Covid w liczbach na przełomie roku
Trwa sezon chorobowy, a w ostatnich latach do niechlubnego grona chorób, z którymi się zmagamy, dołączył konawirus. Jak przedstawia się sytuacja w ostatnich tygodniach w mieście i regionie jeśli chodzi o covid?
Ruszyły aukcje dla WOŚP
Głównym celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zbiórka pieniędzy na leczenie i kupno specjalistycznego sprzętu. W tym roku Orkiestra gra dla osób, które w wyniku pandemii doświadczyły chorób płuc. Jeśli chcesz pomóc w zbiórce, możesz to zrobić między innymi wystawiając przedmiot/usługę na licytację.
Aktualne oferty pracy
Kilkadziesiąt ofert pracy czeka na osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Można się z nimi zapoznać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Obecnie poszukiwane są osoby na następujące stanowiska.
Waldemar Legień uczy rzucać
Na trybunach dzieci z elbląskich szkół podstawowych. Na tatami inne dzieci też z elbląskich szkół podstawowych ćwiczą pod okiem dwukrotnego mistrza olimpijskiego w judo Waldemara Legienia. W Hali Sportowo – Widowiskowej odbyła się lekcja wychowania fizycznego w ramach akcji „Stop zwolnieniom z wf”. Zobacz zdjęcia.
Przez Elbląg przejdzie Orszak Trzech Króli
6 stycznia w Elblągu odbędzie się Orszak Trzech Króli. Organizatorzy zapraszają na godz. 13 na plac Jagiellończyka.
Brakuje krwi trzech grup
W wojewódzkich zasobach brakuje krwi potrzebnej do leczenia. Zapasów trzech grup krwi pozostało jedynie na ratowanie życia.
Nastolatki walczą z używkami
- Chcemy uświadamiać rówieśników, ale też osoby starsze, o konsekwencjach zażywania substancji psychoaktywnych oraz pomóc rodzicom rozmawiać ze swoimi uzależnionymi dziećmi - mówi Wiktoria, uczennica malborskiego liceum, która wraz z koleżankami bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.
Lekarze nie dawali jej szans na życie. „Ja jednak walczę i proszę Was o pomoc”
Chirurg powiedział mi: weź różaniec i połóż się do łóżka, bo śmierć to kwestia miesięcy. Zapamiętam go na zawsze. Ja jednak żyję i walczę już trzy lata – mówi pani Marta Bednarska, 43-letnia elblążanka, która zmaga się z nowotworem wątroby. Jak mówi, podstawowa terapia lekiem ivosidenib jest refundowana przez NFZ, ale z renty nie starcza jej na wspomaganie leczenia i leki, między innymi na sterydy znoszące ból. Pomóc pani Marcie może każdy wpłacając datek na zbiórkę.
Jak wierni korzystają z elbląskiego kościoła
Co piąty wierny kościoła rzymskokatolickiego w diecezji elbląskiej uczestniczy w mszach. Niemal 2/3 z nich stanowią kobiety. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane dotyczące kościoła w 2022 r. Jak wygląda diecezja elbląska w liczbach?
Gdzie jest Konstal?
Po mieście jeździ świąteczny tramwaj. Ale jest to Moderus przystrojony świątecznymi lampkami. A co się dzieje z Konstalem 5N o numerze 012?
Pasłęk, Braniewo i Malbork mają miejskiego Sylwestra
Okoliczne, mniejsze od Elbląga, miasta będą w ramach miejskich obchodów świętowały nadejście nowego 2024 roku. Jak będą się bawić mieszkańcy Pasłęka, Braniewa czy Malborka?
Taki sprzęt z WOŚP trafił do elbląskich szpitali
Pieniądze na walkę z sepsą, zebrane podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zostały wykorzystane na zakup sprzętu dla szpitali. Elbląskie placówki otrzymały sprzęt wart 2 mln zł. Sprawdziliśmy, co konkretnie.
Ośrodek z nową windą
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 przy ul. Polnej będzie miał nową windę. Koszt prac to 354 tys. zł, z czego prawie połowa to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Aktualne oferty pracy w PUP
Kilkadziesiąt ofert pracy czeka na osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Można się z nimi zapoznać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Obecnie poszukiwane są osoby na następujące stanowiska.
Rodzina zastępcza od środka
- Nam bardzo zależy, żeby te dzieci widziały, że świat dorosłych wcale nie jest taki zły. A kiedy następuje szczęśliwe rozwiązanie w postaci na przykład adopcji, to jest to dla nas największa nagroda. I szczęście dla dziecka, że ma w końcu do kogo powiedzieć „mama” i „tata” - mówi pani Wioletta. Dzisiaj zapraszamy do lektury drugiej części wywiadu z panią Wiolettą i panią Agnieszką, które od lat pełnią rolę rodzin zastępczych.
Witold Gintowt-Dziewałtowski: Każdy znaczek jest małym dziełem sztuki
- Dla mnie najważniejsza była możliwość korespondencji. W tygodniu otrzymywałem dwa, trzy listy z zagranicy. Jak dziś szacuję, chyba nie ma na świecie państwa, z którego choć raz nie otrzymałem korespondencji. - mówi Witold Gintowt-Dziewałtowski, jeden z ostatnich w Elblągu filatelistów.
Historia jednej kolędy
To, co wyróżnia okres Bożego Narodzenia, to rozbrzmiewające w różnych miejscach kolędy. „W dzień Bożego Narodzenia” to jedna z obecnie mniej znanych kolęd polskich, która doczekała się aż pięciu wariantów. Śpiewana była w XVIII-XIX wieku.
Zastępczy super rodzice
- Trafiły do nas dzieci z różnych środowisk, także z domów, gdzie była przemoc i gdybym nie widziała, jak straumatyzowane są, tylko ktoś by mi po prostu powiedział, co one przeszły, to nie wiem, czy bym uwierzyła. Trudno jest przyjąć do wiadomości, że ktoś tak może skrzywdzić dziecko. Tego nie można sobie ułożyć w głowie, nawet po tylu latach - mówi pani Wioletta, która od trzynastu lat tworzy w Elblągu rodzinę zastępczą. Z kolei od czterech lat rodziną zastępczą jest pani Agnieszka. Rozmawiamy z nimi o wyzwaniach, radościach i troskach rodzin zastępczych.
Jacek Bocheński: Chcieli mieć miasto, które uznają za swoje
- W zasadzie innych pomysłów nie było: albo zieleń, albo osiedle. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden fakt: wypadki grudniowe w 1970 r. Władze, aby choć trochę uspokoić nastroje, wymyśliły, że na Starym Mieście powstanie kilka dużych sklepów typu Supersam. To były zwykłe klocki, proste i tanie w budowie. Jeden z nich miał powstać na północ od dzisiejszego Ratusza Staromiejskiego. Wyglądał mniej więcej jak rzymski dworzec Rome Termini - Jacek Bocheński, były pełnomocnik prezydenta Elblaga ds. odbudowy Starego Miasta opisuje jeden z pomysłów na zabudowę terenu elbląskiego Starego Miasta. O tej, zdaniem wielu, najpiękniejszej części Elbląga jest ta rozmowa.
O Bożym Narodzeniu… z dystansem
Przyjęło się przedstawiać czas Bożego Narodzenia sielankowo, kolorowo i nieco ckliwie. Los jednak płata figle, a życie pisze różne scenariusze i czasem zdarza się spędzać świąteczny czas z dala od domu, bez bliskich. O „świętowaniu” w szpitalu i jak ten czas spędzić w dobrej kondycji rozmawiamy z doktorem Mirosławem Denisiukiem.