UWAGA!

Odcinają gaz, mieszkańcy czekają na naprawy miesiącami

 Elbląg, Odcinają gaz, mieszkańcy czekają na naprawy miesiącami
Fot. Anna Dembińska

Nie ma tygodnia, by do naszej redakcji z prośbą o interwencje nie zgłaszali się mieszkańcy, w których budynkach odcięto gaz. – Najpierw odcięli gaz u mamy na Beniowskiego, potem na Szymanowskiego u znajomych, potem u mnie na Saperów. Słyszę, że na innych ulicach też odcinają. Czy w ten sposób zarządcy chcą wymusić modernizację sieci? – pyta jeden z naszych Czytelników, zwracając uwagę, że na ponowne włączenie gazu mieszkańcy czekają miesiącami. Sprawdziliśmy, z czego to wynika.

Mieszkańcy interweniują w sprawie gazu

- Mam dwoje małych dzieci, temperatura na zewnątrz koło zera. Nie mamy możliwości ogrzania się i wykąpania, bo wszystko zasilane na gaz. Dziwi mnie to że przez cały rok było w porządku i nagle w prawie całym Elblągu tyle nieprawidłowości. To jak instalacje przechodziły przeglądy wcześniej? Prosiłbym o zajęcie się ta sprawą. Czy to farsa z tymi awariami, brak dostaw gazu czy co? Mieliśmy tydzień temu przegląd i było wszystko ok. Teraz w jednym z mieszkań w moim budynku stwierdzono nieszczelność, ale muszą wyłączyć gaz w całym budynku. Tak jest w wielu miejscach. Gazownicy mówią, że trzeba sprawdzić, a koniec końców wymieniają całą instalację za tysiące złotych – to tylko jeden z maili, które w ostatnim czasie odebraliśmy od Czytelników – konkretnie od pana Sebastiana.

Kolejny sygnał dotarł od pani Magdaleny. - Część mieszkańców kamienic przy ul. Jaśminowej od połowy stycznia ma odcięty dopływ gazu, a co za tym idzie brak możliwości przygotowywania ciepłych posiłków, a także brak ciepłej wody. Powodem była nieszczelność instalacji. W moim przypadku gazu nie mam od 16 stycznia ( ul. Rechniewskiego). Rozumiem, że jeżeli jest nieszczelność, to należy wyłączyć gaz, ale zarządca "ociąga" się z naprawą. Firma, którą rzekomo wynajął, zjawiła się tylko po to żeby zamknąć zawór, który już był zamknięty. Od tego czasu nic w tej sprawie się nie dzieje. Mam dwoje małych dzieci (7 miesięcy i 2 lata) i funkcjonowanie bez ciepłej wody jest utrudnione. Zagotowanie wody do kąpieli w czajniku elektrycznym trwa wieki, już nie mówiąc o kosztach, które będziemy musieli ponieść za zużycie prądu. Płacimy wysoki czynsz, a w zamian otrzymujemy biwakowe warunki. Cztery tygodnie bez gazu to zdecydowanie za dużo – pisze pani Magdalena, która pyta: dlaczego dziwnym trafem nagle w tym samym czasie odkryto nieszczelność w kilkunastu klatkach w budynkach tego samego zarządcy. Jak w takim razie wykonują swoją pracę panowie, którzy co roku sprawdzają szczelność instalacji? Za co płacimy? – pisze nasza Czytelniczka.

 

Co na to gazownia?

Na początek wyjaśnijmy, że za stan wewnętrznych instalacji gazowych w budynkach odpowiadają właściciele budynków lub zarządcy. To oni mają obowiązek zlecać przeglądy tych instalacji i dbać o ich stan. Gdy ulatnia się gaz, wzywane jest pogotowie gazowe, które odcina instalację od sieci.

- Przez ostatni kwartał średnia liczba interwencji związanych ze stwierdzeniem ulatniania na instalacjach, która mogła się skończyć odcięciem gazu do instalacji gazowej do mieszkania lub budynku wynosiła w Elblągu ok. 25-30 incydentów miesięcznie – informuje w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Polskiej Spółki Gazownictwa.

Tylko w lokalach komunalnych, administrowanych przez Zarząd Budynkóiw Komunalnych, od października 2024 roku odnotowano 45 zgłoszeń związanych z nieszczelnością instalacji gazowych. - Prace naprawcze zostały podjęte bez zbędnej zwłoki. Służby techniczne Polskiej Spółki Gazownictwa oceniają szczelność instalacji, natomiast dalsze decyzje dotyczące zakresu prac związanych z modernizacją wewnętrznej sieci gazowej ZBK ustala na podstawie opinii Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru – informuje ZBK w odpowiedzi na nasze pytania/

Nie każda interwencja gazowników kończy się odcięciem gazu w budynku. - W październiku było to 60 wyjazdów, w listopadzie 55 wyjazdów, natomiast w grudniu przeprowadzono 39 interwencji Pogotowia Gazowego – informuje PSG (danych za styczeń jeszcze nie mamy – red.). - Nie odnotowujemy w ostatnim czasie zauważalnego wzrostu interwencji Pogotowia Gazowego. Polska Spółka Gazownictwa dba o bezpieczeństwo w sposób ciągły i stale monitoruje sieć gazową – dodaje spółka.

 

Dlaczego tak długo to wszystko trwa?

W przypadku odcięcia gazu w budynku zarządca lub właściciel jest zobowiązany do przeprowadzenia naprawy instalacji. W wielu przypadkach wiąże się to jej modernizacją lub nawet wymianą całej instalacji. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia jeden z elbląskich zarządców.

- Wiele instalacji w starszych budynkach ma od 50 do 70 lat. Budowano je, kiedy jeszcze pracowała w Elblągu miejska gazownia, która produkowała gaz z węgla, mokry. Po 1975 roku do Elbląga doprowadzono gaz ziemny, który jest suchy. Inna też była technologia łączenia rur, montażu instalacji, które prowadzono kiedyś przez mieszkania, dzisiaj jest to niemożliwe, bo główny pion musi znajdować się poza mieszkaniami – wyjaśnia jeden z elbląskich zarządców nieruchomości. – Jakie to wszystko ma znaczenie? Starsze instalacje, w których używany był gaz mokry, nie wytrzymują prób szczelności przewidzianych na gaz ziemny suchy, dlatego muszą być wymieniane, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Niestety, ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy, bo po stwierdzeniu nieszczelności., należy najpierw odciąć gaz, potem przygotować dokumentację nowej instalacji, dokonać zgłoszenia do urzędu, znaleźć firmę, która najpierw zdemontuje starą instalację, zutylizuje ją, bo to co ma w środku jest niebezpieczne dla zdrowia, potem zamontuje nową i na koniec po odbiorze technicznym i sprawdzeniu szczelności gazownicy włączą ponownie gaz. Proces się przeciąga, gdy okazuje się, że dana wspólnota musi na przykład zaciągnąć kredyt, by sfinansować te prace - mówi zarządca.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Należy jak najszybciej zmienić prezesa nieruchomości.
  • Ekologia !
  • Pan Sebastian pisze że wymiana instalacji to koszt kilku tysięcy PLN. To chyba nie jest wygórowany koszt za spokojne życie. Wybuch gazu potrafi zniszczyć budynek. Wtedy koszty idą w miliony.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    19
    4
    Szanujecie życie(2025-02-06)
  • Pytam za co biorą wypłatę, prezes ( bo moda na te słowo w Polsce), aza co bierze wypłatę inspektor, za co BHP its Powinno być że ktoś odpowiada za to i kontrolę, i wcześniej reagować a nie że ludzie potem czekają, jakby wcześniej ktoś pilnował to by zapobiegał Za co oni biorą wypłaty!!?! Jak sami ludzie mają pilnować to nie potrzebują prezesów o tych darmozjadów za biurkiem
  • Marudo za mało jesz grochówki ! Gaz trzeba regularnie inwestować w balon od wina.
  • @Arek12 - Pytać to możesz swojego prezesa.
  • Moja teściowa na Powstańców Warszawskich nie miała gazu od 14 listopada 2024 do 4 lutego b. r.z powodu wymiany instalacji gazowej.
  • to jest wspólnota, czyli wy wszyscy mieszkańcy, to jest właśnie efekt waszego zarządzania, brak remontów, brak inwestycji skutkuje potem takimi problemami, nic nie jest wieczne, należy zrobić remont, z funduszu remontowego jak jest, a jak nie to z kredytu, tu media nie są potrzebne,
  • Czyściciele kamienic, odcinają gaz na kilka miesięcy, ziemia po tych kamienicach w centrach miast jest łakomym kąskiem...
  • Konstytucja, Art.54. 1.Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2.Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    Konstytucja! Konstytucja!(2025-02-06)
  • Jeśli jest gdzieś nieszczelność i instalacja nie przechodzi próby ciśnieniowej, to bardzo dobrze, że odcinają. Tak ma być.
  • U mojej rodziny na a Komeńskiegoa, też się gdzieś na klatce ulatniał gaz. Przyjechali z Gazowni, wyłaczyli gaz w lipcu zeszłego roku, na przeszło miesiąc, we wszystkim 11 mieszkaniach w dwóch klatkach. Gdzies na zaworze się ulatniał gaz, a prywatna firma wymieniła całą instalację, od piwnic do mieszkań. Póżniej ci z prywatnej firmy, chodzą po mieszkaniach i sprawdzają szczelność na odbiornikach, czytaj kuchenkach. Jeżeli coś jest nie tak. To każą kupić nową kuchenkę, . Po zakupie nowej kuchni, przychodzą i za podłączenie w to samo miejsce bez żadnych przeróbek, kasują 250 zł. Słyszałem, że muszą podłączyć taki wymieniony odbiornik za darmo, bez łaski w ramach zapłaty przez wspólnotę za tą usługę. Coś za dużo tych zbiegów okoliczności. Może by sprawdzić firmy i zarządców z tych wszystkich budynków.
Reklama