
Czy wiesz, gdzie w Elblągu jest Liskowa Góra i jezioro Rusałka? O tym wszystkim opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, który co tydzień prezentuje na portel.pl historię elbląskich ulic. Dzisiaj zapraszamy na wędrówkę ulicą Łęczycką.
Młyn i dojrzewalnia serów
Idąc ulicą Łęczycką od strony Bema, po lewej stronie mijamy osiedle Przy Młynie. Znajdował się tam niegdyś młyn oraz tartak, później słodownia elbląskiego browaru. Od browaru budynek kupił przed wojną Herman Schroeter, właściciel elbląskiej mleczarni, który urządził w nim dojrzewalnię serów. Po prawej stronie ulicy Łęczyckiej, przed skrzyżowaniem, znajdują się koszary wojskowe, o ich historii opowiemy za tydzień.
Za skrzyżowaniem z ulicą Rawską i Grottgera, ulica Łęczycka biegnie przez wzniesienie. Po lewej stronie jeszcze niedawno znajdowały się ruiny dawnej gospody z ok. 1820 r., określanej jako Domek Szwajcarski. Była to budowla z muru pruskiego, dzisiaj w tym miejscu wznosi się okazała willa. Jej właściciel, rekonstruując budynek, nawiązał do dawnej architektury.
Były obóz jeniecki
Na wzniesieniu po lewej stronie mieszczą się budynki dawnej Wojewódzkiej Spółdzielni Pracy, w których działalność obecnie prowadzą różne firmy. Po przeciwnej zaś – dawny hotelowiec, obecnie budynek z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. W dalszej części ulicy Łęczyckiej, po prawej stronie, przez lata straszyły wielkie betonowe filary – pozostałość po niedokończonej budowie bazy autobusowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Zostały rozebrane w ubiegłym roku. W tym miejscu, w początkowych latach II wojny światowej, miał się znajdować obóz polskich jeńców wojennych.
Po przeciwnej stronie ulicy Łęczyckiej, w lewo odchodzi ulica Wschodnia, prowadząca do leśniczówki Dębica. Kiedyś leśniczówka nazywała się Plebanka (Pfarrhäuschen), mieściła się przy niej gospoda. Przy drodze działała także cegielnia, która powstała pod koniec XIX wieku.
Liskowa Góra
Wracamy na ulicę Łęczycką. Tuż przy ostrym zakręcie – po prawej stronie – powstaje nowoczesna strzelnica wojskowa. Po lewej mijamy ciągle rozrastający się Cmentarz Komunalny Dębica, który powstał w latach 70. Idąc w górę ulicą Łęczycką, po prawej stronie znajdziemy polną drogę (tuż przy znaku Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej). Warto przejść tą drogą kilkadziesiąt metrów, by dojść do głazu narzutowego z tablicą upamiętniających pochowanych tam jeńców wojennych z okresu II wojny światowej. Groby w tym miejscu odkryto w 1981 roku, tablicę postawiono w 1990 r.

Samo wzniesienie, przez które prowadzi Łęczycka, jest określane mianem Liskowej Góry (Fuschberg), w XIX wieku było porośnięte rzadkim i niskim lasem, miała się tutaj znajdować jedna z licznych przed wojną wież widokowych, z której roztaczał się piękny widok na okolicę. Niestety wieże zniknęły, a wysokie obecnie drzewa nie pozwoliłyby na podziwianie okolic. Pozostało za to jezioro o wdzięcznej nazwie Rusałka, obok którego rozciąga się teren wojskowy.
Sanktuarium i Ścieżka Jaszczurek
Gdy już wdrapiemy się na wzniesienie, możemy skręcić w lewo w ulicę Daleką, która prowadzi do Stagniewa (dawnej Stagnitten), gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i Św. Jana Pawła II. Stąd też prowadzi zielony szlak turystyczny, nazywany Ścieżką Jaszczurek, którym możemy wrócić do Bażantarni.