UWAGA!

ELZAM: od przemysłu ciężkiego do parku handlowo-usługowego (Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po roku 1990, odc. 5)

 Elbląg, Znak firmowy ELZAMu. Przestrzeń dawnej zamechowskiej Fabryki II wypełniona jest tą symboliką.
Znak firmowy ELZAMu. Przestrzeń dawnej zamechowskiej Fabryki II wypełniona jest tą symboliką.

Mimo że niestrudzenie bronię tezy, że „prywatyzacja” Zamechu była słuszną decyzją i o historycznym znaczeniu, nie mogę nie zauważać jej skutków ubocznych, z którymi nasze miasto i jego mieszkańcy musieli się zmierzyć po roku 1990. Dotyczyło to przede wszystkim opisanej w poprzednim odcinku infrastruktury zamechowskiej Fabryki II znajdującej się pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Malborską i Lotniczą. Ten niedawny jeszcze kompleks przemysłowy stał się siedzibą ELZAM-u. Lwia część znajdujących się tam hal i budynków straciła jednak swoje przemysłowe przeznaczenie. W tym artykule opowiem, jaką funkcję przybrały w gospodarce wolnorynkowej.

W obliczu ograniczonych sukcesów ELZAM-u we wskrzeszaniu produkcji bardzo wcześnie jego kierownictwo zaczęło intensywnie poszukiwać pomysłu na inne wykorzystanie opustoszałych obiektów poprzemysłowych. W 1994 r. w hali B11 powołano do życia Giełdę Elbląską S.A., zajmującą się obsługą hurtowego i detalicznego rynku rolno-spożywczego. W tym samym czasie w hali B6 powstało największe wówczas w Elblągu centrum handlowo-usługowe z blisko setką sklepów, warsztatów rzemieślniczych i punktów gastronomicznych. Oba te przedsięwzięcia funkcjonują do dziś i są jednymi z najbardziej udanych biznesowo oraz powszechnie rozpoznawalnymi projektami ELZAM-u.

W hali B16 przy ul. Malborskiej, wydzierżawionej Zakładowi Urządzeń Ciepłowniczych ABB Zamech Ltd, uruchomiona została produkcja rur preizolowanych. Potem, po sprzedaży tego biznesu firmie Logstor, to ona dzierżawiła budynek B16 aż do zakończenia działalności spółki w roku 2009. Następnie – po wieloletniej przerwie – obiekt ten wykupiła firm DELTA, organizując w nim swoje centrum produkcyjno-logistyczno-magazynowe.

 

W 1996 r. w hali B2 otwarto Kazamaty Klub EB, który był największym obiektem rozrywkowym w regionie. Dwupoziomowy lokal oferował atrakcyjną przestrzeń z lożami, barem, sceną i parkietem na 1500 osób. W klubie odbywały się dyskoteki, techno party oraz koncerty, na których występowały czołowe zespoły polskiej sceny muzycznej. Klub cieszył się ogromnym powodzeniem. Niestety przyciągał też półświatek przestępczy. Klub został zamknięty po strzelaninie w roku 2001. Po kilkuletniej przerwie w obiekcie tym otwarto wielkopowierzchniowe sklepy, w tym centrum handlowe z branży materiałów budowlanych oraz wyposażenia domu i ogrodu (najpierw NOMI, obecnie Mrówka).

Pozostałe hale fabryczne zaczęto również dzierżawić na działalność handlową i usługową. Podmioty będące najemcami dość często się zmieniały. Zdecydowana ich większość pozostaje nakierowana na handel detaliczny i kontakty z klientem indywidualnym, stąd przestrzeń tego terenu jest ogólnodostępna dla każdego poprzez dwa niestrzeżone wjazdy od al. Grunwaldzkiej, dwa od ul. Lotniczej i wyjście dla pieszych od ul. Fabrycznej. Wydzielony pozostaje teren wokół hali B16 z dostępem przez strzeżoną bramę od ulicy Malborskiej. Wydzielony i strzeżony jest również teren wokół hali B13A. Pozostała przestrzeń ze swoimi ulicami i placami jest otwarta i stała się jakby poszerzoną tkanką miejską, czymś w rodzaju parku handlowo-usługowego.

 

 

ELZAM Holding S.A.

