Rolnicy protestowali w Elblągu. „Żywność spoza UE jest nafaszerowana pestycydami”
We wtorek (3 grudnia) w Elblągu ponownie protestowali rolnicy. Jednym z ich głównych postulatów był tym razem sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu, którą Unia Europejska ma podpisać jeszcze w tym roku z krajami Mercosur, czyli z Brazylią, Argentyną, Urugwajem, Paragwajem i Boliwią. To, ich zdaniem, spowoduje zalanie unijnego rynku tanią, zawierającą duże ilości pestycydów żywnością. Rolnicy wyrazili także sprzeciw wobec obywatelskiego projektu tzw. ustawy łańcuchowej. Obawy rolników dotyczą tutaj między innymi nadania zbyt szerokich uprawnień organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt. Zobacz zdjęcia.
Zmarł Mieczysław Kurnatowski
Nie żyje Mieczysław Kurnatowski, elbląski dziennikarz, publicysta i pisarz. Był też regionalistą i popularyzatorem kultury. Zmarł w wieku 79 lat.
Świąteczne witacze powstają w gminie Godkowo
10 miejscowości rywalizuje w konkursie na świąteczny witacz w gminie Godkowo. Zwycięzcę poznamy 7 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zobacz zdjęcia.
Czytelniczka: Czekamy na spełnienie wyborczych obietnic dla kobiet
Wyprawki dla noworodków, bezpłatne badania USG piersi dla elblążanek od 25 do 45 roku życia, darmowy segregator ciążowy – to tzw. konkrety dla kobiet, których wprowadzenie zapowiadał Michał Missan w swojej kampanii prezydenckiej. - Minęło już sporo czasu, nie słychać, aby w tych tematach podjęto jakieś kroki. Siedem miesięcy chyba wystarczy, aby przynajmniej zacząć je realizować – pisze jedna z naszych Czytelniczek. My pytamy urzędników, na jakim etapie jest realizacja zapowiedzianych przez prezydenta programów dla kobiet.
Kursy świątecznych tramwajów
Harmonogram kursowania tramwajów świątecznych w okresie od dnia 2 grudnia 2024r. do dnia 6 stycznia 2025r. włącznie:
Kawałek Okrzei do zmian
Według radnej Elżbiety Banasiewicz, na odcinku ul. Okrzei kierowcy mają problemy z przejazdem. Podnosi ona, że zdaniem niektórych mieszkańców rozwiązaniem może być wprowadzenie na odcinku tej ulicy ruchu jednokierunkowego. Co na to władze miasta?
Autyzm – skala problemu w regionie
Co roku w pierwszym tygodniu grudnia obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. To okazja do porozmawiania o potrzebach osób w spektrum i ich bliskich.
Szukają pogotowia dla dróg
Miasto ogłasza przetarg na usługi dotyczące kontroli, utrzymania i wymiany sygnalizacji świetlnej oraz pogotowia drogowego na kolejne pół roku. Termin składania ofert upływa 6 grudnia.
9 kolizji, ponad 100 przekroczeń prędkości
Policjanci z Elbląga podsumowali miniony weekend. Funkcjonariusze odnotowali 9 kolizji, a także 104 przypadki przekroczeń prędkości.
Milejewo zaprasza na spotkanie wigilijne
15 grudnia w Milejewie odbędzie się pierwsze wspólne spotkanie wigilijne mieszkańców i gości, któremu będzie towarzyszył jarmark bożonarodzeniowy. Organizatorzy zapraszają 15 grudnia.
W tym tygodniu portEl poleca: Jarmark Bożonarodzeniowy, Lombard i zabawę na lodowisku
Właśnie zaczął się pierwszy tydzień grudnia. Kto czuje już świąteczny klimat? Zapewniamy, że mimo braku śniegu, dzięki propozycjom na spędzenie najbliższych dni, szybko poczujecie atmosferę Bożego Narodzenia.
Utrudnienia na S7
Kierowcy jadący w kierunku Warszawy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo na wysokości Zielonki Pasłęckiej doszło do wypadku. Ruch odbywa się jednym pasem.
Czy kandydat Koalicji przyjedzie do Elbląga?
"Za wcześnie jeszcze mówić o harmonogramie", "podejmiemy starania", "oczywiste jest, że musi być" – odpowiadają działacze Koalicji Obywatelskiej na tytułowe pytanie. Dziś (2 grudnia) zapraszali na nadchodzącą konwencję KO z udziałem Rafała Trzaskowskiego, która odbędzie się w Gliwicach w najbliższą sobotę.
Dachowanie w Pasłęku
Dziś (2 grudnia) w Pasłęku doszło do dachowania auta osobowego. Na szczęście kierowcy nic się nie stało.
Artystycznie, gastronomicznie, regionalnie
SztukaTERRIA to Warmińsko-Mazurski Jarmark Wyrobów Artystycznych, który organizowany jest w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Zobacz galerię zdjęć z dzisiejszego (1 grudnia) wydarzenia.
Motomikołaje znowu w trasie
Dziś (1 grudnia) na ulicach Elbląga znowu można było zobaczyć Motomikołajów. Coroczna akcja charytatywna ruszyła tym razem spod Bramy Targowej. Zobacz zdjęcia.
Tak wykuwała się PWSZ (70 lat szkolnictwa wyższego w Elblągu, odc. 5)
W 2024 roku mija 70 lat od czasu, gdy w Elblągu uruchomiono studia. Początkowo działał tu punkt konsultacyjny Politechniki Gdańskiej, z upływem lat rozbudowano bazę akademicką, powstały uczelnie, które funkcjonują do dzisiaj. Z okazji jubileuszu przypominamy skomplikowaną historię starań o akademicki Elbląg, nad którą 20 lat temu pochylił się Henryk Miłosz w „Roczniku Elbląskim” i której dalszy ciąg, do czasów współczesnych, opiszą również dziennikarze portElu. Zachęcamy Czytelników do wspomnień. Dzisiaj piąta część cyklu.
Galeria pod psem i kotem (Odc.342)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
Park Dolinka czasów dzieciństwa. Amfiteatr, wodospady i sanki
Jednym z ulubionych elbląskich miejsc mojego kilkuletniego syna jest park Dolinka, przede wszystkim ze względu na duży i zadbany plac zabaw, oblegany przez rodziny w porze wiosennej i letniej. Kiedyś już pisałem, że „moim” parkiem w naszym mieście jest Kajki, ale i z Dolinką mam miłe wspomnienia z dzieciństwa.
"Przyspieszyć ukończenie prac" (Głos z przeszłości, odc. 174)
- Decyzją MRN referat grobownictwa przejęty został z dniem 1 sierpnia przez Wydział Plantacji Miejskich – pisała prasa o Elblągu w 1950 r.