UWAGA!

Czytelnik: czy czekamy tutaj na katastrofę budowlaną?

 Elbląg, Most Wyszyńskiego,
Most Wyszyńskiego, fot. Mikołaj Sobczak

- Kiedy rozpocznie się remont mostu kardynała Wyszyńskiego? W ekspertyzie sporządzonej w 2022 roku wskazano, że most wymaga natychmiastowego remontu, a dalszą jego eksploatację ustalono na koniec 2023 roku – pisze nasz Czytelnik i pyta, czy urzędnicy czekają na katastrofę budowlaną, czy jednak podjęli jakieś kroki w tej sprawie? Urząd Miejski w Elblągu uspokaja mieszkańców: mostem możemy bezpiecznie jeździć.

O konieczności remontu mostu kardynała Wyszyńskiego pisała firma Arkobi Maciej Malinowski, która na zlecenie władz Elbląga opracowała w 2022 roku ekspertyzę techniczną tego obiektu.

- Obiekt wymaga natychmiastowego remontu ze wzmocnieniem ustroju nośnego. Bezwzględnie należy wyremontować przeguby gerberowskie i wymienić dylatacje. Modernizacja obiektu musi być poprzedzona opracowaniem stosownej dokumentacji technicznej. Pozostawienie obiektu w obecnym stanie bez podjęcia prac remontowo-modernizacyjnych doprowadzi do dalszej degradacji ustroju, a w konsekwencji – może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Biorąc pod uwagę stan techniczny i wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych można warunkowo dopuścić na obiekcie ruch pojazdów o masie całkowitej do 30 ton. Ważność warunków dalszej eksploatacji obiektu ustala się na koniec 2023 r. pod warunkiem braku znacznego pogorszenia się stanu technicznego obiektu. W przypadku ujawnienia się kolejnych uszkodzeń ustroju nośnego należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić autorów niniejszego opracowania – pisał wówczas autor tej ekspertyzy.

  Elbląg, Czytelnik: czy czekamy tutaj na katastrofę budowlaną?
fot. Mikołaj Sobczak

Jak zauważa nasz Czytelnik, dalsze, bezpieczne użytkownie obiektu eksperci określili na koniec grudnia 2023 roku. - Określono, że ważność pozwolenia na dalszą eksploatację obiektu ustala się na koniec 2023 roku, pod warunkiem braku znacznego pogorszenia się stanu technicznego obiektu. Mimo zmniejszenia nośności na wyżej wymienionym moście dalej jeżdżą ciężarówki. Czekamy na prawdziwą katastrofę, czy o co chodzi? – pyta Czytelnik.

Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga wyjaśnia, że ekspertyzę uaktualniono i wydłuża ona obecnie okres bezpiecznej eksploatacji mostu kardynała Wyszyńskiego do końca 2024 roku. Urząd, jak nas zapewniono, nie zrezygnował z planów jego przebudowy.

- Aktualnie wykonywana jest dokumentacja projektowa na przebudowę obiektu. Będzie ona polegała na wzmocnieniu układu nośnego wraz z kompleksową wymianą nawierzchni na moście, naprawie i zabezpieczeniu elementów wyposażenia. Opracowano projekt budowlany i złożono wniosek do wojewody pomorskiego o wydanie decyzji pozwolenia na budowę. Uzyskanie niezbędnych zezwoleń realizacyjnych oraz zakończenie prac nad dokumentacją techniczną planowane jest do końca br. – informuje Joanna Urbaniak.

W 2025 roku urząd planuje wyłonić w przetargu wykonawcę przebudowy. - Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2025 roku, po zabezpieczeniu środków w budżecie. Na wykonanie inwestycji gmina planuje ubiegać się o dofinansowanie zewnętrzne – dodaje Joanna Urbaniak.

