UWAGA!

Nowomiejsko i kąpielowo (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 3)

 Elbląg, Nowomiejsko i kąpielowo (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 3)

Wracamy do naszych podróży w czasie dzięki fotograficznym pracom Jarosława Jaroszuka. Tym razem wybieramy się na Giermków i... na basen.

Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.

 

Najpierw zajrzyjmy na Giermków. Jak pisał Karol Wyszyński w cyklu "Historia elbląskich ulic", przebiega ona Hetmańskiej do Rycerskiej i jest jedną z najstarszych ulic Nowego Miasta. Początkowo nosiła nazwę Długa Nowomiejska, a następnie Junkrów (Junkerstrasse), która to nazwa dotyczy ówczesnej elity, jaka mieszkała w tym rejonie od XVII wieku.

- Do dzisiejszych czasów nie przetrwały praktycznie żadne budowle sprzed 1945 r., wyjątkiem są narożne budynki przy skrzyżowaniu z ul. Leszno. Wschodnią część ulicy Giermków do XVII wieku zamykała Brama Pasłęcka – pisał Karol Wyszyński. Zdjęcie archiwalne, które dziś prezentujemy, przedstawia ówczesną siedzibę policji, wykonano je w 1936 r.

 

 

Kiedyś przy Spacerowej było kąpielisko i teraz znów powstaje tam basen, ale zdjęcie w tej lokalizacji Jarosław Jaroszuk zrobił jeszcze zanim zaczęto obecne prace.

"Przebiega przez park Dolinka, łącząc ulicę Kościuszki i Moniuszki. W jej rejonie znajdowała się siedziba majątku Rakowo (Klein Röbern), rejon też nazywano Dworem Dużego Stawu (Gros Teichghof), bo przed budową odkrytego basenu w tym miejscu mieścił się spor staw. W 1803 r. dobra te odziedziczył August Abegg (...). Przed 1945 r. ul. Spacerowa nosiła nazwę ul. Przy Parku (Am Pulvergrund). W latach 1945- 1960 była bezimienna" – pisał o tej ulicy Karol Wyszyński.

- Kadr archiwalny jest z lat 1935-1944. Basen rekreacyjny o powierzchni prawie 3,5 ha został wybudowany w 1934 roku i należał do największych tego typu obiektów w Europie. Podzielono go drewnianą kładką na dwie części, dla osób kąpiących się oraz uprawiających sporty wodne - pisze o tym miejscu Jarosław Jaroszuk. Swoje zdjęcie porównawcze tego miejsca wykonał w 2022 r.

Dodajmy, że nowy kompleks odkrytych basenów przy ul. Spacerowej ma być oddany do użytku dla mieszkańców w przyszłoroczne wakacje. Niedawno sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace przy tej inwestycji, więcej pod tym linkiem.

 

Zobacz poprzedni odcinek cyklu.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama