UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Nautilus świętował 25-lecie

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... Nautilus świętował 25-lecie

Klub wioślarski „Nautilus” świętuje swoje 25-lecie w niedzielę, 20 kwietnia, w salach Resursy Humanitas, gdzie odbędzie się uroczysta impreza połączona z bankietem (śniadanie w gronie dżentelmenów), a wieczorem bal (AZ, środa, 09.04.1902 r.) - pisała elbląska prasa w 1902 r. O czym jeszcze przeczytamy w kwietniu 1902 r.?

Złoty krzyż za wierną służbę
       Złoty krzyż za wierną służbę w jednej i tej samej rodzinie został przyznany służącej, wdowie Eleonorze Sendowski, z domu Gehrmann, przez Jej Wysokość Cesarzową i wręczony wraz z dyplomem przez nadburmistrza Elditta. Pani Sendowski przez 40 lat odbywała służbę w rodzinie Wieler, ma 72 lata i przyjęto ją teraz do szpitala św. Elżbiety (niem. Elisabeth-Hospital) (AZ, niedziela, 06.04.1902 r.).

 

Mistrz malarstwa świętuje swoje 25-lecie
       Mistrz malarski Franz Menning świętuje 8 kwietnia jubileusz 25-lecia w zawodzie mistrza rzemieślniczego. Cech organizuje z tej okazji bankiet w domu związkowym (dom rzemiosła) (AZ, wtorek, 08.04.1902 r.).

 

Zły stan podmiejskich dróg
       W jak opłakanym stanie znajdują się drogi wiejskie na Żuławach, świadczy następujący incydent: właściciel ziemski Schulz z miejscowości Kępiny Małe (niem. Zeyersvorderkampen) jechał w ubiegłą sobotę na jednej z podelbląskich dróg dwukołowym wozem, w którym siedział on i pan Weile, lekarz weterynarii z Elbląga. Ponieważ wóz był ciągnięty przez silnego konia, pan Schulz miał nadzieję, że uda mu się przejechać tą drogą swoim małym wozem. Wóz utknął jednak na środku drogi. Koń ciągnął go z całych sił, nagle pękły jednak pasy dyszla i wóz przewrócił się do tyłu. Ponieważ jego pasażerowie upadli na miękką ziemię, nie odnieśli poważnych obrażeń (AZ, wtorek, 08.04.1902 r.).

 

O mało nie trafił pod koła pociągu
       Kiedy pan Templin, sekretarz sądowy z miasta Młynary (niem. Mühlhausen, okręg pasłęcki, niem. Pr. Holland), wracał z wizyty w Elblągu, wysiadając z pociągu na stacji Młynary, ponieważ ten znajdował się w ruchu, upadł i doznał skomplikowanego złamania nogi. Pan Templin został prawie przejechany przez pociąg (AZ, środa, 09.04.1902 r.).

 

Ukradli pieniądze i chcieli uciec
       Pewnemu pochodzącemu spoza Elbląga czeladnikowi kowalskiemu przybyłemu do naszego miasta we wtorkowe popołudnie w schronisku „Am Elbing” ukradziono portmonetkę, w której znajdowało się 6 marek. Podejrzenie padło na przebywającego tam również zamiejscowego czeladnika ciesielskiego Friedricha Kretschmanna i trudniącego się odlewaniem złota Fritza Laskowskiego, którzy nagle rozpłynęli się w powietrzu. Podążono ich śladem i śledzono aż do dworca, gdzie mieli zamiar ulotnić się, ale nagle zatrzymał ich strażnik. Za skradzione pieniądze kupili już sobie bilety (AZ, czwartek, 10.04.1902 r.).