Z końcem lat 90. XX w. dalszy rozwój i prowadzenie wielobranżowej działalności gospodarczej PPU ELZAM w podziale na zakłady branżowe stało się niewydolne. Dlatego w 2000 r. powołano do życia grupę kapitałową ELZAM Holding S.A., w ramach którego działały autonomiczne podmioty gospodarcze. Struktura ta przetrwała dekadę. Do jej upadłości znacząco przyczyniło się przystąpienie ELZAM-u - jeszcze w drugiej połowie lat 90. XX w. - do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI).

Zamiast obiecywanej przez NFI szansy na rozwój przedsiębiorstwa ELZAM stał się zakładnikiem NFI. Rosnące z każdym rokiem obciążenia fiskalne zmuszały ELZAM do wysprzedaży kolejnych wydzielonych części jego majątku. W takiej atmosferze doszło np. do zbycia na rzecz Alstom Power nieruchomości położonych nad rzeką Elbląg i przy ulicach Stoczniowej, Niskiej i Dolnej. Nieruchomości te Alstom Power (i jego poprzednik ABB Zamech Ltd) dzierżawiło wcześniej od ELZAM-u. Warto jednak pamiętać, że po tej transakcji Alstom Power zainwestował w te obiekty poważne środki, podwyższając ich standard i wartość. Najbardziej widocznym przykładem jest budynek biurowy A1 przy ul. Stoczniowej.

Kolejne transfery zysków do NFI z roku na rok pogarszały sytuację finansową holdingu. Ostatnie lata jego działalności charakteryzowały chroniczne kłopoty finansowe, zmiany zarządów, zmiany właścicielskie, a nawet upadłości niektórych wchodzących w jego skład podmiotów gospodarczych, czemu towarzyszyły niekończące się spory ze związkami zawodowymi, strajki załóg lub pogotowia strajkowe. Szczególnie głośne były sprawy ELZAM Skrawmet i ELZAM Konstal, które ogłosiły plany restrukturyzacji zatrudnienia, a to z kolei wywołało reakcje obronne związków zawodowych, które sięgały po akcje strajkowe, włącznie ze strajkami okupacyjnymi. W obu przypadkach ostatecznie firmy ogłosiły upadłość.

 

Oparcie większości przychodu o działalność handlową i usługową oraz ograniczenie przemysłowej działalności wytwórczej też odegrały z pewnością pewną negatywną rolę. Nie bez znaczenia okazały się nietrafione inwestycje oraz niefortunnie podpisane kontrakty z niewiarygodnymi partnerami. Sytuację komplikowały niełatwe relacje managementu ELZAM-u i ABB Zamech Ltd. W przekazach, które do mnie dotarły, pojawia się zawstydzający wątek poczucia wyższości, jakie nader często dawano odczuć kierownictwu ELZAM-u oraz swary o rozliczenia za ELZAM-owskie usługi.

 

Poholdingowa rzeczywistość

Po wyczerpaniu się formuły ELZAM Holding S.A. i ogłoszeniu jego upadłości zgrupowane w nim firmy zaczęły przybierać niezależną osobowość prawną, działać samodzielnie i podlegały kolejnym przekształceniom właścicielskim. Do dziś o wspólnym rodowodzie tych podmiotów świadczą przedrostki EL lub ELZAM w ich nazwach oraz duże podobieństwa w grafice ich znaków firmowych. Na załączonym wyżej slajdzie pokazałem w uproszczony sposób ewolucję tych podmiotów (a w tym linku mapa jest dostępna w lepszej rozdzielczości).

Bilans działania tych przedsiębiorstw w minionych 35 latach – mimo wszystko – wypada w mojej ocenie na plus. I to nawet mimo tego, że dziś tylko ok. 15% dawnej infrastruktury przemysłowej dawnego zamechowskiej Fabryki II / Terenu B wykorzystywana jest na cele produkcyjne, a głównym i bodaj jedynym kontynuatorem tradycji Zamechu w tym kompleksie w zakresie przemysłu ciężkiego jest Zakład Mechaniczny ELTECH Sp. z o.o.

Pomimo niełatwej drogi jaką przez ten czas podążały działające tu podmioty, nierzadko napotykając poważne problemy strukturalne, systemowe, organizacyjne i finansowe. Nie zabrakło na niej upadłości, zwolnień, sprzedaży, protestów pracowniczych. Mimo to teren ELZAM-owskiego parku handlowo-usługowego nadal tętni życiem i toczy się tu codzienny biznes, dzięki któremu setki osób znajduje tu zatrudnienie. Świadczy o tym choćby wysokie obłożenie parkingów na 500 aut. Wielobranżowość działających tu podmiotów gospodarczych przyciąga nadal sporo klientów.

