UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... płonęła piwnica sklepu monopolowego

 Elbląg, Plac Słowiański przed wojną. Wówczas był to plac króla Prus Friedricha Willhema
Plac Słowiański przed wojną. Wówczas był to plac króla Prus Friedricha Willhema

- Już jutro w witrynach sklepowych firmy Philipp Wollenberg pojawi się flaga z ręcznie haftowanymi obrazami z pracowni artystycznej J. Bornowskiego - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze?

Cesarzowa Wdowa Rosyjska pokazała się elblążanom z okna pociągu

Jej Królewska Mość Cesarzowa Wdowa Rosyjska* ze swoją świtą przybyła wczoraj po południu o godz. 15.37 rosyjskim dworskim pociągiem na tutejszy dworzec i ruszyła po sześciominutowym postoju, kiedy to została wymieniona lokomotywa, dalej do miejscowości Wierzbołów* (niem. Wirballen). Jej Królewska Mość zajęła miejsce przy wielkim oknie w wagonie salonowym i pokazała się nielicznym osobom obecnym na stacji. Pociąg składał się z ośmiu czteroosiowych wagonów i do Elbląga Cesarzowej towarzyszyli w podróży starszy inżynier cywilny z Dyrekcji Gdańskiej, szef Inspektoratu Maszynowego z Tczewa (niem. Dirschau) i urzędnik telegrafu technicznego. Resztę podróży z Elbląga do Wierzbołowa odbyli wyżsi urzędnicy Królewskiej Dyrekcji Kolei w Królewcu (niem. Königsberg), którzy byli już obecni na stacji w momencie przybycia pociągu (AZ, czwartek, 24.04.1902 r.).

 

Zaczepiał kobiety i groził im pobiciem

Wczoraj wieczorem aresztowano czeladnika rzeźnickiego Ernsta Kleina z Małej Góry Cudów (niem. Kl. Wunderberg). Mężczyzna upił się i na ulicy 3 Maja (niem. Johannisstrasse) biegał za kilkoma kobietami i groził im pobiciem. By zapobiec dalszym ekscesom, wezwano stróża, który aresztował awanturnika, czego domagał się sam sprawca (AZ, piątek, 25.04.1902 r.).

 

Nowy wagon kolejowy

Czteroosiowy wagon pasażerski trzeciej klasy zbudowany według nowego projektu wyruszył już wczoraj wieczorem po raz pierwszy w pociągu D relacji Berlin - Czernyszewskoje* (niem. Eydtkuhnen). Ma on znacznie szersze okna, które są wyposażone w mocny, prosty w obsłudze uchwyt na dole po zewnętrznej stronie. Pod każdym oknem znajduje się podnóżek, na który można stanąć, dzięki czemu w razie niebezpieczeństwa można łatwo wydostać się z pojazdu przez okno na zewnątrz (AZ, sobota, 26.04.1902 r.).

 

Pożar w piwnicy sklepu monopolowego

Wczoraj wieczorem krótko przed godz. 20 w piwnicy sklepu monopolowego przy Alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) wybuchł pożar. Ekspedientka sklepu udała się z lampą do piwnicy, w której znajdowały się nafta i spirytus. Nagle rozlany spirytus zapalił się i ogień natychmiast pochłonął ubranie dziewczyny tak, że od góry do dołu stanęła w płomieniach. Płonąc, pobiegła do sklepu, gdzie kilku znajdujących się tam mężczyzn natychmiast zerwało z niej ubrania. Miała już jednak poważne oparzenia i musiała zostać natychmiast przewieziona do lekarza. Udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, a straż pożarna była w stanie opuścić budynek po krótkim czasie (AZ, sobota, 26.04.1902 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Teraz cesarzowa machała by do elblążan z drezyny. Słuszna linię ma nasza władza.
  • "firmy Philipp Wollenberg" - Sklep ten mieścił się przy Friedrichstraße 2 (dzisiaj ul. Rycerska). - Jego właścicielem był E. Andreé. Był to najnowocześniejszy sklep w Elblągu, a firma "Philipp Woldenberg" zajmowała się aranżacją meblową i wyposażeniem wnętrz. - W dniu 28.09.1940 roku przed witryną tej firmy przy Friedrichstraße 2 (Rycerska) - stała trybuna (podwyższenie) na której gen. Hans-Kuno von Both przyjmował defiladę pododdziałów 21."elbląskiej" Dywizji Piechoty, wracającej do koszar, po kampanii p-ko Francji.
  • Ciekawe czy operator bota ma dzisiaj wolne, czy w nadgodzinach ukręci nam kilka kilka tekstów ku chwale i tak dalej
  • 16 czerwca 19013 przed tym sklepem Philipp Wollenberg zdefekował pies rasy mieszanej o imieniu Sedan. Po czym ruszył na Johannisstrasse, gdzie pokrył suczkę radcy sądowego G.
  • Redakcja ma fiksacje na temat Elbinga niemieckiego który jest Elblągiem. Nazwy współczesne których nie było ale to nieistotne. Elbing to nie Elbląg w tytule.
  • @gre. - Tak koło czwartej po południu. A zachmurzenie było niewielkie i powietrze dosyc suche.
  • Cesarzowa wdowa Maria Fiodorowna, wdowa po carze Aleksandrze III, raczej nie podróżowała linią Kolei Nadzalewowej, a państwową Kolei Wschodniej. Obecność przedstawicieli państwowych władz kolei niemieckiej w czasie jej podróży wskazuje, że podróżowała tą linią. Kolej Nadzalewowa była linią prywatną i oprócz Cesarza Niemiec udającego się do Kadyn dostojnicy zagraniczni nią nie podróżowali, o ile nie jechali w jego towarzystwie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    1
    Tolkad(2025-04-26)
  • Wierzbolow z gwiazdką, a gdzie odniesienie do tego niżej?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Wierzba(2025-04-26)
  • Wierzbołów to obecnie miasto na Litwie. W 1860 roku z Królewca do tej miejscowości zbudowano linię kolejową łączącą się z tzw. koleją warszawsko - petersburską. W tamtym czasie był to ważny węzeł kolejowy zapewniający połączenie z Petersburgiem. Cesarzowa wdowa prawdopodobnie wracała od swojej rodziny w Danii (była córką Króla Danii) do Petersburga, gdzie wtedy głównie toczyła "wojnę" ze swoją synową żoną Cara Mikołaja II.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    Litros(2025-04-26)
  • Co to za budynek na wysokości obecnego postoju taxi na krotkiej, oraz 2 kamienice, ( mieszkalne?) od budynku poczty w stronę rycerskiej
  • Przepiękny plac słowiański był przed wojną, ściągał by turystów w tych czasach... Ahhhh Hashtagi: #Nowatkowskimaciej@wp.pl
  • @Elblazanin777 - W końcu budowali go więźniowie hitlera. Precz z tą propagandą.
Reklama