
W dzisiejszy odcinku naszego cyklu odwiedzamy Laskowice i Obrzynowo, miejscowości, które w latach 1975-1998 znajdowały się w województwie elbląskim. O ich historii opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Laskowice
Wieś Laskowice powstała prawdopodobnie w XIV w, .bo po raz pierwszy w dokumencie wymienia się jej pierwotną nazwę Leskowcz w 1326 r., a jako wieś w 1366 r. Pierwszy akt lokacyjny nie zachował się. Pierwszy znany dokument na temat wsi – z 13 stycznia 1561 r. został wystawiony przez Albrechta Hohenzollerna (1490-1568), ostatniego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.
Wracając do przywilejów to pierwszy znany dokument pochodzi od księcia Albrechta Hohenzollerna (1490-1568) był on ostatnim wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Dokument nadający wsi prawa chełmińskie wystawił 13 stycznia 1561 r. Pod koniec XIX w. we wsi wybudowano budynek szkolny dla dwuklasowej szkoły
Pod koniec XIX w. we wsi wybudowano budynek szkolny dla dwuklasowej szkoły. Do dzisiejszych czasów zachowały się budynki z XIX i początku XX w.

Do 1945 r. miejscowość nosiła nazwę Laskowitz, poprzednio występowały też nazwy: Leskowicz, Lescowicz, Lescowiz, Leskowicz, Leschkowitz, Laskowitz. Obecne miano Laskowice wieś uzyskała w 1947 r.
Obrzynowo
Po raz pierwszy w dokumentach wieś Obrzynowo pojawia się w 1236 r., kiedy to znajdujący się tam gród pruski zdobyli i zniszczyli Krzyżacy dowodzeni przez Henryka z Miśni, zwanym też Henrykiem III Dostojnym (1215-1288). Po raz kolejny wymienia się Obrzynowo w traktacie pokojowym z 1249 r. zobowiązującym Prusów do wybudowania w tej miejscowości kościoła. W 1289 r. dotychczasowy właściciel wsi wymienia się z biskupem pomezańskim Henrykiem na Trumiejki. I tu mam dylemat, bo w opisie Trumiejek podaje się Prusa Tulkoite a przy opisach Obrzynowa jest Prus Navier.
Jeden z kolejnych dokumentów lokacyjnych wystawiony w 1376 r. przecz biskupa pomezańskiego Mikołaja oprócz nadań i powinności wspomina o tym, że wieś ma posiadać dwie karczmy.
W 1470 r. biskup pomezański Wincenty Kiełbasa nadał wieś Jerzemu Ungierowi. Ale o biskupie Wincentym Kiełbasie warto przy okazji napisać parę słów. Właściwie nazywał się Wincenty Gosławski (1425–1476 lub 1479) był sekretarzem króla Kazimierza Jagiellończyka, brał udział w obradach kończących wojnę trzynastoletnią po stronie polskiej Był zarówno biskupem chełmińskim i pomezańskim.
Po reformacji pierwszy duchowny ewangelicki pojawił się w Obrzynowie w 1542 r i przejął zniszczony kościół w czasie wojen szwedzkich. Pod koniec XVIII w. wieś została wsią królewską, zamieszkałą również przez znaczną liczbę robotników rolnych oraz rzemieślników.
Do zabytków w miejscowości zalicza się remizę strażacką powstałą prawdopodobnie w początkach lat 30. XX w., a także kościół p.w. Matki Bożej Anielskiej (świątynia po licznych przebudowach, ostania z 1911 r), dawniej był to kościół ewangelicki obecnie katolicki.
Do 1945 r, miejscowość występowała pod mianem Riesenkirch, obecną nazwę otrzymała pod koniec 1946 r.