„Jest, jak ojciec, dobrym fachowcem” (Głos z przeszłości, odc. 193)
- Ob. Przybysz podczas awarii statku Dzierżyński na Zalewie Wiślanym zszedł pod wodę gdzie dokonał ciężkiej i niebezpiecznej pracy odwinięcia liny stalowej ze śrub. Umożliwił przez to dopłynięcie statku do Elbląga – pisała prasa w 1950 r. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu... Nautilus świętował 25-lecie
Klub wioślarski „Nautilus” świętuje swoje 25-lecie w niedzielę, 20 kwietnia, w salach Resursy Humanitas, gdzie odbędzie się uroczysta impreza połączona z bankietem (śniadanie w gronie dżentelmenów), a wieczorem bal (AZ, środa, 09.04.1902 r.) - pisała elbląska prasa w 1902 r. O czym jeszcze przeczytamy w kwietniu 1902 r.?
Miasto w gruzach (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 11)
Tym razem w naszych podróżach w przeszłość zaglądamy ponownie na elbląską starówkę. Jak zawsze sięgamy po fotograficzne zestawienia Jarosława Jaroszuka.
„Naraził pracowników gazowni na stratę czasu” (Głos z przeszłości, odc. 192)
- Powiat elbląski jest obecnie zelektryfikowany w 65 proc., a do końca roku nastąpi zelektryfikowanie dalszych majątków PGR i spółdzielni produkcyjnych – pisała prasa w 1950 r.
ELZAM: od przemysłu ciężkiego do parku handlowo-usługowego (Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po roku 1990, odc. 5)
Mimo że niestrudzenie bronię tezy, że „prywatyzacja” Zamechu była słuszną decyzją i o historycznym znaczeniu, nie mogę nie zauważać jej skutków ubocznych, z którymi nasze miasto i jego mieszkańcy musieli się zmierzyć po roku 1990. Dotyczyło to przede wszystkim opisanej w poprzednim odcinku infrastruktury zamechowskiej Fabryki II znajdującej się pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Malborską i Lotniczą. Ten niedawny jeszcze kompleks przemysłowy stał się siedzibą ELZAM-u. Lwia część znajdujących się tam hal i budynków straciła jednak swoje przemysłowe przeznaczenie. W tym artykule opowiem, jaką funkcję przybrały w gospodarce wolnorynkowej.
Dawno temu w Elblągu: Zwodowano parowiec
Dziś rano o godzinie 11 w lokalnej stoczni Schichaua przy ulicy Gr. Lastadienstraße odbyło się wodowanie nowo wybudowanego parowca - pisała elbląska prasa 3 kwietnia 1902 roku. O czym jeszcze informowała?
"W ramach pomocy sąsiedzkiej" (Głos z przeszłości, odc. 191)
- Centralna Szkoła Administracji Rolniczej urządza w miesiącu wrześniu wystawę Plan sześcioletni w planszach i wykresach - pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Trudne ELZAM-owskie początki (Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po 1990 r., odc. 4)
Mówiąc o majątku pozamechowskim, większość elblążan kieruje swoje myśli w kierunku terenu przemysłowego znajdującego się nad rzeką Elbląg, przy ulicach Stoczniowej, Dolnej i Niskiej. Ale jest w mieście i drugi kompleks z zamechowską historią – nieco mniej znany i mniej okazały. Znajduje się pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Malborską, Lotniczą oraz trakcją kolejową w kierunku Malborka.
Dawno temu w Elblągu... Szkoła dla Dziewcząt miała jubileusz
W związku z ogólnym zainteresowaniem podróżą księcia Heinricha do Ameryki na chrzest cesarskiego jachtu regatowego „Meteor”, należy odnieść się do obrazu, który jest obecnie wystawiony w tutejszej witrynie sklepowej spółki akcyjnej maszyn do szycia Singer Co. przy ulicy Studziennej 20 (niem. Lange Hinterstraße), który przedstawia moment jak zaraz po chrzcie dnia 25 lutego bieżącego roku w Shorters Island koło Nowego Jorku jacht zostaje przekazany swojemu opiekunowi. W tle znajdują się potężne fabryki znanej na całym świecie firmy, których wielkość świadczy o potędze przedsiębiorstwa - pisała prasa w 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
„Osiągnięcia agrobiologii radzieckiej” (Głos z przeszłości, odc. 190)
Przeniesione z Gdańska Liceum Chemiczne pozostanie w Elblągu tylko do chwili ukończenia nauki przez uczniów, którzy już ją w tej szkole rozpoczęli – pisała prasa w 1950 roku.
