UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki

- Aresztowani zostali wczoraj wieczorem bracia Fryderyk i Karl Marquardt, ponieważ w jednym z lokali tanecznych szukali zaczepki, a potem pobili się na ulicy. Gorzej na tym wyszedł Karl M., ponieważ podczas bójki doznał tak znacznych obrażeń, że musiał zostać zabrany do szpitala - pisała prasa o wydarzeniach w Elbingu w 1901 r.

Publiczne zebranie szewców

W czwartkowy wieczór w Centrum Związków Zawodowych odbędzie się publiczne zebranie szewców, podczas którego o rozwoju przemysłu obuwniczego i jego wpływie na branżę obuwniczą i pracowników opowie pan Simon z Norymbergii (niem. Nürnberg) (AZ, piątek, 01.11.1901 r.).

 

Zaginęła 58-letnia kobieta

Zaginęła 58-letnia żona mistrza kowalskiego Johanna Rosenbauma z Ignalina* (niem. Reimerswalde). Kobieta wyszła 12 października ze swojego mieszkania i do dziś pobyt jej jest nieznany (AZ, piątek, 01.11.1901 r.).
       *wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Lidzbark Warmiński – Wikipedia.

 

Znaleziono uszkodzony rower

Ubiegłej nocy na rogu ulic Kuśnierskiej (niem. Kürschnerstraße) i Wodnej (niem. Wasserstraße) znaleziono pocięty i porozbijany rower. Podejrzewa się, że ktoś w pośpiechu ukradł rower i potem go uszkodził (AZ, piątek, 01.11.1901 r.).

 

Jubileusz 25-lecia pracy

25-lecie pracy w hurtowni piwa F. W. Abitza i u tego samego pracodawcy świętuje dziś Peter Schieck. Z tej okazji jego przełożony wręczył mu drobne upominki (AZ, sobota, 02.11.1901 r.).

 

Próba ujarzmienia byka

Dziki młody byk, który prawdopodobnie uciekł rzeźnikowi, wywołał wczoraj o świcie wielkie zamieszanie, gdy wybiegł z ulicy Długiej Niskiej (niem. Lange Niederstraße), w górę Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) i Królewiecką (niem. Königsbergerstraße) do Staromiejskiej Wałowej (niem. Altstädtische Grünstraße), ścigany przez tłum drwiących z niego chłopców. Gdy pewien robotnik chciał go zatrzymać, byk wbiegł przez otwartą bramę domu o numerze 62 do ogrodu pana Manary. Z wielkim trudem udało się w końcu złapać zwierzę. Nie udało się jeszcze jednak ustalić jego właściciela (AZ, sobota, 02.11.1901 r.).

 

Aresztowany za wywołanie skandalu

Ubiegłej nocy z powodu wywołania skandalu na ulicy został aresztowany maszynista Carl Kopisch z ulicy Stawidłowej (niem. Schleusendamm). Mężczyzna zachował się w jednym z lokali przy ulicy Rzeźnickiej na tyle nieuprzejmie, że musiał zostać z niego wyrzucony. Był tym tak zdenerwowany, że dał upust swojej złości, z całej siły krzycząc i przeklinając (AZ, sobota, 02.11.1901 r.).

 

Wieczór pieśni w wykonaniu koła śpiewaczego Liedertafel

Zorganizowany wczoraj w dużej sali Resursy Mieszczańskiej przez tutejsze koło śpiewacze Liedertafel wieczór piosenek znów cieszył się nadzwyczaj dużym zainteresowaniem. Zauważyliśmy od samego początku, że składający się z 17 numerów program był bardzo różnorodny, jednak żałujemy, że kawałki z orkiestrą nie cieszyły się popularnością. Chwilę po godzinie 20 na podium weszła liczna grupa śpiewaków, wśród których zauważyć można było nowe osoby. […] Koncert zakończył się o godz. 22. Z pewnością każdy słuchacz opuścił salę wysoce usatysfakcjonowany (AZ, niedziela, 03.11.1901 r.).

 

Skazana położna zmarła w więzieniu

Krótko przed zamknięciem tego numeru dowiedzieliśmy się, że w więzieniu zmarła dziś po południu położna Elisabeth Roschkowski. Kobieta zmarła wskutek ataku serca, którego doznała ubiegłej nocy. W ten sposób uniknęła ziemskiej sprawiedliwości (AZ, niedziela, 03.11.1901 r.).