 

Para artystów Fly i Salde z niezwykłym programem w Elblągu
       Para artystów Fly i Salde, która niedawno z niezwykłym sukcesem pojawiła się w Królewcu (niem. Koenigsberg) ze swoimi interesującymi występami w dziedzinie okultyzmu, spirytyzmu i przekazu myśli, ma w planach w przyszły wtorek, 15 kwietnia w wielkiej sali Resursy Mieszczańskiej, jednorazowo wystąpić z sensacyjnym programem przed naszą publicznością. Obecnie Fly i Salde goszczą w Gdańsku (niem. Danzig) w sali balowej „Danziger Hof” (AZ, piątek, 11.04.1902 r.).

 

Schwytano sprawców
       Przed ośmioma dniami w nocy na Malej Górze Cudów (niem. Kl. Wunderberg) wybito od strony ulicy sześć szyb w domu przedsiębiorcy budowlanego. Udało się schwytać sprawców w osobach braci Otto i Hermanna Sch. zamieszkałych przy ulicy Płk. Dąbka (niem. Angerstraße) (AZ, sobota, 12.04.1902 r.).

 

Co nowego w teatrze?
       W sobotę teatr będzie zamknięty. Na niedzielę zaplanowano romantyczną operę Neßlera pt. „Trębacz z Säckingen” (niem. Der Trompeter von Säckingen). W poniedziałek jednorazowo na scenie zobaczymy „Carmen“ kompozytora Georges'a Bizeta (AZ, sobota, 12.04.1902 r.).

tłum. DK.

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • "na Małej Górze Cudów (niem. Kl. [einer] Wunderberg)" - to dzisiaj (częściowo) ulica Karowa.
  • Dawno temu w Elbingu. Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.
  • @erg. - a po afrykansku "op die Klein Berg van Wonderwerke" jak beda tu imigranci narzuceni przez jedyna sluszna rase panow
  • Tak, a po rosyjsku ta nazwa brzmiałaby "cziudesnaja mała gora". A miejsce to z tym nazewnictwem już nie istnieje, a więc gdyby, powtarzam, gdyby przybyli tu Afrykanie to o tym nic nie będą wiedzieć. A jeśli chodzi o Afrykę to akurat w 1902 roku po zwycięskiej bitwie Burów w dniu 7 marca nad armią brytyjską w jej efekcie zakończyła się druga wojna burska. Ostatecznie doprowadziło to powstania Republiki Południowej Afryki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    4
    Polafro(2025-04-12)
  • Dlaczego polskiegoPremiera nie ma naUroczystościach 1000lecia państwaPolskiego ?
  • @??? - Odpowiedź sama ciśnie się na usta, ale Portel bardzo pilnuje poprawności nie tej rzeczywistej lecz tej u której siedzi w kieszeni
  • Wśród historyków istnieje takie powiedzenie, że: "historia nikogo i niczego nie uczy, są jedynie ci co nie odrobili lekcji z historii". I właśnie dziś w tym marszu uczestniczą właśnie osoby, które nie odrobiły tych lekcji. Tysiącletnia rocznica koronacji księcia państwa Piastów Bolesława zwanego Chrobrym lub Chromym jeszcze nie była początkiem państwa Polska. A nazwę taką wymyślono w państwie papieskim, na przełomie pontyfikatów papieży Benedykta VIII (zmarł w 1024 roku) i Jana XIX (pontyfikat 1024 -1032). A powód był prozaiczny, bo nowy król musiał rządzić w państwie z nazwą. A ponieważ tenże władca zmarł w dwa miesiące po koronacji, więc ta nazwa jeszcze dłuuugo nie była związana z krajem następców Bolesława Ch.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    1
    Kurialista Aksencjusz(2025-04-12)
  • Elbląg jest polskim miastem.
  • @??? - Bo 1000 - lecie państwa polskiego powinno obchodzić się np. w 1932 ? Teraz jest rocznica koronacji Bolesława, zamordysty, który kazał zęby wybijać jedzącym mięso w piątek.
  • portel jako tuba niemieckiej propagandy powinien być pod stałą obserwacją Patriotów
  • @)) - ale ten okres jest niemieckiego Elbinga i tu jest problem
Reklama