Urzędowe kontrole żywności
Każdy konsument zainteresowany jest tym, aby kupić produkty żywnościowe „nadające się do spożycia”. Nie można wykluczyć sytuacji, iż kupione mięso czy to w małym sklepie osiedlowym czy też sklepie wielkopowierzchniowym będzie nieświeże. Nie oznacza to, że konsument jest w takim przypadku bezsilny.
Zakupy na odległość
12 procent abonentów nie czyta umów, które podpisuje, połowa robi to niedokładnie, a prawie wszyscy dostają od operatorów niezamówione smsy – wynika z najnowszych badań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlatego UOKiK przypomina o prawach i zagrożeniach związanych z transakcjami elektronicznymi.
Test zmywarek
Choć wciąż wiele osób sądzi, że to wyrzucanie pieniędzy, prawda jest taka, że zmywarka pomoże je zaoszczędzić. Ważne jest tylko, by dokonać właściwego wyboru. Niestety tylko jedna zmywarka spośród 20 przetestowanych otrzymała dobrą ocenę. Co ciekawe, jest to jeden z tańszych modeli. Pozostałe badane zmywarki eksperci mogli ocenić jedynie dostatecznie.
Nieuzasadniona odmowa sprzedaży
Zdarzają się przypadki, kiedy podoba nam się towar znajdujący się na wystawie. Przechodzimy obok sklepu i właśnie ten jeden egzemplarz przykuwa nasza uwagę na tyle, iż decydujemy się wejść do sklepu, żeby nabyć wypatrzony towar. Jakież jest nasze zdziwienie, gdy słyszymy odpowiedź sprzedawczyni, iż towar z wystawy nie podlega sprzedaży.
Źle zrealizowana umowa o dzieło
Konsument zamówił u stolarza meble. Niestety okazało się, że zostały one wykonane wadliwie. Na podstawie jakich przepisów konsument może dochodzić swojego roszczenia?
Nieterminowi usługodawcy
Niestety często zdarza się nam – konsumentom – mieć do czynienia z nierzetelnymi rzemieślnikami. Czy możemy coś zrobić gdy widzimy, że usługodawca nie ma szans na wykonanie usługi w umówionym czasie?
Dochodzenie roszczeń konsumenckich przed Sądem
Zakupiony towar, np. obuwie, sprzęt elektroniczny okazał się niezgodny z umową, zawiera wady, które uniemożliwiają prawidłowe z niego korzystanie. Konsument ma w takiej sytuacji między innymi możliwość złożenia reklamacji do sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową. Co jednak, kiedy sprzedawca odmawia uznania naszych zasadnych roszczeń reklamacyjnych?
Kleszcze w natarciu
Wraz z wiosną i przebudzeniem się owadów nadszedł czas, aby zaopatrzyć się w środki, które ustrzegą nas przed konsekwencjami wynikającymi z ich ukąszeń. Wybierając się na spacer z rodziną lub z psem, warto zabezpieczyć się przed ukąszeniami niebezpiecznych owadów, które – tak jak kleszcze czy komary – przenoszą na ludzi i zwierzęta różnego rodzaju choroby. Wśród tych najbardziej niebezpiecznych dla życia należy wymienić babeszjozę wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babusia oraz boreliozę.
Terminy przydatności do spożycia
Wielokrotnie konsumenci, dokonując zakupów towarów żywnościowych, spotykają się z określeniem „najlepiej spożyć przed”. Nie dla wszystkich taki zapis jest jednoznaczny. Niektórzy mogą zinterpretować ten zapis, iż można spożyć także „po” wskazanej dacie.
Sprzedaż artykułów przeterminowanych
Zdarzają się sytuacje, iż konsumenci spotykają w sklepach w specjalnych miejscach bądź w wózkach na zakupy towary żywnościowe, które są przecenione. Głównym powodem obniżenia ceny najczęściej jest upływający termin przydatności do spożycia bądź minimalnej trwałości.
Miało być za darmo, jest kara
Prezes UOKiK uznała, że spółka Eller Service z Gdańska będąca właścicielem portalu pobieraczek.pl, reklamując możliwość pobierania plików przez 10 dni za darmo, wprowadziła internautów w błąd, dlatego nałożyła na nią karę finansową w wysokości 239 140 zł i nakazała natychmiastową zmianę praktyki.
Bezpieczne święta
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących wtedy służbę to jednak czas wzmożonej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych - wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.
Zakupy przedświąteczne… szybko i z głową
Wybierając się na przedświąteczne zakupy często ulegamy szałowi promocji, wyjeżdżając ze sklepów z koszykiem pełnym niekoniecznie potrzebnych produktów. Nie chcąc stracić czasu i pieniędzy dobrze jest pamiętać o liście zakupów oraz umiarze, który pomoże ocalić niejedną złotówkę.
Kupiłem, ale to była chwilowa zachcianka
Konsument zapytał, czy jeśli zakup jakiego dokonał podczas pokazu, po przemyśleniu okazał się być jego chwilową zachcianką, a nie realną potrzebą – to może zwrócić towar do sprzedawcy?
Umowa zawarta - klamka zapadła?
W jakich wyjątkowych przypadkach konsument nie może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa?
Uwaga! Zmiana czasu na letni
W niedzielę (28 marca) z powodu zmiany czasu na letni śpimy krócej. Wskazówki zegarów przestawiamy w nocy z godz. 2 na 3. Choć to tylko 60 minut niejeden organizm będzie potrzebował nawet kilku tygodni, żeby się przyzwyczaić. Żeby złagodzić skutki, zacznij przyzwyczajać organizm już dziś.
Jesteś emerytem? Wnioskuj o zwolnienie z abonamentu RTV
Od 1 marca wchodzą w życie przepisy poszerzające listę uprawnionych do zwolnienia z opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Emeryci, trwale niezdolni do pracy renciści i bezrobotni muszą jednak dopełnić formalności, składając na poczcie wniosek.
Sposób na nierzetelnych fachowców
Klient (czyli zamawiający) zawarł umowę z jedną z firm (przyjmujący zamówienie) na wykonanie remontu w jego mieszkaniu. Usługa została wykonana w sposób wadliwy. Czego zatem może domagać się ten klient od nierzetelnych fachowców?
Jak długo mam czekać na zamówiony towar?
Konsumenci często pytają jak długi powinien być termin realizacji zamówienia złożonego np. w sklepie internetowym czy też w katalogu wysyłkowym?
Ekspert „skarbówki” radzi
Dziś ekspert elbląskiego Urzędu Skarbowego radzi w sprawie ulgi na dzieci oraz przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.