UWAGA!

Historia elbląskich ulic (odc. 9): Łęczycka

 Elbląg, Obelisk upamiętnia ofiary zbrodni hitlerowskiej
Obelisk upamiętnia ofiary zbrodni hitlerowskiej (fot. autor)

Czy wiesz, gdzie w Elblągu jest Liskowa Góra i jezioro Rusałka? O tym wszystkim opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK, który co tydzień prezentuje na portel.pl historię elbląskich ulic. Dzisiaj zapraszamy na wędrówkę ulicą Łęczycką.

Łęczycka należy do jednych z najdłuższych ulic naszego miasta. Do 1945 r. były to dwie ulice: Winnicka (Weingerterstrasse), której nazwa nawiązywała do uprawianych przed wiekami winorośli i Dębicka (Dambitzerstrasse), prowadząca w kierunku obecnego cmentarza.
      
       Młyn i dojrzewalnia serów
      
Idąc ulicą Łęczycką od strony Bema, po lewej stronie mijamy osiedle Przy Młynie. Znajdował się tam niegdyś młyn oraz tartak, później słodownia elbląskiego browaru. Od browaru budynek kupił przed wojną Herman Schroeter, właściciel elbląskiej mleczarni, który urządził w nim dojrzewalnię serów. Po prawej stronie ulicy Łęczyckiej, przed skrzyżowaniem, znajdują się koszary wojskowe, o ich historii opowiemy za tydzień.
       Za skrzyżowaniem z ulicą Rawską i Grottgera, ulica Łęczycka biegnie przez wzniesienie. Po lewej stronie jeszcze niedawno znajdowały się ruiny dawnej gospody z ok. 1820 r., określanej jako Domek Szwajcarski. Była to budowla z muru pruskiego, dzisiaj w tym miejscu wznosi się okazała willa. Jej właściciel, rekonstruując budynek, nawiązał do dawnej architektury.
      
       Były obóz jeniecki
      
Na wzniesieniu po lewej stronie mieszczą się budynki dawnej Wojewódzkiej Spółdzielni Pracy, w których działalność obecnie prowadzą różne firmy. Po przeciwnej zaś – dawny hotelowiec, obecnie budynek z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. W dalszej części ulicy Łęczyckiej, po prawej stronie, przez lata straszyły wielkie betonowe filary – pozostałość po niedokończonej budowie bazy autobusowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Zostały rozebrane w ubiegłym roku. W tym miejscu, w początkowych latach II wojny światowej, miał się znajdować obóz polskich jeńców wojennych.
       Po przeciwnej stronie ulicy Łęczyckiej, w lewo odchodzi ulica Wschodnia, prowadząca do leśniczówki Dębica. Kiedyś leśniczówka nazywała się Plebanka (Pfarrhäuschen), mieściła się przy niej gospoda. Przy drodze działała także cegielnia, która powstała pod koniec XIX wieku.
      
       Liskowa Góra
      
Wracamy na ulicę Łęczycką. Tuż przy ostrym zakręcie – po prawej stronie – powstaje nowoczesna strzelnica wojskowa. Po lewej mijamy ciągle rozrastający się Cmentarz Komunalny Dębica, który powstał w latach 70. Idąc w górę ulicą Łęczycką, po prawej stronie znajdziemy polną drogę (tuż przy znaku Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej). Warto przejść tą drogą kilkadziesiąt metrów, by dojść do głazu narzutowego z tablicą upamiętniających pochowanych tam jeńców wojennych z okresu II wojny światowej. Groby w tym miejscu odkryto w 1981 roku, tablicę postawiono w 1990 r.

  Elbląg, Tak wyglądał budynek gospody przy Łęczyckiej, Dziś w tym miejscu znajduje się prywatna willa
Tak wyglądał budynek gospody przy Łęczyckiej, Dziś w tym miejscu znajduje się prywatna willa (fot. archiwum autora)


       Samo wzniesienie, przez które prowadzi Łęczycka, jest określane mianem Liskowej Góry (Fuschberg), w XIX wieku było porośnięte rzadkim i niskim lasem, miała się tutaj znajdować jedna z licznych przed wojną wież widokowych, z której roztaczał się piękny widok na okolicę. Niestety wieże zniknęły, a wysokie obecnie drzewa nie pozwoliłyby na podziwianie okolic. Pozostało za to jezioro o wdzięcznej nazwie Rusałka, obok którego rozciąga się teren wojskowy. 
      
       Sanktuarium i Ścieżka Jaszczurek
      
Gdy już wdrapiemy się na wzniesienie, możemy skręcić w lewo w ulicę Daleką, która prowadzi do Stagniewa (dawnej Stagnitten), gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i Św. Jana Pawła II. Stąd też prowadzi zielony szlak turystyczny, nazywany Ścieżką Jaszczurek, którym możemy wrócić do Bażantarni.
      

WyKa

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Bardzo ciekawy jest ten cykl o elbląskich ulicach. Gratuluje Panie Karolu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    20
    1
    Mandragora(2014-07-06)
  • Ale nie wspomniano, że do ' 90 roku Łęczycka była jeszcze dłuższa. Należała do niej obecna ul. Wyżynna m. in.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    TomaszBudziński(2014-07-06)
  • a jezioro Rusałka to teren wojskowy czy jest ogólny dostęp dla wszystkich?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    jenosik(2014-07-06)
  • " . .. obecnie cieszący się złą sławą budynek" Bardzo proszę to usunąć. (mieszkanka)
  • To jest artykuł o historii ulic, autor nie powinien wyrażać swojej oceny na temat mieszkańców i budynków znajdujących się przy danej ulicy.
  • Jej właściciel, rekonstruując budynek, nawiązał do dawnej architektury. Z tego co mi wiadomo to na jakimś chachmencie powstał ten nowy budynek i mieszka tam jakaś rodzina byłego prezydenta Słoniny, ale nie o tym chce powiedzieć. Niestety autor nie wspomniał np o tym, że w owym budynku gospody, podczas wojny bardzo lubili stołować się żołnierze gestapo. Tam gdzie stały betonowe filary - oczywiście był obóz jeńców, ale z tego co jest napisane w " Roczniku Elbląskim" (już nie podam które wydanie, bo nie pamiętam) był tam obóz żeński tylko dla kobiet pochodzenia żydowskiego. Dalej - między strzelnicą, a zlikwidowanymi już filarami betonowymi, zaraz za niedawno zasadzonym lasem są pozostałości po stanowiskach radaru kierowania ogniem FuMG 62 „ Würzburg” oraz ciężkiej baterii Flak (schwere Heimat-Flak-Bttr. , Stand für FuMG 62 „ Würzburg” ). Pozdrawiam
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    Dariusszz(2014-07-06)
  • Jezioro rusałka niestety jest to teren wojskowy. A jeśli chodzi o stwierdzenie " obecnie cieszący się złą sławą budynek" to myślę, że nie powinno się dawać wszystkich ludzi tam mieszkających pod jedną kreską. .. Fakt - jest tam menelstwo, ale to nie znaczy, że wszyscy tam tacy są.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    3
    rzalibul(2014-07-06)
  • Tedy od autostrady jechaly czolgi Diaczenki. Poniewaz przed krzyzowka obecnej ul. Rawskiej i Grottgera staly zapory p-czolgowe czolgi wycofaly sie i dojechaly przez Okolnik do krzyzowki dzisiejszej ul. Pasleckiej i Grunwaldzkiej. Stamtad ostrzelaly jeszcze oswietlone lotnisko w Elblagu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Elb2012(2014-07-06)
  • czemu więc napisane jest: " jezioro o wdzięcznej nazwie Rusałka, obok którego rozciąga się teren wojskowy. " a nie jezioro na terenie wojskowym?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    jenosik(2014-07-06)
  • Panie Karolu, ma Pan troche zle info nt. grobów jeńców z datą, mam 35 lat i pamiętam kiedy je odkryto, napewno nie w 1981,a wie Pan czemu? bo chodzilem jako nastolatek, moze ze 12-nascie lat miaem jak je odkryto i wyszlo to przypadkowo bo ciete drzewo wywalilo sie z korzeniami wywalajac sie przy tym z kosciami ludzi, nadmienie ze widzialem odkryte groby tych ludzi i tez to ze metale szlachetne zniknely z tamtad szybko
  • a tak wogole pochodze ze stagniewa o ktorym mowa.
  • Rusałkę za mojej młodosci nazywano inaczej. Nie Rusałka tylko Drzewo
Reklama