Dawno temu w Elblągu…Zwodowano nowy statek
Dziś po południu o godz. 15 w tutejszej stoczni Schichaua odbyło się wodowanie nowo wybudowanego parowca- pisała elbląska prasa w marcu 1902 roku. O czym jeszcze mogliśmy przeczytać wówczas w prasie?
Od Winnicy przez Szwajcarską Dolinę do Weklic
W czwartek, 20 marca, w bibliotece w Komorowie Żuławskim odbędzie się kolejne spotkanie z dr. Arkadiuszem Wełniakiem, autorem książki „I wtedy przyszli Polacy. Ludnośc miasta i powiatu Elbląg w latach 1945-50”. W poniższym artykule autor opisuje wydarzenia, jakie rozgrywały się w powołanej wówczas do życia gminie Pomorska Wieś, której częścią było również Komorowo Żuławskie.
Przemysłowo i parkowo (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 10)
Jeszcze raz wracamy do fotograficznych prac Jarosława Jaroszuka. Dziś odwiedzamy ulicę Królewiecką i jedziemy do Bażantarni.
"Odbyły się wybory do rady kobiecej" (Głos z przeszłości, odc. 189)
- Rolnicy będą zmuszeni dostarczać zboże nadal do odległych o 18 km magazynów w Elblągu – pisała prasa w 1950 r. O czym jeszcze?
Dawno temu w Elblągu... Nadprezydent był na długim urlopie
Nadprezydent von Gossler rozpoczyna 20 marca ośmiotygodniowy urlop wypoczynkowy, który w większej części znów spędzi w Szwajcarii. W tym czasie jego sprawy przejmie radca nadprezydialny von Leibermann - pisała elbląska prasa w marcu 1902 roku. O czym jeszcze pisała?
"Miasto utrzymuje tylko jeden żłobek" (Głos z przeszłości, odc. 188)
- Zagadnieniem żłobków zajęła się ostatnio Powiatowa Rada Związków Zawodowych oraz referat zdrowia Prezydium MRN - pisała o Elblągu prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu: Powstało stowarzyszenie właścicieli zajazdów
Wczoraj w „Złotym Lwie” zebrali się elbląscy właściciele zajazdów i lokali gastronomicznych w celu założenia stowarzyszenia. Chęć zapisania się do stowarzyszenia wyraziło ponad 30 osób. Stowarzyszanie powinno chronić wyłącznie interesy właścicieli zajazdów i lokali gastronomicznych. Zamierza też ono uzyskać pomoc prawną dla swoich członków. Na przewodniczącego został wybrany pan Edward Hildebrandt - pisała elbląska prasa w marcu 1902 roku. O czym jeszcze informowała?
"Wagony stoją bezużytecznie w Elblągu" (Głos z przeszłości, odc. 187)
- Na załatwienie formalności związanych z podstawieniem wagonów pod magazyny, ekspedycja PKP w Elblągu potrzebuje nieraz aż kilku dni – pisała prasa w 1950 r.
Dawno temu w Elblągu… Schwytano żebraka
Żebrzący bandyta, który w natrętny i impertynencki sposób nachodził domy przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica 1-Maja) został wczoraj wieczorem złapany i aresztowany. Mężczyzna nazywa się Karl Lau i jest wedle tego, co sam mówi, szewcem pisała elbląska prasa we wrześniu 1902 roku. O czym jeszcze można było w niej poczytać?
Pierwsze lata po Elbingu
„I wtedy przyszli Polacy. Ludność miasta i powiatu Elbląg w latach 1945-50” to nowa książka dr. Arkadiusza Wełniaka. Wczoraj (27 lutego) w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie z autorem, które zgromadziło wielu zainteresowanych. Zobacz zdjęcia.
To się czyta
To się komentuje
Bądź na bieżąco, subskrybuj newsletterFotoreportEl
