Tak wykuwała się PWSZ (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 5)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj piąta część cyklu.
Park Dolinka czasów dzieciństwa. Amfiteatr, wodospady i sanki
Jednym z ulubionych elbląskich miejsc mojego kilkuletniego syna jest park Dolinka, przede wszystkim ze względu na duży i zadbany plac zabaw, oblegany przez rodziny w porze wiosennej i letniej. Kiedyś już pisałem, że „moim” parkiem w naszym mieście jest Kajki, ale i z Dolinką mam miłe wspomnienia z dzieciństwa.
"Przyspieszyć ukończenie prac" (Głos z przeszłości, odc. 174)
- Decyzją MRN referat grobownictwa przejęty został z dniem 1 sierpnia przez Wydział Plantacji Miejskich – pisała prasa o Elblągu w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu... Carl Ziese przejąl zakłady Schichaua
Jak podano do wiadomości, zakłady Schichaua w Elblągu i Gdańsku przeszły teraz na wyłączną własność radcy Ziese i jego żony. Do tej pory współwłaścicielami zakładów byli właściciel posiadłości von Schichau, syn zmarłego tajnego radcy Schichaua i jego dwaj wnukowie, synowie pułkownika Meyera – pisała elbląska prasa 27 listopada 1901 roku. O czym jeszcze pisała?
Jak powstała PWSZ (70 szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 4)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj czwarta część cyklu.
"Dwa metry zupełnie zepsutych kartofli" (Głos z przeszłości, odc. 173)
- W Elblągu zamieszkuje pewna ilość osób, których głównym źródłem dochodu nie jest praca w przedsiębiorstwach czy instytucjach, a hodowla krów, kóz i trzody chlewnej - pisała prasa w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu.... Bawili się na rodzinnym wieczorku
- We wczorajszą niedzielę ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców zorganizował w Domu Rzemiosła wieczorek rodzinny. Przewodniczący, pastor Bergau wygłosił wykład z biblii. Pastor Weber z kolei wygłosił wykład pt. „Kraina i ludność Burów" - pisała elbląska prasa w 1901 roku. O czym jeszcze można było wówczas przeczytać w lokalnej gazecie?
Miasto z politechniką (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 3)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj trzecia część cyklu.
"Duże zainteresowanie wczasami niedzielnymi" (Głos z przeszłości, odc. 172)
- Obecnie zainteresowanie imprezami niedzielnymi jest słabsze, ze względu na wyjazdy robotników w święta na żniwa. Po zakończeniu jednak żniw wczasy niedzielne powinny być organizowane na szerszą skalę pisała prasa o tzw. "wczasach niedzielnych" w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu… odbył się wyjątkowy bazar
- Zorganizowany przez „Ojczyźniany Związek Kobiet” bazar prezentował wczoraj kolorowy żywy obrazek. Już od wielu tygodni nasze panie starały się o to, by każdy wniósł w to wydarzenie swój wkład, czy to oferując złoto, zasoby naturalne czy inne artykuły i dał tym samym kupującym okazję do tego, by wśród tej wielkiej ilości towarów wyszukali oni dla siebie to, co najpiękniejsze i najlepsze – pisała elbląska prasa w 1901 roku. O czym jeszcze pisała?
Początki technicznych uczelni w mieście (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 2)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Tydzień temu opublikowaliśmy pierwszą część cyklu, dzisiaj część druga, kolejne co niedzielę.
Restauracje, bary i otwarcie McDonald’s. Wspomnienia z lat 90.
Napisałem już kilka tekstów poświęconych wspomnieniom z lat 90., przypadających na okres mojego dzieciństwa, a w niektórych z nich poruszałem tematy elbląskiej gastronomii – tym razem chciałbym go rozwinąć i opowiedzieć o tym, co zapadło mi w pamięci w tej kategorii. A także, jak zawsze, zachęcić Czytelników do dyskusji i dzielenia się własnymi doświadczeniami.
Chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi pracy (Głos z przeszłości, odc. 171)
- W obecnych warunkach cała niemal akcja bezpieczeństwa i higieny pracy w Elektrowni elbląskiej opiera się na tym, co zdoła wykonać we własnym zakresie sama załoga – można było przeczytać w Głosie Wybrzeża w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu… świętowano jubileusz skarbnika
Pan Madsack świętował wczoraj jubileusz 25-lecia na stanowisku skarbnika Powszechnego Związku Edukacyjnego. W uznaniu jego usług na rzecz stowarzyszenia zarząd przyznał mu dyplom. Wieczorem chór śpiewaczy przybył do niego z małym poczęstunkiem. Pan Madsack zawsze wykazywał wielkie zainteresowanie rozwojem stowarzyszenia, a uwagę, jaką otrzymał, można zatem określić jako zasłużoną - czytamy w elbląskiej prasie w 1901 r. O czym jeszcze pisała?
70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu (odc. 1)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień.
"Propagandowe zawody pływackie" (Głos z przeszłości, odc. 170)
- Okręgowa Mleczarnia Spółdzielcza w Elblągu coraz bardziej rozszerza swoją działalność – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Jak się nazywasz, Gerardzie? (Gerard Kwiatkowski - zagadki jego pochodzenia i tożsamości, odc..2)
Historia „przeistoczeń tożsamościowych” Gerarda Kwiatkowskiego pokazuje, jak skomplikowane i bolesne mogą być losy jednostki w zderzeniu z różnymi, nierzadko bardzo brutalnymi, siłami społeczno-politycznymi. Życie jego i jego rodziny zostało ukształtowane i doświadczone efektem pogranicza i polskiej mniejszości etnicznej, germanizacją, totalitaryzmem, przymusową zmianą nazwiska, wojną, powojenną weryfikacją narodowościową, kolejną zmianą nazwiska w ramach repolonizacji, dobrowolną emigracją i ponownym przystosowaniem się do bycia Niemcami. Poniższy tekst jest kontynuacją odc. 1. Przedstawione w nim fakty nigdy wcześniej nie były tak kompleksowo prezentowane.
Dawno temu w Elblągu... bracia szukali zaczepki
- Aresztowani zostali wczoraj wieczorem bracia Fryderyk i Karl Marquardt, ponieważ w jednym z lokali tanecznych szukali zaczepki, a potem pobili się na ulicy. Gorzej na tym wyszedł Karl M., ponieważ podczas bójki doznał tak znacznych obrażeń, że musiał zostać zabrany do szpitala - pisała prasa o wydarzeniach w Elbingu w 1901 r.
Izaak Spiring - zapomniany elblążanin
Trzeba przyznać, że początek znajomości Izaaka Spiringa z Elblągiem nie był zbyt przyjacielski. Elblążanie skarżyli się, że poborca ceł zdziera z nich więcej niż przykazano (i to dużo więcej). Potem było już lepiej - po latach Holender został patronem jednej z ulic w naszym mieście. Dziś w Galerii EL możemy oglądać tablice nagrobne - w zasadzie wszystko, co po nim pozostało.
Do pracy stanęła przede wszystkim młodzież (Głos z przeszłości, odc. 168)
- Prezydia Miejskiej i Powiatowej Rad Narodowych przystępując do współzawodnictwa w przygotowaniach do nowego roku szkolnego wezwały jednocześnie wszystkie gminne rady do jak najszybszego wykonania obowiązków w dziedzinie wyposażenia szkół – pisała prasa w 1950 r.