 

Stosunkowo niewielki procent powierzchni pod wynajem jest niezagospodarowany. Owszem trudno mówić, żeby to była nowoczesna i atrakcyjna infrastruktura. Na domiar tego w głębi tego obszaru rażą obrazki nieporządku, a nawet bałaganu. Zgodnie z pozyskanymi danymi omawiany pozamechowski teren oraz znajdujące się nieruchomości należą do 5 podmiotów: Giełda Elbląska S.A., ELZAM Market Sp. z o.o., Zakład Mechaniczny ELTECH Sp. z o.o., ELKOP Spółka Europejska, DELTA Sp. z o.o.

 

Liczę na to, że to z konieczności syntetyczne, a może nawet uproszczone, a niekiedy powierzchowne ujęcie historii ostatnich 35 lat dawnej zamechowskiej Fabryki II będzie przyczynkiem do dyskusji i refleksji nad współczesnymi dziejami naszego miasta

Na opracowanie czeka nadal temat losów nieprodukcyjnego zamechowskiego majątku Zamechu, którego dysponentem w roku 1990 został ELZAM. Na majątek tek składały się domy gościnne, hotele robotnicze i internaty dla uczniów, mieszkania pracownicze, szkoła przyzakładowa, żłobki i przedszkola, ośrodki wczasowe i kolonijne, przyzakładowa przychodnia lekarska z oddziałem szpitalnym, Zakładowy Dom Kultury „Pałacyk”, Związkowy Klub Sportowy „Olimpia”, biblioteki, redakcja gazety zakładowej, zakładowe radio studio, stołówki i punkty żywienia.

cdn.

Daniel Lewandowski

 

Przygotowując niniejszy artykuł korzystałem z następujących publikacji i źródeł:

  • „Czas przemian. Transformacja gospodarcza na Warmii i Mazurach w latach 1989 – 2014.” Marek Książek / Olsztyn 201
  • Artykuł autorstwa Jana Obrzuta „Przemysł maszynowy Elbląga w latach 1945-2005 na przykładzie Zamechu i jego transformacji” opublikowany w Roczniku Elbląskim – Numer Specjalny / Elbląg 2006
  • „Technika Zamechu. 1948 – 1988”, monografia wydana na 40-lecie Zamechu, rok wydania 1988
  • Roczniki gazety zakładowej „Głosu Zamechu” z lat 1963 – 1990
  • Dokumentacja z zamechowskiego archiwum
  • Artykuły z prasy internetowej:

Likwidacja elbląskiej fabryki Logstor

Rozmowa ze Stefanem Szpalerskim, prezesem Elzam Holding SA.

Okupacja budynku Elzamu Holding przy ul. Grunwaldzkiej.

Noc spędzili w biurowcu

 

Wszystkich zainteresowanych powojennymi dziejami Elbląga, a w szczególności jego przemysłem zachęcam do kontaktu pod adresem daniel.lewandowski1967@gmail.com. Liczę też na dzielenie się ciekawymi wątkami, które mogłyby się stać inspiracją do dalszych opowieści o Zamechu.

 

Zachęcam też do zapoznania się z moimi wcześniejszymi, tematycznie związanymi publikacjami internetowymi:

Zachęcam też do zapoznania się z moimi wcześniejszymi, tematycznie związanymi publikacjami internetowymi:


Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Głosujecie od 25 lat na POPiS i jedyne, co mamy to USŁUGI.... a cała produkcja zamykana w Polsce. Niedługo będziemy wyłącznie konsumentami, którzy chleb będą importować od Niemca.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    7
    10
    Brawo wybitych POPiSu(2025-04-05)
  • +45 latkowie w Polsce to ameby, które cieszą się jak zamykają jakiś zakład pod budowę np galerii handlowej. Te dzbany gliniane nie kumają, że PKB bierze się z produkcji.
  • @Brawo wybitych POPiSu - A ty na kogo głosujesz ? cały czas wypisujesz POPiS.
  • do galerii to najwięcej chodzą młodzi że to nie pasi do twego twierdzenia ( tak młodzi ci sami którzy w wieku 26 lat "ODKRYWAJĄ" że po zmieleniu cukru kryształ otrzymujemy cukier puder !! I ONI MAJĄ BUDOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ ?!?!)
  • @Brawo wybitych POPiSu - A kogo proponujesz tylko nie K13G
  • Kosmita @Brawo wybitych POPiSu - Krótko i na temat, co byś chciał Ludziaku produkować, bo rozumiem, że masz pieniądze i pomysł? Co to za branża technologiczna? Komu chcesz ten swój produkt sprzedawać? Jeśli nie masz pomysłu i pieniędzy to kto ma tym się zająć i dlaczego? Czy to ma być na zasadzie gospodarki nakazowo-rozdzielczej? Przecież to już zostało przerobione i chyba słusznie minione? Czy może tylko tak sobie klepnąłeś, bo nie miałeś nic lepszego przy sobocie do roboty? A dywany wytrzepane przed świętami? A okna umyte, co by na licu MAŁŻONKI uśmiech rozpromieniał? Ogarnij się CHŁOPIE.
  • Kosmita Mam pomysł, trzeba nakręcić film dziejący się w Elblągu, co by rozreklamować ten SZACOWNY GRÓD. Po tych hecach z kosztownymi imprezami bez szerszego oddźwięku, to taka nisko-budżetowa fabuła chyba lepszy skutek reklamowy odniesie? Jak Gdynia i Gdańsk, że o Sandomierzu nie wspomnę, sobie pozwoliły, to czemu Elbląg nie może stworzyć wiekopomnego dzieła. Teatr jest więc aktorów nie trzeba ze świata sprowadzać. A jak jest teatr to i technicy oświetleniowi też są. Z kamerami i reżyserem też nie będzie problemu. Paru grajków do oprawy muzycznej się znajdzie, jest przecież Szkoła Muzyczna. Co do tematyki filmowej, to musi być ona jak najbardziej współczesna ale z zacięciem komediowym. Na wątek liryczno-romantyczny też się miejsce znajdzie w 2-u godzinnej emisji. Film musi poruszać problematykę ogólno-LUDZIACKĄ co by znaleźć zainteresowanie nie tylko w kraju. A czemu by nie sięgnąć po nagrody międzynarodowe, że o OSKARZE nie wspomnę? Teraz w skrócie fabuła… Fabuła będzie się działa na dwóch poziomach. Pierwszy poziom ekrany laptopa i smartfona a drugi otaczającej codzienności poszczególnych bohaterów, np. w ilości 10 sztuk. Przepraszam, osób klikających na klawiaturach powyższych urządzeń, wzajemnie się nie znających, mających problemy w związku z tematem wywołanym na ekranach urządzeń cyfrowych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    4
    Kosmita(2025-04-05)
  • Kosmita Temat dzieła zaczerpnąłem z elbląskich mediów INTEROWYCH. A będzie on dotyczył… Będzie dotyczył MIEJSKICH SZALETÓW i problemów LUDZIAKÓW z tym związanych. Scenariusz można oprzeć o WPISY z dyskusji prowadzonych w elbląskich mediach elektronicznych. Watki fabuły np. : 1.wiecznie psująca się spłuczka, 2.zapchany ustęp w ogólnodostępnym przybytku w zasobach ZBK, 3.super hiper przybytek ze złoceniami na Osiedlu Muminków i damulka nie potrafiąca sobie z nim poradzić, 4.odgłosy dobiegające z pionów kanalizacyjnych w elbląskim wysokościowcu, 5.absurdalna dyskusja na forum Rady Miasta dotycząca rozwiązania problemu z miejskimi ŚWIĄTYNIAMI DUMANIA, 6.na zakończenie wszyscy bohaterowie spotykają się pod WC na ul. Rycerskiej a porządku kolejkowego pilnuje BABCIA KLOZETOWA ze szmatą. To tylko kilka pomysłów tak na szybko wymyślonych a może jednak nie wymyślonych? Choć temat filmu dotyczyłby spraw fizjologicznych, to wcale nie musiałby być wulgarny, chamski lub NIESMACZNY. To tylko zależy od sposobu podejścia do zagadnienia. Teraz tytuł. Niestety „Walka o TRON” już była, to może „SPRAWY TRONOWE”? Co o tym Państwo myślicie? Jeszcze tylko jedna sprawa, pragnąłbym, aby w napisach końcowych było podziękowanie dla mnie za pomysł filmu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    4
    Kosmita(2025-04-05)
  • -45 gliniany dzban napisał co "wiedział"....
  • A dlaczego tak uważasz?
  • KAZAMATY to był konkret!!!
  • Dajcie znać co tam się dzieje z odlewnią staliwa ? Zlikwidowana już ? Hashtagi: #odlewnia
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    Jarek1978(2025-04-05)
Reklama