Wstąp na giełdę birofilów
Elbląski lub Birofilów zaprasza na XVIII Elbląską Giełdę Birofilów, która odbędzie się 16 listopada w kawiarni u Aktorów w Elblągu.
Zaprojektują mieszkania dla potrzebujących opieki
Na 180 tysięcy złotych oszacowali urzędnicy koszt przygotowania dokumentacji związanej z przebudową budynku przy ul. Pułaskiego 2. Mają w nim powstać mieszkania dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dp przetargu w tej sprawie przystąpiły dwie firmy,
Budżet Obywatelski: głosujemy do skutku
Jak informowaliśmy niedawno, prezydent Elbląga unieważnił głosowanie nad wnioskami do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Nowe głosowanie rozpocznie się 18 listopada i potrwa do 8 grudnia. Głosować będzie można na te same projekty co poprzednio.
Osoba z niepełnosprawnością na peronie niemile widziana
Osoby z niepełnosprawnością ruchową chciałyby zamontowania na elbląskim dworcu PKP wind ułatwiających dostanie się na perony. Prezydent Elbląga odsyła mieszkańców do PKP, a z kolei PKP uważa, że to nie powinna być priorytetowa inwestycja.
Miejskiego in vitro nie ma, co z pieniędzmi na ten cel?
Władze Elbląga, z powodu braku zainteresowania ośrodków medycznych, zrezygnowały z miejskiego programu in vitro. Na ten cel miało być przeznaczone 130 tys. złotych. Co się stanie z tymi pieniędzmi?
Bałagan nie do posprzątania
Brzeg rzeki Elbląg został uprzątnięty w październiku. Elblążanom czysty brzeg nie przypadł do gustu i w dalszym ciągu wyrzucają tam śmieci. Czy upstrzony butelkami po piwie brzeg rzeki wygląda "piękniej"? Zobacz zdjęcia.
Wykład, który może pomóc i Tobie, i powodzianom
W piątek, 8 listopada, o godz. 18.30 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wykład charytatywny „Jak zbudować odporność psychiczną w XXI wieku”. Udział gwarantuje wpłata dowolnej kwoty na konto pomocy powodzianom z Kłodzka.
Organizują Mikołajki dla potrzebujących rodzin, można im pomóc
7 listopada elbląska Fabryka Dobra organizuje czwarte już w swojej historii Mikołajki. Będą upominki dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy, warsztaty, animacje dla najmłodszych. Można też włączyć się w pomoc w organizacji wydarzenia.
W listopadzie królują wąsy i profilaktyka
Movember, a po polsku – wąsopad. To kampania mająca na celu m.in. zachęcanie do profilaktyki w zakresie chorób nowotworowych wśród panów. O niej rozmawiamy z elblążaninem Adrianem Wantowskim, który od lat uczestniczy w tej inicjatywie i ją propaguje.
Grunwaldzka: Nowy budynek i nowe problemy
Wkrótce do użytku zostanie oddany nowy budynek przy al. Grunwaldzkiej 65. Tymczasem mieszkańcy sąsiedniej zabytkowej kamienicy, zwanej Domem Kataryniarza, wysłali do mediów list otwarty, krytykując politykę dewelopera, władz miasta i zarządcy ich wspólnoty. Twierdzą, że wjazd i wyjazd do nowego budynku został wytyczony niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, kwestią sporną jest też umiejscowienie wiaty śmietnikowej. - Nowa inwestycja i zwielokrotniony ruch samochodowy przyspieszy proces dalszego spękania ścian już i tak popękanych murów, co spowoduje dalszą degradację struktury budynku – piszą w liście otwartym.
Darmowe szczepienia przeciw HPV w szkołach. Na razie tłoku nie ma
Human Papilloma Virus (HPV) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Od 1 września powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV został rozszerzony. Dedykowany jest dzieciom od 9 do 14 roku życia, a szczepienia mogą odbywać się nie tylko w przychodniach, ale też w szkołach. Na razie tylko siedem elbląskich podstawówek zgłosiło chęć przystąpienia do programu.
Dąb doczeka się pomnika
Ten dąb powinien być pomnikiem – tak można streścić petycję, która w marcu wpłynęła do Rady Miejskiej. Na najbliższej sesji elbląscy radni będą głosowali nad tym, czy uznać drzewo za pomnik przyrody i otoczyć szczególną ochroną.
Ważne sprawy o Elblągu
Fundacja Ważne Sprawy i Ruch Obywatelski „Nowy Elbląg” zapraszają 11 listopada na spotkanie, podczas którego będzie można porozmawiać m.in. na tematy dotyczące tożsamości Elbląga i promocji miasta.
Poszukiwany miejski weterynarz
Władze miasta poszukują weterynarza, który będzie udzielał pomocy w sprawie zwierząt, wymagających interwencji Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Co roku takich interwencji jest około 150.
Wraca konkurs "Barwy Wolontariatu"
Ruszyła XXIV edycja konkursu "Barwy Wolontariatu". Konkurs jest uhonorowaniem działań wolontariuszy, społeczników i docenieniem akcji wolontarystycznych.
Młodzież zaczęła radzić
Mają być „głosem młodzieży” w Elblągu. Dziś (4 listopada) Młodzieżowa Rada Miejska obradowała na pierwszej sesji w tej kadencji. Zobacz zdjęcia.
Chcą zmian na Zawodziu, także dla najmłodszych
Jednym z tematów, które podejmie Rada Miejska na nadchodzącej sesji, jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dot. tzw. "Zielonego zakątka" przy Stawidłowej. Na Zawodziu ma powstać m. in plac zabaw, o co już kiedyś zabiegali mieszkańcy.
Bażantarnia to skarb, Bema się korkuje, a Wschodnią nikt nie jeździ
Wracamy do konsultacji społecznych dotyczących połączenia drogowego między Sybiraków i Wschodnią. Co o planowanej inwestycji, w takim czy innym kształcie, mówili mieszkańcy? Zobacz zdjęcia ze spotkania i mapy niektórych koncepcji.
Wszystkie odcienie depresji. Rozmawiamy z psychiatrą
– Osoba, która naprawdę chce się zabić, nie ogłasza tego wszem i wobec, ale dostrzec można pewne sygnały, które świadczą o tym, że planuje odebrać sobie życie – mówi lek. med. Rafał Łuczak, psychiatra z Elbląga podczas naszej rozmowy o depresji i samobójstwach.
Elblążanie odwiedzają groby bliskich
Spokój – to słowo, które nasuwa się, gdy 1 listopada odwiedzamy cmentarz Agrykola. Ludzi jest oczywiście sporo, ale w godzinach przedpołudniowych trudno było mówić o wielkich tłumach, w okolicy cmentarza nie było widać też problemów z ruchem ulicznym. Zobacz zdjęcia.