Browar się rozbudowuje
Rozpoczęła się budowa nowego budynku magazynowego elbląskiego browaru. Grupa Żywiec nie chce zdradzać na razie szczegółów inwestycji. Czego nam się udało dowiedzieć?
Społeczna odpowiedzialność biznesu w EPEC
Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od lat stosuje w praktyce społeczną odpowiedzialność biznesu. W roku 2024 EPEC w swoje działania chce jeszcze aktywniej zaprosić elblążan, a finansowanie akcji i projektów z zakresu CSR pokryje z zysków z realizacji usług pozataryfowych oraz ze zbiórek pracowniczych.
Oświadczenie GE w sprawie odlewni
„W dniu 18 stycznia 2024 rozpoczął się proces informacyjno-konsultacyjny z udziałem przedstawicieli pracowników GE Power sp. z o.o. w Warszawie na temat projektu zamknięcia Odlewni w Elblągu do końca marca 2025 roku - pisze koncern w oświadczeniu, które przesłał do naszej redakcji. O planach zamknięcia odlewni informowaliśmy dzisiaj jako pierwsi.
GE wygasza odlewnię w Elblągu
Odlewnia General Electric w Elblągu ma być zamknięta. Tego dowiedzieli się dzisiaj (18 stycznia) pracownicy zakładu. Jak wynika z naszych informacji, pracuje tu ok. 170 osób.
Prezes EPWiK o wodzie, edukacji i inwestycjach
- Wiele osób patrzy na wodociągi z punktu widzenia biznesowego, ale przecież my nie możemy tak patrzeć. Jeśli mamy społeczną świadomość, że zasoby wody się zmniejszają, obniża się poziom wód gruntowych, to musimy być w pełni odpowiedzialni. Nie możemy tylko myśleć o pieniądzach, które weźmiemy za wodę czy odprowadzanie ścieków – mówi Marek Misztal, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Mieszkania na wynajem powstają przy Legionów
Przy ul. Legionów rusza budowa mieszkań na wynajem, mają być gotowe za 21 miesięcy. Inwestycja jest finansowana z funduszy rządowych.
Co słychać na budowie kąpieliska
Mijają dwa miesiące od rozpoczęcia budowy kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Na jakim etapie są prace i co będzie działo się na placu budowy w najbliższym czasie? Zobacz zdjęcia.
Na wniosek o budowę nad rzeką jeszcze za wcześnie
Są plany, by w sąsiedztwie budowanego właśnie na Wyspie Spichrzów Porta Mare powstał apartamentowiec i hotel. By do tego doszło, zarząd elbląskiego portu i Skarb Państwa nie mogą skorzystać z przysługującego im prawa pierwokupu.
Wznawiają rozmowy o porcie
16 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie władz Elbląga z wiceministrem infrastruktury Andrzejem Marchewką, odpowiedzialnym m.in.za gospodarkę morską. – Nie ma już sporu o pogłębienie toru wodnego. To rząd i Urząd Morski mają dokończyć inwestycję – mówi Jacek Protas, elbląski poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Kamienica już nie na bank
Jeden z najdłużej działających w Elblągu oddziałów bankowych został właśnie zamknięty. Chodzi o siedzibę banku Pekao SA przy Starym Rynku.
Ciepło od słomy
- Emitujemy tyle dwutlenku węgla, ile zasymilują w procesie fotosyntezy rośliny, które pozyskujemy. Jest to taki zamknięty obieg, czyli jesteśmy ciepłownią zeroemisyjną – mówi Leszek Hak, który dzierżawi i administruje ciepłownią na biomasę we Fromborku. Zasila w ciepło nie tylko bloki mieszkalne, ale także szkołę, przedszkole, ośrodek zdrowia i muzeum. Jakie korzyści przyniosło mieszkańcom i środowisku ciepło ze słomy? Zobacz zdjęcia.
Modrzewina wydzierżawiana pod sport
Po Górze Chrobrego władze Elbląga chcą także wydzierżawić pod działalność sportowo-rekreacyjną 23 hektary gruntów na Modrzewinie, w sąsiedztwie ul. Kwiatkowskiego. W przetargu wystartował jeden oferent.
Rząd pogłębi rzekę do końca
Tak zadeklarował senator Jerzy Wcisła na wtorkowej (2 stycznia) konferencji prasowej. Kiedy i ile będzie to kosztowało? Tego jeszcze nie wiadomo.
To oni pogłębią tor wodny
Prawie 114 mln złotych będzie kosztował czwarty etap budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga, czyli pogłębienie rzeki Elbląg. Urząd Morski w Gdyni jako zwycięzcę przetargu wybrał konsorcjum firm Fabe Polska i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.
Miasto wróciło nad rzekę (2023 rok w gospodarce okiem naczelnego)
Jak minął 2023 rok w lokalnej gospodarce? Oto nasz subiektywny ranking dziesięciu najważniejszych zjawisk i wydarzeń.
Umowa na dzierżawę Góry Chrobrego podpisana
Prezydent Elbląga, tak jak zapowiadaliśmy, podpisał umowę dzierżawy 34 hektarów gruntów, w których skład wchodzi Góra Chrobrego. Potwierdziły się nasze informacje o tym, co inwestor ma zamiar na tym obszarze zrobić.
Miasto pozbywa się tego budynku
Przeznaczony do rozbiórki budynek przy ul. Kasprzaka wraz z niespełna 1000-metrową działką znalazł nabywcę. W drugim przetargu, ograniczonym, wystartował jeden oferent i wylicytował nieruchomość za 303 tys. złotych.
Rozebrano magazyny przy Warszawskiej (aktualizacja)
Z krajobrazu Elbląga zniknęły budynki magazynowe przy ul. Warszawskiej. Trwa porządkowanie terenu. Zobacz zdjęcia.
Nowi inwestorzy w regionie
Prawie 25 mln złotych zainwestują w sumie w Elblągu i Pasłęku dwie firmy, które otrzymały wsparcie od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z dzisiejszą (21 grudnia) decyzją zarządu Strefy w zamian za inwestycje będą zwolnione z podatku dochodowego.
Pierwsi najemcy Porta Mare. "Nazw firm nie mogę jeszcze podać"
Od ośmiu miesięcy władze spółki Fabryka-Porta Mare prowadzą rozmowy z potencjalnymi najemcami biurowca, który buduje przy ul. Warszawskiej. – Rozmowy są zaawansowane i zbliżają się do finału. Jest to jedna firma lokalna oraz cztery firmy o zasięgu globalnym. Ich nazw, ze względu na obowiązującą obie strony poufność, nie mogę jeszcze podać – mówił Maciej Wojtczak, prezes Porta Mare-Fabryka, podczas posiedzenia komisji polityki regionalnej i promocji miasta, które odbyło się w czwartek (21 grudnia).