UWAGA!

Dawno temu w Elblągu: Zwodowano parowiec

 Elbląg, Stocznia Schichaua w Elblągu
Stocznia Schichaua w Elblągu

Dziś rano o godzinie 11 w lokalnej stoczni Schichaua przy ulicy Gr. Lastadienstraße odbyło się wodowanie nowo wybudowanego parowca - pisała elbląska prasa 3 kwietnia 1902 roku. O czym jeszcze informowała?

Zebranie związku robotników
       Dziś wieczorem w Próchniku (niem. Dörbeck) w gospodzie „Dzbanek z jelonkiem” (niem. Hirschkrug) odbędzie się zebranie tutejszego związku robotników (AZ, środa, 02.04.1902 r.).
      

Podziękowanie dla kupca od śpiewaków

W przeddzień 70. urodzin nasze koło śpiewacze Liedertafel wręczyło swojemu honorowemu członkowi, kupcowi Reimerowi, drobny upominek, wyrażając w ten sposób wdzięczność za wieloletnią owocną działalność jednego ze swoich najstarszych członków (AZ, środa, 02.04.1902 r.).

 

Dyrygent Fricke z Berlina odrzucił ofertę

Wybrany przez koło śpiewacze Liedertafel na ostatnim nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu dyrygent, pan Fricke z Berlina, nie przyjął tego stanowiska, jak się dowiedzieliśmy, powołując się na ostrą konkurencję (AZ, środa, 02.04.1902 r.).

 

Wypadek na kolei
       Wczoraj po południu pracownik utrzymania ruchu kolejowego Zerneckel z Gronowa Elbląskiego (niem. Grunau), zatrudniony w lokalnej zajezdni utrzymania ruchu kolejowego I, doznał skomplikowanego złamania nogi podczas rozładunku torów kolejowych na stacji Gronowo Elbląskie. Poszkodowany został przetransportowany na lokalną stację kolejową w wagonie towarowym, a stamtąd przez swoich współpracowników do szpitala miejskiego za pomocą kosza pogotowia ratunkowego (AZ, czwartek, 03.04.1902 r.).

 

15 więźniów przewieziono z Elbląga do Szczytna

Transport 15 więźniów został dziś rano przywieziony przez pięciu konwojentów więziennych z miejscowego więzienia na stację kolejową, a następnie pociągiem do więzienia w Szczytnie (niem. Ortelsburg). Wszyscy więźniowie są w kwiecie wieku, są silnymi ludźmi i udali się do przyszłego ośrodka opieki z dość pogodnymi wyrazami twarzy (AZ, czwartek, 03.04.1902 r.).

 

Włamanie do mleczarni przy Nowowiejskiej

Poprzedniej nocy włamano się do zakładu mleczarskiego Dietricha przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstraße). Włamywacz wybił szybę w drzwiach wejściowych i otworzył je od wewnątrz kluczem, który w nich tkwił. Ponieważ jednak zaraz zauważono, że ktoś próbował dostać się do środka, intruz zbiegł, nie zabrawszy ze sobą żadnej rzeczy (AZ, piątek, 04.04.1902 r.).

 

Głupia zabawa doprowadziła do nieszczęścia

Bardzo smutny wypadek, który pozostawił rodzinę w gorzkim bólu, wydarzył się w środę po południu przy ulicy Studziennej (niem. Lange Hinterstraße). Czteroletni, będący dla swoich bliskich wielką pociechą, syn mistrza piekarskiego, pana Maschinskiego, bawił się na ulicy z trzema kolegami i jeden z nich wpadł na niefortunny pomysł skonstruowania „łuku” z kija i próbowania z niego strzelać. Drewniana strzała niefortunnie trafiła młodego Maschinskiego w lewe oko, przebijając siatkówkę całego oka tak, że kawałki oka zawisły na policzku chłopca. Lekarz, który został natychmiast wezwany, nakazał przeniesienie dziecka do kliniki okulistycznej doktora Keina. Lekarz ustalił, że dziecko na zawsze straciło wzrok w lewym oku i niestety prawe oko również może ucierpieć. Można sobie wyobrazić ból rodziny, którą dotknęło to nieszczęście (AZ, sobota, 05.04.1902 r.).

 

Zbiegowisko przy ulicy Kuśnierskiej

Wczoraj wieczorem przy ulicy Kuśnierskiej (niem. Kürschnerstraße) zebrał się spory tłum gapiów. Robotnik Olschweski wybił tam bowiem kilka okien. Mężczyzna był pijany i został aresztowany, aby zapobiec dalszym ekscesom (AZ, sobota, 05.04.1902 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "przy ulicy Gr. Lastadienstraße" - To ulica Dużej Łasztowni, dzisiaj tereny fabryczne GE. - "w Próchniku (niem. Dörbeck) w gospodzie „Dzbanek z jelonkiem” (niem. Hirschkrug)" - ta gospoda nazywała się "Jelenia Karczma".
  • Co nas obchodzi niemiecki parowiec? " Tu jest Polska". Nasza dumą są promy moradzieckiego i pisowskie Izery
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    6
    12
    Prąd z Ostrołęki(2025-04-05)
  • @Prąd z Ostrołęki - Nie potrzebna ta ironia. Były premier Wielkiej pisowskiej Polski ma takie wpływy załatwił aby cła ominęły sztandarową inwestycje pis
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    2
    Co tuskowe na to ?(2025-04-05)
  • Ten pijany robotnik o nazwisku Olschewski, prawdopodobnie jego nazwisko pierwotne brzmiało Olszewski, mógł być narodowości polskiej. Możliwe, że wybił szyby Niemcowi, a jego czyn miał podtekst patriotyczny. Mógł się wzorować na Ignacym Balcerkiewiczu, który w maju 1901 roku we Wrześni w towarzystwie kilku osób pod namową właściciela szynku Pohla wraz z grupą kolegów wyszedł na ulicę z okrzykiem poparcia protestujących uczniów w słynnym strajku przeciw germanizacji. Oczywiście wszyscy byli "pod wpływem", a tenże Pohl to był niemiecki szpicel. Grupa ta przeszła do historii jako aktywni rodzice strajkujących dzieci, chociaż żadne z nich nie miało dzieci wśród tych uczniów. W tej akcji szczególnie aktywna była pani Nepomucena Piasecka, która spośród nich otrzymała najwyższy wyrok (2,5 roku więzienia), ale kary nie odbyła. Od Komitetu Pomocy Ofiarom Strajku otrzymała 8 tysięcy marek, które wykorzystała po wyjeździe do Lwowa na założenie pralni. Podobno od usług pralniczych wolała alkohol, więc ten jej biznes padł. Tak to walczono z tą germanizacją.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    Ot taki pomysł(2025-04-05)
  • Elbing i reszta : Prusy, Pomerania, Grin Berg, Breslau trafiły nam sie jak ślepej kurze ziarno... bo "wujek Adolf" przegrał wojnę !!!
  • Opanujcie się z tą niemiecką propagandą. To my stworzyliśmy ich i byliśmy zbyt łagodni i dobrzy dla tego nieudanego tworu.
Reklama