Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu możemy odkrywać zapomniane, tradycyjne smaki naszego regionu. W środę (30.09) na warsztatach kulinarnych królowała kasza, z której uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych „wyczarowali” prawdziwe i przede wszystkim zdrowe smakołyki. Zobacz zdjęcia.
Od września 2020 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu realizuje projekt „Smaki regionu – wczoraj i dziś”. - We współpracy z Zespołem Szkół Gospodarczych w Elblągu chcemy przybliżyć wszystkim regionalne potrawy Warmii i Mazur oraz Żuław. Mówimy tu oczywiście również o potrawach zrobionych ze składników wyprodukowanych w gospodarstwach ekologicznych - mówi Iwona Orężak, dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.
Spotkanie, które odbyło się w środę w Bibliotece Elbląskiej było podsumowaniem wcześniejszych warsztatów w ZSG w Elblągu. - Mamy dzisiaj również degustację potraw przygotowanych przez uczniów tej szkoły. Kolejne warsztaty odbędą się na wyjazdach. Odwiedzimy regionalne gospodarstwa agroturystyczne, które produkują żywność sposobem tradycyjnym – mówi Iwona Orężak.
Warsztaty odbędą się w Stowarzyszeniu Warmińskich Chłopów Bosych, którzy produkują m.in. chleb na zakwasie i podpłomyki, w Gospodarstwie Agroturystycznym i Ekofarmie Vitalis w Zastawnie, które specjalizuje się w produkcji wołowiny, jagnięciny, koziny oraz w Żelichowie, gdzie poznać będzie można tradycyjne metody produkcji sera.
Podczas spotkania w Bibliotece Elbląskiej mogliśmy spróbować wyjątkowych potraw z kaszy. Na stole znalazły się m.in. dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, kasza jaglana zapiekana z jabłkiem, sałatka z buraka i kaszy bulgur, monte z kaszy jaglanej, jabłecznik z kaszy. Degustację poprzedził wykład Barbary Bukowskiej z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu pt. „Kasza najpopularniejszy składnik na polskim stole”.
- Kasza dawniej była jedzeniem ubogich, ale niewiele osób wie, że była również walutą. Krupierze pochodzą od słowa krupa, czyli kasza. Dawniej bardzo popularna była wówczas kasza gryczana, szczególnie ta niepalona. Palona popularna ma specyficzny zapach, gdy ją się gotuje, nie wszyscy lubią taki orzechowy, mocny smak. Kasza niepalona ponownie jest dzisiaj w sprzedaży. Dopiero w XX wieku kasze zostały wyparte przez ziemniaki – mówiła Barbara Bukowska.
Uczestnicy spotkania mogli również poznać walory zdrowotne kasz i wszystkich rodzajów ryżu oraz ich przydatność do sporządzania poszczególnych potraw.
Przepis na sałatkę z buraka z kaszą bulgur: Składniki: 400 g kaszy bulgur, 100 ml oliwy, 20 g musztardy, 600 g buraków, pęczek szczypioru, 100 g sera feta, 100 g orzechów włoskich, sól, pieprz, czosnek. Buraki umyć, przygotować z 1/3 oliwy, soli, pieprzu marynatę i wysmarować buraki. Owinąć w folię i piec godzinę (180 st. C). Potem obrać i pokroić w kostkę. Kaszę ugotować na sypko, ostudzić. Szczypiorek i koperek pokroić. Zrobić sos z oliwy, musztardy, czosnku, doprawić solą i pieprzem. Mieszamy kaszę z burakami i orzechami. Układamy na talerzach i posypujemy z wierzchu serem, koperkiem i szczypiorkiem.
---artykuł promocyjny---