UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... przy gospodzie Sanssouci odbył się festyn

 Elbląg, Gospoda Sanssouci przed wojną. Istniała niedaleko obecnego ronda u zbiegu ulic Kościuszki i Chrobrego
Gospoda Sanssouci przed wojną. Istniała niedaleko obecnego ronda u zbiegu ulic Kościuszki i Chrobrego

Wiele ciekawych atrakcji zapowiada się podczas festynu ludowego, który odbywa się na łące przy Sanssouci (gospoda znajdowała się niedaleko od obecnego ronda u zbiegu ulic Kościuszki i Chrobrego - red.) Znajdziemy tu wiele bud jarmarcznych z wszelkimi interesującymi atrakcjami. Stąd też ruch na tym wydarzeniu na pewno jest ożywiony - pisała elbląska prasa w 1900 roku. O czym jeszcze pisano?

Zobaczyć można jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy: wojnę burską*, amerykańskich bokserów, zapaśników, muzeum naukowe czy wystawę panny Ellens […]. Do innych rozrywek należą: drążek do podciągania, stanowiska strzeleckie i rzucanie piłką. Wszędzie panuje spory ruch i ożywienie tak, jak to bywa na każdym podobnym wydarzeniu. (AZ, czwartek, 5.07.1900)

 

Poważny wypadek z udziałem konia

Poważnemu wypadkowi uległ we wtorek wieczorem rentier Krause z Adamowa (niem. Ellerwald 2. Trift). Mężczyzna jechał ze swoją żoną jednokonką do Kępek (niem. Zeher). Krótko przed przeprawą promową przez Nogat zatrzymał się, przekazał żonie lejce i wysiadł z wozu. Stanął przed koniem i chwycił za cugle. Żona na chwilę odłożyła lejce, żeby rozłożyć parasol, który trzymała w ręku. Zaniepokojony koń poczuł wtedy, że lejce nie są napięte i zaczął biec w kierunku wału rzeki a potem w dół. Przez krótki odcinek drogi koń ciągnął pana Krause, gdy ten wyczerpany wypuścił z rąk cugle i upadł tak nieszczęśliwie, że dwa koła przejechały przez jego głowę. Doznał tak poważnych urazów głowy, że musiał natychmiast zostać przewieziony do swojej miejscowości. Przybyły na miejsce z miasta lekarz stwierdził, że potylica jest mocno zmiażdżona i sklepienie czaszki oraz kość czołowa są mocno uszkodzone. Nieszczęśnik, który znajduje się obecnie w połowie czwartego krzyżyka, leży teraz ciężko chory, a jego przypadek określa się jako beznadziejny (AZ, niedziela, 08.07.1900 r.).

 

Aresztowany za pobicie

Wczoraj wieczorem aresztowano zamieszkałego na Dużej Górze Cudów (niem. Gr. Wunderberg) czeladnika stolarskiego Gustawa Geffroi. Ten spotkał się przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsberger Straße) z robotnikiem Paulem W., również z Dużej Góry Cudów i zadał mu bez żadnego powodu kilka ciosów pięścią w twarz. Zdarzenie to wywołało duże zaciekawienie gapiów (AZ, wtorek, 10.07.1900 r.).

 

Festyn w Tivoli

W czwartek po południu od godz. 16 w ogrodzie Tivoli odbędzie się wielki festyn. Z tej okazji w ogrodzie odbędzie się koncert Szkoły Muzyki Wojskowej pod kierownictwem kapelmistrza Lammicha (AZ, czwartek, 12.07.1900 r.).

 

Utonięcie w rzece Elbląg

Wczoraj wieczorem utonął ślusarz Max Gehrmann z ulicy Bożego Ciała (niem. Leichmanstrasse). Mężczyzna wybrał się na wycieczkę łodzią po rzece Elbląg ze swoimi znajomymi. Na wysokości gospody „Legan” łódź się wywróciła i wszyscy uczestnicy wpadli do wody. Gehrmann, który najprawdopodobniej nie umiał pływać, szybko znalazł się pod wodą i utonął (AZ, czwartek, 29.06.1900 r.).

