania i mapy niektórych koncepcji.
70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu (odc. 1)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień.
Galeria pod psem i kotem (Odc.338)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
"Propagandowe zawody pływackie" (Głos z przeszłości, odc. 170)
- Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza w Elblągu coraz bardziej rozszerza swoją działalność – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Wszystkie odcienie depresji. Rozmawiamy z psychiatrą
– Osoba, która naprawdę chce się zabić, nie ogłasza tego wszem i wobec, ale dostrzec można pewne sygnały, które świadczą o tym, że planuje odebrać sobie życie – mówi lek. med. Rafał Łuczak, psychiatra z Elbląga podczas naszej rozmowy o depresji i samobójstwach.
Jak się nazywasz, Gerardzie? (Gerard Kwiatkowski - zagadki jego pochodzenia i tożsamości, odc..2)
Historia „przeistoczeń tożsamościowych” Gerarda Kwiatkowskiego pokazuje, jak skomplikowane i bolesne mogą być losy jednostki w zderzeniu z różnymi, nierzadko bardzo brutalnymi, siłami społeczno-politycznymi. Życie jego i jego rodziny zostało ukształtowane i doświadczone efektem pogranicza i polskiej mniejszości etnicznej, germanizacją, totalitaryzmem, przymusową zmianą nazwiska, wojną, powojenną weryfikacją narodowościową, kolejną zmianą nazwiska w ramach repolonizacji, dobrowolną emigracją i ponownym przystosowaniem się do bycia Niemcami. Poniższy tekst jest kontynuacją odc. 1. Przedstawione w nim fakty nigdy wcześniej nie były tak kompleksowo prezentowane.
Czas na quiz. Jak dobrze znasz ZUS?
Jak co tydzień zapraszamy na quiz, tym razem z nagrodami ufundowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dobrze znasz ZUS?
Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki
- Aresztowani zostali wczoraj wieczorem bracia Fryderyk i Karl Marquardt, ponieważ w jednym z lokali tanecznych szukali zaczepki, a potem pobili się na ulicy. Gorzej na tym wyszedł Karl M., ponieważ podczas bójki doznał tak znacznych obrażeń, że musiał zostać zabrany do szpitala - pisała prasa o wydarzeniach w Elbingu w 1901 r.
Izaak Spiring - zapomniany elblążanin
Trzeba przyznać, że początek znajomości Izaaka Spiringa z Elblągiem nie był zbyt przyjacielski. Elblążanie skarżyli się, że poborca ceł zdziera z nich więcej niż przykazano (i to dużo więcej). Potem było już lepiej - po latach Holender został patronem jednej z ulic w naszym mieście. Dziś w Galerii EL możemy oglądać tablice nagrobne - w zasadzie wszystko, co po nim pozostało.
Elblążanie odwiedzają groby bliskich
Spokój – to słowo, które nasuwa się, gdy 1 listopada odwiedzamy cmentarz Agrykola. Ludzi jest oczywiście sporo, ale w godzinach przedpołudniowych trudno było mówić o wielkich tłumach, w okolicy cmentarza nie było widać też problemów z ruchem ulicznym. Zobacz zdjęcia.
Elbląscy radni zapraszają na comiesięczne dyżury
We wrześniu br. ruszył cykl spotkań z elbląskimi radnymi, na które zapraszamy elblążan. Terminy oraz miejsca dyżurów są ustalone w taki sposób, aby wszyscy mieszkańcy mieli możliwość porozmawiania z radnymi w godzinach popołudniowych poza budynkiem Urzędu Miejskiego.
Groby nikomu nieznanych
Od 28 lat pani Bożena odwiedza grób pana Czesława, który znajduje się w kwaterze NN cmentarza Dębica. Tu chowane są osoby nieznane z nazwiska oraz bezdomne. – Mieszkał w szopie, niedaleko nas. Był bardzo dobrym człowiekiem. Moja córka też tutaj przychodzi. Był dla niej jak dziadek, i tak się do niego zwracała. Był bezdomnym, to nie oznacza, że był gorszy – mówi kobieta. Zdjęcia.
Zostaną w naszej pamięci
W listopadzie szczególnie pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli. Wśród nich są osoby, które trwale zapisały się w życie całej elbląskiej społeczności. Przypominamy, kogo pożegnaliśmy w minionym roku.
Dojazd na elbląskie cmentarze w okresie Wszystkich Świętych
W okresie Wszystkich Świętych, z uwagi na zmiany w organizacji ruchu oraz ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji zborowej, która jest wzmocniona dodatkowymi kursami, szczególnie w kierunku cmentarza Dębica.
Głosowanie w budżecie obywatelskim unieważnione!
Prezydent Elbląga podjął decyzję o unieważnieniu głosowania w budżecie obywatelskim. Władze miasta informują, że stwierdziły „istotne nieprawidłowości” i podejrzewają złamanie prawa. O sprawie powiadomiły prokuraturę.
Gdzie w Elblągu zaszczepisz się przeciwko COVID?
Od 25 października każdy, kto wyrazi taką chęć, może szczepić się bezpłatnie przeciwko COVID-19. W Elblągu, jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, możemy to zrobić w siedmiu punktach.