UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W artykule podano, że budynki w Elblągu miały być również przyłączone do instalacji radiowej. Od 1945 roku w Polsce upowszechniono bezprzewodową radiofonizację, która zapewniała dostęp do programu radiowego. System ten powstały w USA szczególnie rozwinął się po II wojnie w byłych krajach KDL. Polegało to na tym, że w mieszkaniu był zainstalowany odbiornik radiowy, zapewniający odbiór tylko jednego programu (była w nim jedna gałka do włączania i wyłączania głośnika, a w pierwszych tylko do regulacji głosu). W Polsce nazwano go "kołchoźnik", a od 1945 roku był produkowany w Zakładach Wytwórczych Głośników we Wrześni, dzisiejszy Tonsil. Rekordową liczbę abonentów tej sieci zanotowano w 1957 roku tj.1622 000 odbiorców i 3500 radiowęzłów. Ta forma radiofonii istniała w Polsce do początków lat 70 - tych ub. wieku, najdłużej na wsiach i w małych miejscowościach. W Elblągu jeszcze w latach 60 - tych spotykano w mieszkaniach "kołchoźniki".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Tu radio Elbląg(2024-11-10)
  • @Tu radio Elbląg - Coś Ci się pomyliło. Upowszechniano przewodową radiofonizację. Po mieście pociągnięta była sieć drutów na izolatorach. Nie jestem pewien, czy to nie był jeszcze spadek po Niemcach. Ponieważ trzeba było płacić za to jakiś abonament, powszechne było zjawisko pajęczarstwa. Pamiętam, że na okrągło leciał tam zespół akordeonistów, chyba Wesołowskiego. Na deser byli Matysiakowie i Jeziorany.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    1
    patriot(2024-11-10)
  • @patriot - Słuchowisko radiowe "Matysiakowie" premierę miało w grudniu 1956 roku, a "Jeziorany" zaczęły się w 1960 roku. Natomiast ta kapela to była pod Dyrekcją Dzierżanowskiego. Zresztą koncerty jej były standardem w audycjach odbieranych przez Kołchoźniki. Generalnie w audycjach radiowych do 1956 roku przeważały programy informacyjne, programy o ZSRR, muzyka ludowa oraz poważna. Istotne zmiany pojawiły się po 1956 roku, zresztą wtedy rekordowym powodzeniem cieszył się cykliczny program społeczno polityczny "Fala 56".
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Zaśpiew(2024-11-10)
Reklama