"Wystawa cieszy się dużym powodzeniem" (Głos z przeszłości, odc. 183)
- W myśl ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, rozpocznie się w mieście i powiecie nabór rocznika 1929 i 1930 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1927 i 1928, którzy korzystali dotychczas z odroczenia zasadniczej służby wojskowej – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblagu… klub organizował imprezę
W sobotę w „Złotym Lwie” Klub Turystyczny Elbing 1894 zorganizował imprezę zimową, na której pojawiło się 150 gości, którzy to spędzili razem do szóstej nad ranem czas przy żywiołowych tańcach i w radosnej atmosferze. Organizatorzy zadbali o miłe urozmaicenie imprezy, więc godziny mijały za szybko i uczestnicy podczas wychodzenia z niej z radością zapewnili, że chętnie tutaj wrócą przy następnej nadarzającej się okazji - czytamy w elbląskiej prasie z lutego 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
Na starówkę i w stronę Bażantarni (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 7)
Kolejny odcinek naszego cyklu związanego z fotograficznymi pracami Jarosława Jaroszuka zabiera nas do Galerii EL i na Marymoncką. Zapraszamy na podróż w czasie.
"Wyzwolenie" Łęcza
W osiemdziesiątą rocznicę mordu na ludności cywilnej Łęcza przypominamy opublikowany dwa lata temu fragment książki Georga Wichmanna „Heimatbuch der Dorfgemeinde Lenzen Landkreis Elbing” w tłumaczeniu dr. Tomasza Słomki, w której autor opisuje wkroczenie wojsk radzieckich do podelbląskiej wsi Łęcze w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.
"Sympatycy mile widziani" (Głos z przeszłości, odc. 182)
- Właściciele zakwalifikowanych do sadzenia ziemniaków otrzymają odpowiednie zaświadczenia o zdrowotności posiadanego materiału siewnego, na podstawie których przy dostawach GS będą mogli uzyskać wyższą zapłatę - pisała prasa w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu... aresztowano żebraka
Wczoraj wieczorem w salach Resursy Mieszczańskiej odbył się zapowiadany koncert naszej miejskiej kapeli. Frekwencja był wysoka i zebrano zadowalającą sumę. Zróżnicowany, umiejętnie skomponowany program został stworzony przez zespół w nienaganny sposób i spotkał się z dużym aplauzem publiczności (AZ, wtorek, 14.01.1902 r.) - pisała prasa w 1902 r. O czym jeszcze?
Przemysłowe echa miasta (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 6)
W naszym cyklu pokazujemy kolejne zdjęcie Jarosława Jaroszuka zestawione z archiwalnymi fotografiami Elbląga. Dziś pozostajemy w przemysłowym klimacie.
Wziąć pod uwagę życzenia pasażerów (Głos z przeszłości, odc. 181)
- Autobus PKS kursujący na linii Elbląg-Tolkmicko posiada w Elblągu dwa przystanki, położone w południowej części miasta. Konieczne jest też utworzenie przystanku w północnej części miasta obok hotelu Orbis – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu… podano statystyki urodzeń z 1901 roku
W roku 1901 w tutejszym urzędzie stanu cywilnego zanotowano narodziny 1043 dzieci płci męskiej i 984 dzieci płci żeńskiej, łącznie więc 2027 urodzeń, z czego 28 dzieci płci męskiej i 22 dzieci płci żeńskiej, łącznie więc 50 dzieci to urodzenia martwe. W ubiegłym roku zmarło 711 mężczyzn i 674 kobiety, łącznie 1385 osób. Zawarto 408 związków małżeńskich – pisała elbląska prasa w styczniu 1902 r. O czym jeszcze pisała?
Woda i ogień (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 5)
Raz jeszcze sięgamy do fotograficznych prac Jarosława Jaroszuka. Dziś zerkamy na miasto na początku XX w. i w 1945 roku.
Od PWSZ do ANS (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 11)
Kończymy nasz cykl dotyczący 70-lecia szkolnictwa akademickiego w Elblągu. Tym razem skupimy się na na historii PWSZ i ANS w latach 2015-2024.
Ukarano 4 pracowników (Głos z przeszłości, odc. 180)
- W ramach obozu kondycyjno-szkoleniowego ZKS Budowlani odbyły się 6 bm. zawody lekkoatletyczne. Mimo niepomyślnych warunków atmosferycznych wyniki osiągnięte przez zawodników świadczą do dobrej formie uczestników obozu – pisała o Elblągu prasa w 1950 roku.