 

Nieszczęśliwy wypadek

Robotnik Carl Spielmann z Zawady (niem. Pangritz Colonie) złamał sobie nogę, ponieważ spadł z dość znacznej wysokości z drabiny. Spielmann musiał natychmiast zostać przewieziony do szpitala (AZ, czwartek, 12.07.1900 r.).

 

Kradzież zegarka

Robotnikowi Ferdynandowi S. ukradziono w czwartek przed południem z jego mieszkania na Schiffsholmie srebrny zegarek kieszonkowy. Istnieje podejrzenie, kto ukradł zegarek, jednak do tej pory nie udało się go odzyskać (AZ, sobota, 14.07.1900 r.).

 

*Wojny burskie – dwie wojny w Afryce, które rozegrały się na przełomie XIX i XX wieku na południu kontynentu. Burowie - w języku niderlandzkim boer, wym. bur oznacza chłopa, rolnika, farmera – potomkowie głównie holenderskich, flamandzkich i fryzyjskich kalwinistów, niemieckich luteran i francuskich hugenotów, którzy osiedlali się w Afryce Południowej w XVII i XVIII wieku. W mniejszej liczbie mają korzenie skandynawskie, polskie, portugalskie, włoskie, hiszpańskie, szkockie, irlandzkie i walijskie (Wikipedia)

