Dziś (27 września) w Elblągu - podobnie, jak w całym kraju - odbyły się obchody 80. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Struktur, które były fenomenem w skali światowej. Dlaczego jeszcze warto o nim pamiętać? - Bo w tej pamięci mieści się wszystko - i wiara, i tradycja, i tożsamość, a także te wartości, które przez wieki prowadziły naród polski - mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
"Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia" - to fragment przysięgi, jaką 80 lat temu składali żołnierze Armii Krajowej, zbrojnego ramienia Polskiego Państwa Podziemnego.
- W końcu września, w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej Służba Zwycięstwu Polski - przypomniał podczas dzisiejszych uroczystości w Elblągu wiceprezydent miasta Edward Pietrulewicz. - Za datę jej powstania przyjmujemy 27 września, stąd też tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.(...) Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej, a nawet światowej z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II RP - podkreślił wiceprezydent Elbląga.
O tym, dlaczego my powinniśmy pamiętać o Polskim Państwie Podziemnym, mówił z kolei wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski:
- Bo w tej pamięci mieści się wszystko - i wiara, i tradycja, i tożsamość, a także te wartości, które przez wieki prowadziły naród polski. Dzięki tym wartościom i temu, że była prowadzona walka o niepodległość, w różnych okresach historycznych, my tu jesteśmy - wskazywał. - Przekażemy te wartości młodemu pokoleniu i oni, młodzi, będą je kontynuować.
Pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego złożono wieńce i kwiaty, wybrzmiał Apel Pamięci: - Chwała bohaterom.