O liczebności załogi Zamechu, czyli zakład o … brodę dyrektora Kowalczyka (Odc. 2 - zatrudnienie w latach 1961-90)
Kontynuujemy temat liczebności załogi Zamechu na przestrzeni lat. W pierwszym odcinku dotarliśmy do roku 1960. Niniejszy odcinek poświęcimy niezwykle ciekawym trzem ostatnim zamechowskim dekadom. W tym czasie załoga tego największego w mieście i regionie przedsiębiorstwa przeżywała momenty chwały jak i chwile zwątpienia, a nawet zatroskania o przyszłość. Zapraszam w podróż w czasie pomiędzy latami 1961 i 1990. Zachęcam do włączenia się w merytoryczną debatę.
Dawno temu w Elblągu....zniknął nauczyciel
- W tajemniczych okolicznościach w dni świąteczne zniknął nauczyciel Taube. Pan Taube od 1 kwietnia ubiegłego roku pracuje w jednej ze szkół, jest jeszcze kawalerem i ma nieco ponad 30 lat. W święta pan Taube miał zamiar wyjechać i w tym celu spakował już swoje rzeczy. W każdym razie podróż nie odbyła się lub pan Taube nie zabrał ze sobą bagażu, co jest mało prawdopodobne. Od tego czasu mężczyzna zniknął - pisały gazety w styczniu 1902 r. O czym jeszcze pisały?
Z dworca na północ (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 4)
Czas na kolejną podróż w czasie ze zdjęciami Jarosława Jaroszuka i elbląskich fotografów sprzed lat. Dzisiaj zaglądamy w dwa zupełnie odmienne rejony miasta.
Dekada z PWSZ (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 10)
Kontynuujemy nasze publikacje dotyczące 70-lecia szkolnictwa akademickiego w Elblągu. Tym razem spoglądamy na historię PWSZ w latach 2004-2014.
"Koniecznie przyspieszyć montaż tej hali" (Głos z przeszłości, odc. 179)
- Ludzie starali się, nie można powiedzieć. Ale jakoś nie wychodziło. A to z nitowaniem nie mogą dać rady na czas, a to spawanie nie idzie tak, jak należy – pisała prasa o odbudowie hali nr 20 Zakładów Mechanicznych w 1950 r.
O załodze Zamechu (zatrudnienie w latach 1945-60, odc. 1)
Na temat liczebności załogi Zamechu nagromadziło się sporo obiegowych opinii, nie zawsze zgodnych z faktami. Tematyce ruchu kadrowego w tym największym w powojennym Elblągu przedsiębiorstwie nie poświęcano dotąd szczególnej uwagi. Tymczasem każda kolejna dekada istnienia Zamechu miała w tym zakresie odmienną specyfikę, a całościowe spojrzenie na zjawiska kadrowe z lat 1945-1990 dostarcza nie tylko ciekawych refleksji na temat czasów minionych, ale również skojarzeń z czasami obecnymi. Szczególnie, że wkrótce minie 35 lat od zejścia Zamechu z areny dziejów oraz w obliczu coraz bardziej zarysowującej się schyłkowości pozostawionego wówczas przez niego potencjału.
Dawno temu w Elblągu... brakowało nauczycieli
W naszym okręgu niestety nadal brakuje nauczycieli. W Dąbrowie (niem. Damerau) od 1 października 1900 roku (a więc od roku i kwartału) nadal jest wolny wakat i tamtejszy nauczyciel jest zmuszony do nauczania obu klas. Od 1 lipca ubiegłego roku również nieobsadzone zostały dwa stanowiska w Suchaczu (niem. Succase) i Jagodniku (niem. Behrendshagen). W Łeczu (niem. Lenzen) udało się 15 grudnia obsadzić trzeci wakat nauczycielski poprzez zatrudnienie nauczycielki. W Hucie Żuławskiej (niem. Hütte) również zatrudniono nauczycielkę. Wytrzymała ona tam jednak tylko krótki czas - mogliśmy przeczytać w styczniu 1902 r. O czym jeszcze mogliśmy przeczytać.
Od EUH-E do AMiSNS i dalej (70 lat akademickiego Elbląga, odc. 9)
Kontynuujemy nasze publikacje dotyczące 70-lecia szkolnictwa akademickiego w Elblągu. W poprzednim odcinku przybliżyliśmy historię EUH-E w latach 2004-2014, teraz przedstawimy, co się działo w następnych latach aż do dziś.