UWAGA!

Zabytek oddam w dobre ręce

 Elbląg, Dom ma ponad 250 lat i zabytkową budowę
Dom ma ponad 250 lat i zabytkową budowę (fot. mw)

Jest największy na całych Żuławach, ma ponad 250 lat i jest zabytkiem. Od lat 50. pozostaje w rękach jednej rodziny, która chciałaby, żeby ktoś się nim dobrze zajął. Dom w podelbląskim Stalewie oglądało już wielu, ale nikt nie zdecydował się go kupić. Powód? Bardzo duże koszty remontu. Zobacz więcej zdjęć.

Stalewo to wieś, która leży na samym skraju województwa warmińsko- mazurskiego. Na końcu wsi widać rozwidlenie, około 200 metrów dalej zaczyna się już pomorskie. Przy rozwidleniu stoi dom, który wybudowano w połowie XVIII  wieku, dokładnie w 1752 r. Według tabliczki jego pierwszym właścicielem był Michał Gehrt. Dom jest bardzo duży i ma 13 pomieszczeń. Podcień wsparty jest na ośmiu słupach, w części szczytowej ma ozdobny i bogaty układ drewnianych rygli wypełnionych cegłą. W latach 50. dom przeszedł gruntowną renowację.
       Przed wojną mieszkało tam kilka rodzin, później dom został zrabowany ze wszystkich cennych rzeczy. Dokładnie w 1958 r. do domu wprowadził się pradziadek obecnego właściciela, który na Żuławy przeprowadził się ze wschodu. Poźniej współwłaścicielem był jego syn, a na końcu wnuk, który do teraz ma ten dom. Teraz chciałby go oddać w dobre ręce.
       - To jest zabytek i żeby przeprowadzić jakikolwiek remont trzeba mieć zgodę konserwatora – opowiada Justyna Król, córka właściciela. - Najbardziej chcielibyśmy, żeby dom trafił pod opiekę jakiejś instytucji, niektóre były już tym tematem zainteresowane, ale największy problem to finanse. Zgłaszają się też prywatni inwestorzy, ale wielu odstraszają koszty remontu.
       A te nie są małe, bo jak mówi Justyna Król, mogą sięgać nawet i miliona złotych.
       Na razie dom został włączony do projektu "S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", który w pewien sposób chce zachować to, co z domów zostało.
       - Stworzymy pełną filmową dokumentację wybranych domów podcieniowych, powstanie cykl filmów dokumentalnych, wydawnictwo i scenariusze lekcji dla szkół - mówiła miesiąc temu Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu, podczas konferencji dotyczącej projektu. - Mieszkańcy zabytków, samorządowcy, pracownicy sektorów: kultury, pozarządowego oraz nauczyciele wezmą udział w spotkaniach i dyskusjach o ochronie i konserwacji architektury regionalnej, a także promocji i edukacji w tej dziedzinie. W czasie spotkań ze specjalistami dzieci i młodzież poznają domy podcieniowe, architekturę żuławską i jej kontekst kulturowy.
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • ruina. .. w takim stanie to raczej do rozbiórki niż remontu. ..
  • Do krewnych Michał Gehrt. -a zgłosić problem. .. a jak nie to benzynka i. .. nikt tego szrotu nie weżmie. .. na totalnym zadupiu. .
  • Benzynka to by się tobie przydała pół mózgu. Ten dom to jeden z najlepiej zachowanych domów podcieniowych na Żuławach. Tym domem powinno się zająć Muzeum, ale go nie stać na to. Koszty remontu są wysokie, ale zapewniam, że współmierne to wartości tego domu. A to, że leży na zadupiu to tylko plus bo takie buraki jak ty go nie oglądają i nie psują tu powietrza wielkomiejski cha. .ie.
  • Zapewne jeżeli znajdzie się jeleń co to weźmie i odremontuje, wówczas odnajdą się spadkobiercy pana Michała Gehrta. Ten temat już był przerabiany w Nartach nieopodal Szczytna. Współczuję nowemu nabywcy, może konserwator sam go wyremontuje.
  • pewnie jestes dupkiem z miasta i nawet nie wiesz gdzie to jest bo siedzisz w 4 blokowych scianach lepiej na zadupiu niz bez mozgu. ..
  • za takie zapuszczenie domu powinno się karać
  • Przykro to mówić ale lepiej, aby zawalił się. Lata komunizmu swoje zrobiło. Niemniej działka może być sporo warta.
  • Ależ ciemnogród przez was przemawia. Wiadomo że zniszczenie go było by tańsze, niż remont, ale nie o to chodzi! To budynek naprawdę wyjątkowej urody i cenny zabytek i cudowne miejsce na pensjonat w starym wiejskim stylu (coraz modniejszym) Ech gdyby tylko było mnie stać. .. ..
  • Działka?? To tylko kawałek ziemi, kawałek jakich setki tysięcy, ale nie na każdym kawałku jest coś wartościowego!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    18
    1
    smilenormal(2014-04-29)
  • Podpisuje sie pod projektem ratowania tego zabytku. Pod umowa o kupno nie podpisze sie, bo mnie tez nie stac, ale rzeczywisice trzeba takie domy ratowac! Jestem pewna, ze kogos na to stac. Im mniej jestesmy w stanie zachowac naszej historii, tym bardziej jestesmy ubodzy. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    1
    almerka(2014-04-29)
  • Nie jestem w temacie, ale dla mnie to coś głupiego. Człowiek chce oddać dom w dobre ręce, są ludzie którzy chcą się tym zając. Ale nie dadzą go zrobić nikomu, bo za duże koszty. Suma sumarum dom niszczeje, a pieniądze zostają wydawane na inne pierdoły.
  • Baran ..... .
Reklama