UWAGA!

Moda na Niebieskie Karty (SMS 20)

 Elbląg, Sierż. Wojciech Zieliński
Sierż. Wojciech Zieliński (fot. KMP Elbląg)

Przemoc w rodzinie to poważny problem. Jest to jednak częściej znęcanie się psychiczne niż fizyczne – mówi sierż. Wojciech Zieliński, dzielnicowy rewiru II. – Zakładamy Niebieskie Karty, monitorujemy takie rodziny. Często jednak jest tak, że przemoc nie występuje, ale kobieta domaga się Karty, bo to jest modne, szczególnie przy rozwodach.

W Policji pracuje od czterech lat. Początkowo w patrolowce, obecnie jako dzielnicowy w rewirze II. Czym się zajmuje?
       - Głównie rozwiązywanie problemów rodzinnych i sąsiedzkich – mówi sierż. Wojciech Zieliński. – Prowadzę nadzór nad rodzinami objętymi Niebieską Kartą, których mam ok. dziesięciu. Wielokrotnie jest to problem wyolbrzymiany – kontynuuje dzielnicowy. - Mieć Niebieską Kartę jest modne, zazwyczaj, gdy małżeństwo bierze rozwód. Zawsze ktoś mądry doradzi i czy ta przemoc jest czy jej nie ma kartę warto mieć. Musze weryfikować takie sprawy. Często patrolówka zakłada karty – pod wpływem chwilowych emocji. Po to jednak jest dzielnicowy, by sprawdził sytuację w rodzinie. Nie zawsze zgłaszający jest ofiarą – wskazuje. – Przy rozpoznaniu okazuje się sprawcą przemocy.
       - Problem znęcania się występuje, ale marginalna jest przemoc fizyczna. Częściej jest to znęcanie psychiczne – twierdzi sierżant Zieliński. – To wina chyba czasów, w jakich żyjemy. Ludzie odreagowują stresy. Sporym problemem jest alkoholizm – dodaje. - Problemem, z którym nie wiadomo, co zrobić. W Polsce leczenie uzależnionych prowadzone jest na zasadzie dobrowolności, a który alkoholik jest w stanie stwierdzić „tak, jestem chory, mam problem”. Przeważnie mówi, że nie pije i nie musi się leczyć. A jak jest alkoholik, jest i Niebieska Karta. Zawsze się jakoś znęca nad rodziną.
       Dzielnicowy przyznaje, że coraz większe problemy stwarzają nieletni.
       - Młodzi są zdemoralizowani, a rodziny niewydolne wychowawczo – wskazuje. - Dzieci przejmują inicjatywę w domu i to one chcą w nim rządzić. Nie szanują rodziców. Czasami robię „duże oczy”, gdy słyszę, jak syn czy córka lat 13 czy 15 potrafi odezwać się do matki.
       Sierżant Wojciech Zieliński ma w swoim rejonie m.in. targowisko miejskie przy ul. Płk. Dąbka. Tam głównym problemem są kieszonkowcy.
       - Z tym trudno walczyć – przyznaje. – Od każdego z nas zależy, czy potrafimy zadbać o swoje mienie. Jak ktoś myśli o truskawkach, a nie zauważa, że mu portfel wyciągają to co robić? Zdarzają się też konflikty między handlującymi – kontynuuje. – Przykładowo, bo ktoś ceny za bardzo opuścił.
       Często dzielnicowy wzywany jest do zwaśnionych sąsiadów.
       - To są błahe sprawy, wyolbrzymiane, ludzie się sami „nakręcają” – mówi sierż. Zieliński. - Problem jest w braku komunikacji międzyludzkiej. Wolą przyjść do dzielnicowego, naskarżyć, napisać pismo niż porozmawiać ze sobą i wyjaśnić pewne sprawy.
       - Dzielnicowy jest trochę jak psycholog – dodaje. - Nie zawsze są narzędzia do pomocy. Wtedy trzeba choć wysłuchać stron i podpowiedzieć, co mają zrobić. Ludzie jednak myślą, że dzielnicowy rozwiąże ich wszystkie problemy - i rodzinne i zawodowe.
       Sierż. Wojciech Zieliński jest żonaty, ma dwoje dzieci: - Czasu wolnego brakuje – przyznaje. - Mam 9-letniego syna i drugiego miesięcznego, pomagam więc żonie. W miarę możliwości staram się ze starszym synem wyjść na rower, spacer czy do kina.
      
       Sierż. Wojciech Zieliński, rewir II: Beniowskiego, Bohaterów Westerplatte, Bosmańska, Cicha, Fałata, Kajki, Lubartowska, Osiedle , arynarzy, Owocowa, Park Kajki, Pionierska, Płk. Dąbka (1-79 nieparz. i 2-128 parz.), Sucharskiego, Targowisko Miejskie, Urocza, Świerkowa, Żeglarska.
      
       Nr SMS-owy: 20
      
       Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku - z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Przez 40 dni na łamach portElu będą publikowane sylwetki funkcjonariuszy. Czytelnicy będą mogli na nich głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na nr 7116. W treści należy wpisać DPOLICJAxx, gdzie xx to numer wybranego dzielnicowego, np DPOLICJA20. Koszt SMS-a to 1,22 zł brutto. Numery dzielnicowych można znaleźć w dziale fotoreportaży, są też dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Głosowanie przeprowadzamy dzięki uprzejmości serwisu przelewy24.pl.
       Komenda Miejska Policji w Elblągu chce przekazać dochód uzyskany z głosowania SMS-owego na cel charytatywny. Natomiast osoby, które zagłosują na wybranego dzielnicowego wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, jaką jest skuter wart ok. 3 tys. zł zakupiony w firmie SEMAX. (fot. niżej) Uhonorowanie dzielnicowego zapowiedzieli Prezydent Elbląga oraz Starostwa Powiatu Elbląskiego.
      

 


      
       Inni:
       Asp. Artur Horbatowicz (DPOLICJA12)
       Asp. Robert Woźniak (DPOLICJA09)
       Asp. Tomasz Spicha (DPOLICJA25)
       Mł. asp. Wiesław Świstak (DPOLICJA40)
       Mł. asp. Artur Łachmański (DPOLICJA37)
       Asp. Sławomir Łowczak (DPOLICJA36]
       St. asp. Maciej Jemielita (DPOLICJA38)
       Mł. asp. Janusz Ławrynowicz (DPOLICJA33)
       Asp. Jarosław Pietrzykowski (DPOLICJA32)
       Mł. asp. Zbigniew Rudziński (DPOLICJA35)
       Mł. asp. Piotr Pawlikowski (DPOLICJA31)
       Mł. asp. Adam Klonowski (DPOLICJA26)
       Mł. asp. Radosław Rudawski (DPOLICJA18)
       Asp. Krzysztof Fidor (DPOLICJA23)
       Asp. sztab. Leszek Baniecki (DPOLICJA15)
       Mł. asp. Daniel Różański (DPOLICJA27)
       Mł. asp. Rafał Roczkowski (DPOLICJA29)
       Mł. asp. Jacek Zgórzyński (DPOLICJA22)
       Sierż. sztab. Rafał Żylis (DPOLICJA24)
       Asp. Mariusz Ślusarski (DPOLICJA16)
       Mł. asp. Waldemar Głodnicki.(DPOLICJA19)
       Sierż. Jakub Sawicki (DPOLICJA14)
       Sierż. Łukasz Olejarz (DPOLICJA21)
       Asp. Dariusz Szczepkowski (DPOLICJA13)
       St. sierż. Paweł Myszk (DPOLICJA17)
       Asp. Włodzimierz Koszelow (DPOLICJA11)
       Mł. asp. Sylwester Kamecki (DPOLICJA10)
       Mł. asp. Rafał Gorczyński (DPOLICJA08)
       Asp. sztab. Paweł Osiadacz (DPOLICJA07)
       Mł. asp. Paweł Kazimierczak (DPOLICJA06)
       mł. asp. Michał Szymański (DPOLICJA05)
       Mł. asp. Cyprian Leszczyński (DPOLICJA03)
       Mł. asp. Arkadiusz Deja (DPOLICJA 02)
       Asp. sztab. Andrzej Adamowski (DPOLICJA01)
      
      
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama