UWAGA!

Ulica Eugeniusza Mędrasia w Elblągu?

 Elbląg, Ulica Eugeniusza Mędrasia w Elblągu?

Z taką inicjatywą wystąpiła do prezydenta Elbląga grupa elblążan związana ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Polskich w Elblągu.

Eugeniusza Mędrasia najlepiej kojarzą chyba byli pracownicy Zamechu. To on był jednym z tych, którzy w elbląskich Zakładach Mechanicznych wdrażali produkcję turbin okrętowych, obróbki śrub okrętowych oraz wielu innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Pozostało po nim wiele publikacji dotyczących technologii i organizacji produkcji.

Urodził się 14 listopada 1917 r. w Racławicach koło Niska [dziś woj. podkarpackie]. Jeszcze przed II wojną światową rodzina przeprowadziła się do Lwowa, gdzie Eugeniusz Mędraś studiował na Politechnice Lwowskiej. W tym czasie związał się ze środowiskiem Młodzieży Wszechpolskiej. W czasie II wojny światowej wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej (był w tej części, która scaliła się z Armią Krajową). Pod pseudonimem „Jędrzej“ był w NOW szefem Oddziału Propagandy na Rzeszowszczyźnie. „Była to w strukturach tej organizacji bardzo ważna funkcja, do której Eugeniusz Mędraś, przedwojenny czynny członek Młodzieży Wszechpolskiej na Politechnice Lwowskiej na pewno znakomicie się nadawał. Bowiem praca w NOW biegła dwoma, a nawet można rzec, trzema torami. Tak, była to działalność wojskowa, skierowana przeciwko okupantowi, z którym walczono na wielu frontach, ale również wewnętrzna, polityczna, ponieważ formacja wyszła z przedwojennych struktur par excellance politycznych i nadal była z nimi związana.“ - możemy przeczytać we wspomnieniach Danuty Ratajczak ps. Danka „Narodowa Organizacja Wojskowa w Jarosławiu i jego okolicach“ opublikowanym w Jarosławskim Kwartalniku Armii Krajowej (nr 31/1998).

Cywilne życie ułożył sobie w Elblągu. W latach 1954 - 65 był radnym Miejskiej Rady Narodowej, gdzie przewodniczył Komisji Gospodarki Komunalnej i Budownictwa, był też członkiem prezydium MRN [organ wykonawczy Rady Narodowej]. Stosunkowo szybko został zauważony przez władze: już w 1955 r. Rada Państwa, na wniosek ministra przemysłu maszynowego, uhonorowała go Medalem X- lecia Polski Ludowej.

W budowanie powojennego Elbląga zaangażował się w wielu dziedzinach. Zorganizował i był pierwszym dyrektorem Trzyletniego Technikum dla Pracujących „Zamech", które kształciło kadry techniczne dla przemysłu. Przez 23 lata prowadził lekcje dla uczniów w elbląskich szkołach zawodowych. Niewiele krócej, bo 20 lat wykładał na Politechnice Gdańskiej.

Pewną ciekawostką jest też fakt, że udzielał się jako dziennikarz. Jego teksty publikował Głos Zamechu.

Aktywnie działał społecznie m. in. w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Polskich oraz Naczelnej Organizacji Technicznej. Za swoją działalność został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym Srebrną i Złotą Odznaką SIiMP oraz Medalem Honorowym za zasługi w rozwoju Elbląga oraz Złotą Odznaką Zasłużony dla Energetyki. Najważniejszym odznaczeniem jest, bez wątpienia, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. A to tylko niektóre wyrazy uznania za wkład w rozwój przemysłu i miasta.

Zmarł 27 grudnia 2004 r. Jest pochowany na elbląskim cmentarzu Agrykola.

„Życiorys Eugeniusza Mędrasia jest dowodem jego oddania pracy zawodowej i społecznej oraz zasług dla Elbląga, które warto uhonorować poprzez nadanie ulicy jego imienia. Jego wkład w edukację i przemysł zasługuje na trwałe upamiętnienie w przestrzeni miejskiej.“ - napisali wnioskodawcy w piśmie skierowanym do prezydenta Elbląga.

 

Kto jeszcze?

Od 2023 r. Komisja ds. nadawania nazw w Elblągu wydała pozytywne opinie w następujących sprawach:

- uhonorowanie „Honorowych Krwiodawców“ poprzez usytuowanie Ławeczki Honorowego Dawcy Krwi w Parku Planty.;

- upamiętnienie geodety Janusza Augustynowicza poprzez poprzez umieszczenie tablicy pamiątkowej. Wnioskodawcy chcieli nadać imię Janusza Augustynowicza jednej z elbląskich ulic;

- nadanie drogom wewnętrznym nazw ul. Sztormowa, Pogodna, Radosna. W grudniu ubiegłego roku radni podjęli uchwałę dotyczącą ww. ulic;

- zaopiniowanie petycji, która wpłynęła do Rady Miejskiej w Elblągu, dotyczącej nadania nazwy rondo Ofiar Wołynia. Komisja zaproponowała, aby nadać nazwę „Rondo Wołyń,” wskazując jako jego lokalizację - rondo na skrzyżowaniu ulicy Lotniczej z ulicą Aleksandra Fredry w Elblągu. Stanowisko przekazano przewodniczącej Rady Miejskiej w Elblągu;

- w sprawie nadania rondu u zbiegu ul. Królewieckiej i Kościuszki (obok szpitala wojewódzkiego) nazwy Plastyk. Radni w grudniu ubiegłego roku podjęli taką uchwałę.

 

Na opinię komisji czeka jeszcze wniosek dotyczący upamiętnienia Czesława Kujawskiego, działacza kultury, wieloletniego dyrektora zespołu „Ziemia Elbląska“, który zmarł w 2002 r.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A gdzie ulica Ireny Kwiatkowskiej? Krzysztofa Komedy? Andrzeja Wajdy?
  • Nie mam nic do człowieka, może i dużo zrobił dla miasta ale jakoś współpraca z ugrupowaniem Młodzież Wszechpolska źle mi się kojarzy...
  • "Młodzież Wszechpolska źle mi się kojarzy... " - Masz rację, mi też
  • Zamechowcy i starsi elblążanie powinni zgłosić ponownie wniosek o ulicę Ferdynanda Schichaua.
  • Nie znam, nie mnie oceniać ! Ale jestem przeciwny nazw ulic itp. nazwiskami ponieważ już w tym artykule potwierdza się pytanie, a dlaczego nie ten czy tamten ? I to jest prawda bo i krzywda dla innych o których nie wspomniano. Zmienia się ustrój, zmienia się partia rządzącą i tak bez końca inwestujemy publiczne pieniądze.... czy nie czas by wprowadzić cyfrowe nazwy ulic i nie będzie ten pomysł dzielił ludzi a pieniądze na inny cel ? Np zamiast mostu 1000lecia, potem Wyszyńskiego na most pierwszy ! Albo Andersa na ulicę np.26 ? Trochę logiki.....
  • Dlaczego mamy dawać ulicom w Elblągu nazwy ludzii, nie związanych z Elblągiem. Może nigdy w Elblągu nie byli. Na pewno nic dla Elbląga nie zrobili. Dla mnie wymienieni artyści nie są ważni. Jedni z wielu. A Panowie Eugeniusz Mędraś, Czesław Kujawski czy Janusz Augustynowicz przyspożyli się do rozwoju miasta. Poza tym nie podpbają mi się Ich charaktery.
  • No to widać jak pewne media nad wami popracowały.
  • Nie lepiej byłoby nadawać nazwy neutralne, apolityczne, np. Zdrowego Rozsądku czy Wolnych Sobót ?
  • W kolejce stoją nazwiska, które nie tylko w Elblągu, ale i poza Polską są znane: Gerard Kwiatkowski, Janusz Hankowski, Ryszard Tomczyk i wielu innych artystów.
  • To napewno ciekawa postać ale w historii Zamechu jest ich znacznie więcej. Jest to pewien zamkniety zbior nazwisk a tymczasem SIMP działa troche impulsywnie zgłaszając pojedybczo tych czy tamtych zamiast usiąść i zrobić listę tych osob które rzeczywiscie zaslugiwalyby na ulicę. Jeśli Medras to i Czwiertnia, to i Rutkowiak, to Deren i jeszcze ze 20 innych. W ten sposób można by złagodzić te kontrowersje jakie się wówczas rodzą
  • Ulica Ryszarda Rynkowskiego i Dariusza Michalczewskiego!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    9
    Marian_2025(2025-04-19)
  • "No to widać jak pewne media nad wami popracowały" - wiesz, nie znoszę oglądać TVN, czy TVP, Republik czy Trwam i innych TV, czy też radiowych - to jest dla mnie nic nie warte. Nie oglądam od dawna telewizji a poglądy wyrabiam sobie sam - obserwując i samodzielnie myśląc przy tym, rozumiesz takie coś, pewnie nie za bardzo. A Twoje media już na Tobie sukces odniosły i zarabiają krocie.
Reklama