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ... - na Schiffsholmie -... Okolice dzisiejszej ulicy Kotwiczej.
  • Festyn w Tivoli... dawny lokal wypoczynku i rozrywki - Etablissement Tivoli znajdował się w miejscu obecnego Przedszkola Miejskiego nr 26 przy ul. Gen. J.Bema 59.- Utonięcie w rzece Elbląg... z ulicy Bożego Ciała... dawna Heilige Laichnamstrasse (w tekście jest literówka -Leichmanstrasse-) to od lat 30-tych do 1945 roku Horst Wessel Strasse, a po wojnie obecna ul. Robotnicza. Natomiast nadrzeczna gospoda-karczma Gasthaus Legan znajdowała się na końcu bulwaru, przed obecną ul. Panieńską (na załączonym foto po lewej stronie), obok dawnej stanicy wodnej klubu wioślarskiego Vorwarts - Naprzód (po prawej), obecnie Camping nr 61.
  • @Elek - Proszę jak nie wiesz nie pisz ! Obecne Przedszkole to dawne: Etablissement Bellevue Nr 5a, zamieszcze, artykuł wraz z mapą niemiecką i innymi dokumentami tuż przed piatą rocznicę otwarcia tzw, villi bellevue, pisownia specjalna... , w, ,Spacerkiem po Elblagu Pan Lech słodownik przynajmniej w rozdziałach o Bellevue i Tivoli pisze po prostu nieprawdę ! Pisałem już o tym wcześniej w tej rubryce do erg... ! (nie raczył powiększyć mojego skanu i przeczytać ) Hashtagi: #5a=Bellevue, #Soldatenheim, #Studentenheim, #59
  • @Elek - Ze sto razy zwracałem uwagę tłumaczce, że dawna ul. Bożego Ciała, to początkowy odcinek dzisiejszej ul. Robotniczej, natomiast dzisiejsza ul. Bożego Ciała, to dawna ul. Powroźników. Ale cóż, jak grochem o ścianę... Takie babole się wstawia, gdy nie zna się historycznej topografii miasta.
  • @ F.H.R. - książki "Spacerkiem po Elblągu" niestety, ale nie czytałem, a dane na temat Tivoli znajdują się na stronie www Elbląg moje miasto /Hindenburgstrasse/, rodowitego przedwojennego elblążanina Hansa Joachima Pfau'a, i stąd to wiem - i to napisałem !!!
  • Odłożyła lejce aby położyć parasol. Przez babę chłop został rośliną. Baby zawsze muszą namieszać
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    Gość99(2023-07-16)
  • @Elek - Tylko 1500 znaków dlatego podzielę to na trzy... Hashtagi: #H.Preuβwpuszczanywmaliny
  • @Elek - I / Nie oceniam ksiązki jako całośći, ( nie mam takich kompetencji ) Poddaje jedynie krytyce treści zawarte na str. od 537 do 542.Jest to prawie kalka tych treśći na które się powołujesz, prawie bo Pan L. S.jeszcze bardziej zaciemnia obraz, (chyba specjalnie by nikt nie doszedł do prawdy). Faktycznie to strona Hansa Pfau, podpis pod tekstem - Hans Preuβ. Znacząca jest osoba tłumacza, nie mam nic przeciwko tłumaczowi, jednak zachował bym daleko idacą ostrożność, raczej zdałbym się na teksty orginalne. Te niemieckie drukowane w, ,Pangritz Kurier" a podpisane przez H. P.są zgodne ze starym przewodnikiem Roberta Dorra z 1911r -, bo taki istnieje. Hashtagi: #R.obertDorr
  • @Elek - II / Ciekawe, że W PK. sa również teksty niemieckie, ale be podpisu - jawnie ziezgodne ze wspomnianym przewpdnikiem ! Pan L. S.sam przyznaje w swojej książce że współtworzył pewne teksty w, ,P. K.'' Zakres lat współpracy nie zgadza się... , jednak dziwnym trafem zaledwie tylko o kilka lat, ale to Pan L. S.sam zainteresowany w sprawie podaje konkretne lata, trudno to zweryfikować. Co do strony Hansa Pfau. Tivoli raz ma nr 5,zdanie pózniej ma nr 5a, a Bellevue nr 5b. Jest to czysta schizofrenia. W tekstach niemieckich podpisanych przez Hans Preuβ tak nie jest ! Tam Bellevue ma nr 5a, a Tivoli nr 5. Hashtagi: #H.Preuβwpuszczanywmaliny
  • @Elek - III / U Hansa Pfau - opis zdjecia: „Tivoli” Äußerer Georgendamm 5.PRAWDOPODOBNIE zdjęcie przedstawia przebudowaną część późniejszego skrzydła wschodniego domu studenckiego albo domu żołnierza. " Słowo klucz :PRAWDOPODOBNIE ! Jednak nie ma tu podpisu nikogo ! Jest to brednia !. Tivoli było przy ulicy co widać na pocztówce wprost. , ale co wazniejsze tak samo jest na mapie katastralnej. Ps. Teren obecnej Bema 53,dawniej mający nr 6,ma swoją oddzielą 200 letnią historię, jednak nie mającą nic wspólnego z dawną, ,Etablissement Bellevue". Grommelt mieszkał pod nr 6 !!!, pózniej pod nr 53,to ten sam obiekt. ( zdjęcie z ksiag adresowych jest w jednym z hasztagów). Hashtagi: #H.Preuβwpuszczanywmaliny
  • @Elek - Tak w ogole... Teksty niemieckie drukowane w, ,Pangritz Kurier" a sygnowane przez H. Preuβ zachowują logiczny ciag liczb 5a, 5b, 5c, 6,(Numer 5 jest pod w/w piątkami -bezpośrednio przy ulicy, tam gdzie jest obecnie trawnik z drzewami. ), są zgodne ze starym przewodnikiem Roberta Dorra z 1911r, który wskazuje zarówno w opisie jak i na mapce, iż : idąc od centrum najpierw mijamy Tivoli a pozniej Bellevue. ( L. S.udaje, że taki przewodni nie istnieje, w ogóle o tym nie wspomina a jest to clou sprawy ! Hashtagi: #ElblaskaBibliotekaCyfrowa
  • @ F. H.R. - tekst na stronie H. J.Pfau'a, odnoszący się do Tivoli, czytałem kilka razy, gdyż wydawał mi się niezbyt logiczny i zrozumiały. Jako miłośnik amator historii Elbląga, po twoich uzasadnionych i rzeczowych wyjaśnieniach, dziękuję i przyjmuję do swojej wiedzy poprawną wersję w tym wątku.
Reklama