Na moście wprowadzone jest ograniczenie ruchu dla pojazdów powyżej 30 ton. - Ważność warunków eksploatacji obiektu w ciągu Wyszyńskiego na istniejących zasadach autor ekspertyzy technicznej określił do końca grudnia 2024 r. Zgodnie z wydaną opinią obiekt może być w sposób bezpieczny użytkowany na istniejących zasadach. W listopadzie br. odbędzie się przegląd szczegółowy, pięcioletni obiektu. Na jego podstawie oraz w wyniku kolejnej, niezależnej oceny autora ekspertyzy, otrzymamy warunki dalszej eksploatacji obiektu – podkreśla rzeczniczka prezydenta.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Spokojna wasza rozczochrana
  • To samo jest z mostem na Dębową. Pęka i się rozwarstwia na łączeniu.
  • Pieniędzy nie ma i nie będzie... Cytując klasyka.
  • Urzędnicy potrafią tylko piłeczkę odbijać, ekspertyza z 2022 r, jasno wyraziła stan mostu. Ale co tam mamy czas na wszystko. Potrzebny IV vice... Utrzymanie dróg w naszym mieście to kpina... Na Konopnickiej nawierzchnia przy przejściu dla pieszych.. prawie drugi miesiąc stoi słupek.. opieszałość nie zna granic.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    32
    4
    Łomatko(2024-11-04)
  • " Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga wyjaśnia, że ekspertyzę uaktualniono i wydłuża ona obecnie okres bezpiecznej eksploatacji mostu kardynała Wyszyńskiego do końca 2024 roku. " CUD ! ? Można, można, zgodnie z prawem. Taka moja refleksja odośnie wieloletniego " zarządzania " miastem. Nad Elblągiem wysi jakaś czapa, głupoty, niemocy, bylejakości, układów, cwaniactwa, pozorantów, gwiazdorów, itp. itd. Niestety, większość mieszkańców to akceptuje, im z tym jest poprostu dobrze. Więc, jest jak jest i nie widać aby kiedykolwiek mogło być lepiej. Ubolewam nad tym. Mimo, że w NIm już nie mieszkam. Elbląg, mógłby być liderem wszelkiego rozwoju w Polsce ale.... nie ma szans.
  • Dziwne, że radna katechetka nie napisała interpelacji aby most Biskup poświęcił i ustawił krzyż po obu stronach mostu.
  • na osmiorniczki kase maja a ludzkie zycie maja w nosie
  • @Priorytety pislamistów - kosciol upadnie nastapi fala samobojstw nastepnie wprowadzenie eutanazji na zyczenie itp
  • Wiele lat temu byłem na wczasach a Grecji... zatkała się ubikacja i łajno wypłynęło na podłogę. Przyszedł Grek hydraulik... i powiedział... katastrofa !
  • Pieniędzy nie ma i nie będzie. Dlaczego nie ma? Dlatego że przez 8 lat zamiast inwestycji w gospodarkę było inwestowanie w wyborcuff. Aktualny rząd musiał "pożyczyć" na biegu ponad 280mld pln żeby zasypać dziurę po pisowcach.
  • Miasto korkuje się strasznie, jest coraz gorzej i będzie coraz gorzej. Miasto nic nie robi, nawet nie mają planu kilkuletniego, jakby mieli nadzieję, że auta same znikną. Ludzie każdego dnia tracą nerwy, czas, zdrowie i pieniądze. Złe rozwiązanie skrzyżowań. Wjazdy do miasta jak do wioski. Dwa jednopasmowe mosty, tworzą straszne korki, później zawężają ulice, jeden pas na stare miasto, gdzie skręca 5 aut na prosto 50 i wszyscy stoją, Brzeska to samo. Łęczycka stoi, od Gronowa Górnego wszystko stoi, Fromborska, Królewiecka. Co chwilę stawiają nowe osiedla i sklepy. Korki się robią jak w największych miastach, a tu w wielu przypadkach wystarczy przeorganizować pasy. Potrzebujemy więcej mostów dwupasmowych. Ręce opadają.
  • Wrócili Ci co nie ma pieniedzy i nie będzie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    20
    5
    Mietek22(2024-11-04)
Reklama