 

Pociąg potracił bydło

W sobotnią noc na odcinku Ostróda (niem. Osterode) - Elbląg, pociąg, który powinien przybyć planowo do Elbląga o godz. 22.35, między stacjami Markusy (niem. Markushof) i Jasionno (niem. Eschenhorst) przejechał i zabił dwie sztuki młodego bydła. Maszyna i wagony nie doznały przy tym większych szkód i po krótkim postoju pociąg ruszył i przybył do Elbląga jedynie z ośmiominutowym opóźnieniem (AZ, wtorek, 05.11.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "ulicy Długiej Niskiej (niem. Lange Niederstraße)" - - Najpierw była Lange Niederstraße, następnie Kastanien Allee (1913/1917), Ziese-Straße (od 1927), 3 Maja (do 1955), Dzierżyńskiego (do 1990) i następnie Browarna.
  • Droga redakcjo, artykul opisuje zdarzenia z roku 1901,a na zdjeciu Stare Miasto z końca lat 20 XXw - wieza katedry odbudowana w 1907r, Most Wysoki w 1926r. Jest to tekst stricte histoczyny, stad prosba by nastepnym razem, zamieszczac zdjecia adekwatne przynajmniej do dekady, a sa ich bogate przeciez pokłady.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    2
    Realista1(2024-11-02)
  • Linia kolejowa Elbląg-Kwietniewo-Myślice-Zalewo-Ostróda została wybudowana w latach 1891-93.Rok później wydłużono ją do Olsztynka. Pruska sieć kolejowa była dość imponująca. Po wojnie "wyzwoliciele" zza wschodniej granicy znaczną część taboru i torów rozebrali i - w ramach wojennych łupów oraz reperacji - wywieźli na Wschód.
  • @RodemzElbląga - To co przetrwało padło później łupem namiestników sowieckich najeźdźców czyli PO PSL SLD Lewica. W naszym regionie ci szkodnicy zlikwidowalli linię kolejową Malbork -Małdyty, Prabuty -Jablonowo Pom, zlikwidowano sieć kolei wąskotorowych NDG -Lisewo odcinając te żuławskie miejscowości od jakiejkolwiek komunikacji. Łupem sowieckich namiestników padała także kolej nadzalewowa. Te wszystkie linie zostały celowo zniszczone w latach 1990-do teraz.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    15
    7
    Jawamwojtaniewybierałem(2024-11-02)
  • Wlasnie tak sie zastanawialem, co to za linia kolejowa, co z Ostródy do Elblląga biegła przez Markusy.
  • Oprócz artykułów o dawnych czasach redakcja mogła by przygotowywać ludzi na wojnę
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    8
    Radio Wolna Europa(2024-11-02)
  • Dawno temu w Elbingu.
  • dawno temu w elbingu niemcy hitlera zrobili honorowym obywatelem miasta
  • @Radio Wolna Europa - dla iej wazniejsze sa pieski kotki i piateczek piatunio
  • Tego marudę od honorowego obywatela miasta Elbing niejakiego Adolfa H. nic już nie przekona. To obywatelstwo to jedynie fakt historyczny taki jak ten, że istniała III Rzesza, a jej przywódcy przez aparat tego państwa byli mianowani honorowymi obywatelami wszystkich miast niemieckich. Po II wojnie wszystkie te nadania zostały przez władze RFN/NRF wycofane. Jednocześnie potwierdzono, że na te decyzje nie mieli wpływu mieszkańscy tych miast i były one aktem przestępczym autorstwa reżimu nazistowskich Niemiec. Miasta, które przejęła Polska, w tym Elbląg, Dekretem PKWN, potwierdzonym przez Sejm w1947 roku również pozbawiły tych osób tytułów honorowych obywateli. Stąd ta forma komentarza jest pozbawiona sensu, gdyż po prostu stanowi informację powszechnie znaną
  • @Adolf Klozet - Jaki maruda? To jest fakt i Adolf Hitler był honorowym obywatelem Elbinga. Nie da sie tego wygumkować a dekretami to sobie można unieważnić wszystko. Tym samym zrównanie ówczesnego Elbinga z Elblągiem jest niewłaściwe i wbrew polskiej racji stanu.
  • @Adolf Klozet - "obywatelstwo to jedynie fakt historyczny " taaa, tak samo jak podoboz Stuthoff w Elbingu, nagonka na zydow i to ze mordowano i wyzyskiwano ludzi doprowadzajac ich do smierci, to tez jedynie fakt historyczny, zniszczone pokolenia obrabowane kraje, ale oh ah biedny Elbing kraina mlekiem i miodem plynaca pamieta swoja swietnosc reszta to tylko fakt historyczny, no to przytaczam te fakty
Reklama