UWAGA!

Szklanką wody świętuj Światowy Dzień Wody

 Hala filtrów w Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Malborskiej
Hala filtrów w Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Malborskiej (fot. EPWiK)

Wystarczy przekręcić kran i zaczyna lecieć. Czysta, zdrowa i smaczna - nasza elbląska woda. Z okazji przypadającego dziś (22 marca) Światowego Dnia Wody zachęcamy do wzniesienia toastu. Naturalnie naszą wodą z elbląskich ujęć. Na zdrowie!

Światowy Dzień Wody ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w grudniu 1992 r. Powodem takiej decyzji jest fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi na brak dostępu do czystej wody pitnej.

 

A jaka woda płynie z elbląskich kranów?

Dwoma słowami: dobra i smaczna. Drogę do naszych kranów rozpoczyna w ujęciach podziemnych znajdujących się w strefach ochronnych. Ujęcia wody są wolne od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, metali ciężkich, lotnych związków organicznych, pestycydów, cyjanków czy substancji promieniotwórczych. Naturalnie występujące w wodach podziemnych podwyższone zawartości żelaza, manganu czy amonowego jonu są redukowane do minimalnych stężeń poprzez procesy napowietrzania i filtracji na trzech głównych stacjach uzdatniania wody: Malborska, Królewiecka i Szopy. Dodatkowe bezpieczeństwo mikrobiologiczne zapewnia zastosowana w końcowym etapie uzdatniania wody dezynfekcja dwutlenkiem chloru.

Woda z elbląskich kranów jest określana jako średnio twarda. Co to oznacza dla pijącego? Samo zdrowie. Twardość wody naturalnej jest powodowana przez węglany, wodorowęglany, wodorotlenki wapnia i magnezu wytrącające się podczas gotowania w postaci widocznych osadów.

  Budynek administracyjny EPWiK przy ul. Królewieckiej
Budynek administracyjny EPWiK przy ul. Królewieckiej (fot. EPWiK)

- Jest to jak najbardziej naturalny proces, którego nie należy się obawiać. Nie należy wiązać np. kamicy nerkowej z twardością wody wodociągowej, ponieważ tworzą je zupełnie inne związki. Jednocześnie wiele badań sugeruje ochronną rolę twardości wody w chorobach układu krążenia, w szczególności jednego ze składających się na twardość wody elementu - magnezu. Elbląska woda dostarcza do naszego organizmu wielu niezbędnych składników mineralnych mających pozytywny wpływ na zdrowie - informuje Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

 

Dbajmy o naszą wodę

Każdy musi sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie. Czy woli zdrowszą wodę średnio twardą zawierającą minerały czy tez bardziej miękką, która jest mniej uciążliwa dla sprzętów gospodarstwa domowego i ułatwiająca utrzymanie czystości m. in. armatury sanitarnej? Jeżeli wolimy wodę bardziej miękką, możemy odfiltrować ją we własnym zakresie za pomocą filtrów dostępnych w większości sklepów.

Woda, która płynie w elbląskich kranach, zawiera składniki mineralne. Skutkiem ubocznym jest wytrącanie się osadów w rurach lub urządzeniach sanitarnych. Dlatego ważne jest, aby nie tylko sieć wodociągowa, ale również instalacje wewnętrzne w budynkach były systematycznie modernizowane i płukane tak, by nie wpływały na pogorszenie jakości wody. Przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość wody dostarczanej do obiektów, ale obowiązek okresowych kontroli i remontów instalacji wewnętrznych spoczywa na właścicielach lub zarządcach danych budynków. Mogą zdarzać się okresowe, przejściowe pogorszenia jakości wody, które najczęściej spowodowane są koniecznością systematycznego płukania sieci wodociągowej. Incydenty związane
       z awariami lub pogorszeniem jakości wody na końcówkach sieci wodociągowej są jak najszybciej rozwiązywane przez nasze służby techniczne.

Dobrą praktyką konsumenta wody jest używanie do spożycia wody zimnej, przed spożyciem spuszczanie wody, z której przez dłuższy czas nie korzystano oraz regularne czyszczenie perlatorów (sitek umieszczonych na wylewce kranu). Zachęcamy do picia naszej elbląskiej wody tym bardziej, że litr wody wodociągowej kosztuje mniej niż grosz.

Prosimy również mieszkańców o współpracę z naszym przedsiębiorstwem, reagowanie na wszelkiego rodzaju niepokojące sytuacje związane z wodą i siecią wodociągową, oraz zgłaszanie ich do Pogotowia Technicznego. Dzięki temu nasze służby będą mogły reagować szybciej.

Smacznego!

 

---- komunikat ---


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie