1 września 1939 roku rozpoczął się największy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii. We wtorek (1.09) przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola w Elblągu upamiętniono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zobacz zdjęcia.
Dokładnie o godz. 12 w Elblągu zawyły syreny alarmowe. To w ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku III Rzesza dokonała agresji na Polskę.
- Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale i światowej tragedii. Rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń - powiedział podczas uroczystości Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.
Podczas II wojny światowej życie straciło prawie 6 milionów polskich obywateli, a kraj będący w tym czasie areną zmagań wojennych, został zniszczony.
- Dzisiaj jest ważny moment, żeby wspólnie uczcić pamięć ofiar wojny, a także wspólnie wyrazić przestrogę dla współczesnego świata. Nie wolno nam zapominać o poległych podczas II wojny światowej. Nie możemy zapomnieć o kombatantach – uczestnikach tamtych strasznych wydarzeń. To oni swoją postawą uczą nas prawdziwego patriotyzmu. Oni udowodnili że w obronie ukochanej ojczyzny są gotowi poświecić wszystko co najważniejsze – własne życie. Dzięki ich heroicznej postawie dziś żyjemy w wolnym kraju - podkreślał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
- Cena wolności jest ogromna, a rozmiary tragedii ludzkich czasu wojny są niewyobrażalne. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym mówić kolejnym pokoleniom. Bo naszym celem ponad wszystko powinno być budowanie społeczeństwa pokoju i dialogu, tak, aby ofiara złożona przez poprzednie pokolenia nie była nadaremna, a Polska była domem spokojnym i bezpiecznym. Domem życzliwości, wzajemnego szacunku, zrozumienia i współpracy. - mówił Edward Pietrulewicz, dyrektor biura regionalnego w Elblągu, Urzędu Marszałkowskiego.
Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, odczytano apel pamięci. Była również salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.