To typowy, piękny stan zabudowy Elbląga w XVII wieku, wykonany z 200-letniego drzewa lipowego. Setki kamieniczek, układ ulic zgodny z planem z 1635 r., ale i tereny zielone oraz trakty wodne. Tak prezentuje się makieta, którą specjalnie dla swojego miasta rodzinnego wykonał Hans Joachim Pfau. Będzie ona pomocna w edukacji historycznej kolejnych pokoleń elblążan. Uroczyste przekazanie makiety odbyło się dziś (6 czerwca) w Ratuszu Staromiejskim. Zobacz fotoreportaż.
Niemiecki gość odwiedza nasze miasto regularnie, a każda jego wizyta wzbogaca elbląskie Muzeum o nowe, ciekawe obiekty. Hans Joachim Pfau przekazał m.in. do muzealnej biblioteki około 150 katalogów aukcyjnych monet (polskich i niemieckich). Ponadto Muzeum otrzymało album prac Bertholda Hellingratha - doskonałego grafika urodzonego w Elblągu oraz dwa wyjątkowo cenne dokumenty. Pierwszy to mapa Elbląga i okolic z 1901 roku, a drugi to oryginalny akt chrztu z kościoła św. Mikołaja zaopatrzony w pieczęć kościelną i datowany na 1845 rok. Natomiast wykonane przez Hansa Joachima Pfau makiety i modele statków pomagają w uczeniu historii młodego pokolenia elblążan.
W 2012 r. Hans Joachim Pfau przekazał ówczesnemu prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi własnoręcznie wykonaną z drzewa lipowego płaskorzeźbę. Przedstawia ona herb naszego miasta, używany na pieczęciach do XVIII wieku.
Hans Joachim Pfau odwiedził wówczas Muzeum Archeologiczno-Historyczne i podczas tej wizyty spotkał się z młodzieżą, która podziwiała podarowane przez niego eksponaty. Wówczas narodziła się pewna myśl…
- Młodzi przyznali, że brakuje makiety, która dałaby obraz Elbląga sprzed wieków – mówił dziś Hans Joachim Pfau. – Postanowiłem więc ją wykonać.
Wykorzystując swoją wiedzę historyczną oraz umiejętności stolarskie przez 2 300 godzin tworzył XVII-wieczny Elbląg w miniaturce, w skali 1:300. Dziś makietę o kilkunastometrowej powierzchni przekazał elblążanom.
Uroczystość odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. Wziął w niej udział oczywiście Hans Joachim Pfau wraz z żoną Ilse. Wyraźnie poruszony i szczęśliwy dziękował swoim przyjaciołom m.in. Małgorzacie Gizińskiej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Lechowi Słodownikowi, elbląskiemu historykowi.
Na sali obecni byli także goście z Niemiec – dawni elblążanie, głównie mieszkańcy Pangritz-Kolonie (dzisiejszej Zawada); makieta nie powstałaby bowiem bez ich wsparcia finansowego. Obecny był również konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku. Wśród gości była też wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego Anna Wasilewska, a w imieniu władz Elbląga dar przyjął Marek Bojarski: - Dziś Elbląg powinien być dumny z takich ludzi, jak pan Pfau. Jest on przykładem na to, że miłość i przywiązanie do małej ojczyzny nigdy nie wygasa. Bycie elblążaninem niekoniecznie musi wiązać się z miejscem zamieszkania. Makieta Elbląga sprzed czterech stuleci to dla nas ogromna wartość – zapewnił Marek Bojarski. – Po pierwsze, będzie najjaśniejszym punktem w Ratuszu Staromiejskim, po drugie zaś ma wartość historyczną i edukacyjną dla młodego pokolenia.
Opiekę nad makietą sprawowało będzie Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.
- Należy docenić wysiłek osoby prywatnej, związanej z miejscem urodzenia, czyli z Elblągiem, która nie ustaje w wysiłkach, by dla tego miasta robić jak najwięcej – przyznała Wiesława Rynkiewicz – Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Ta makieta jest wielkim gestem narodzonym z emocji. Daj Boże, by większość elblążan tak mocno czuła się ze swoim miastem związana, jak Hans Joachim Pfau. Niewątpliwie makieta ma wartość edukacyjną – dodała - bo przy makiecie łatwiej coś o dawnym mieście, o jego historycznym centrum opowiedzieć .
Póki co, makieta będzie eksponowana w Ratuszu Staromiejskim, bo w Muzeum trwają prace modernizacyjne związane z projektem „Muzea ponad granicami”.
- Tu będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne, także te w okresie wakacyjnym – zapowiedział Tomasz Gliniecki z MAH.
W sali Ratusza Staromiejskiego, jako uzupełnienie historycznej lekcji, w gablocie umieszczony został Plan Elbląga od strony wschodniej, ze Wzgórza św. Anny przy obecnej ul. Traugutta, z 1635 r. (miedzioryt kolorowany); a także akwarela z kroniki G. Gotscha przedstawiająca Bramę Kowalską z mostem zwodzonym nad fosą miejską oraz rysunek (kopia) z 1779 r. przedstawiający Wyspę Spichrzów na lewym brzegu rzeki Elbląg.