UWAGA!

Obchody Grudnia 1970 oddzielnie

 Elbląg, Ubiegłoroczne obchody Grudnia 70 odbywały się jeszcze wspólnie
Ubiegłoroczne obchody Grudnia 70 odbywały się jeszcze wspólnie (fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Władze miasta osobno, NSZZ Solidarność osobno. Tak będą wyglądać obchody 53. rocznicy Grudnia 70. To pierwsza taka sytuacja związana z tym wydarzeniem w historii.

Od miesięcy między prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim a władzami elbląskiej Solidarności nie ma, delikatnie rzecz ujmując, nici porozumienia. Pierwszym dowodem konfliktu były obchody Sierpnia 80. Od lat odbywały się wspólnie, w tym roku oddzielnie w różnych dniach, o czym pisaliśmy tutaj.

Podobnie będzie przy okazji obchodów tragicznych wydarzeń Grudnia 1970, w których zginęło m.in. trzech elblążan. - Nie wolno nam zapomnieć o tej rocznicy. Bez Grudnia 1970 r nie byłoby „Solidarności”. Pamięć o pomordowanych w tamtym czasie to nasz obowiązek. Dlatego serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obchodach – napisał w zaproszeniu na uroczystości Zarząd Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu.

Związkowcy zapraszają w poniedziałek, 18 grudnia, na godz. 18 na mszę do Katedry św. Mikołaja, po której nastąpi przemarsz pod pomnik Ofiar Grudnia 70. Na miejscy odbędą się przemówienia, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Urząd Miejski poinformował nas dzisiaj, że organizuje swoje uroczystości również 18 grudnia, ale rano i po południu. O godz. 8.30 odbędzie się msza święta, po której przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia. - W programie odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, mowy okolicznościowe, Apel Pamięci i salwa honorowa oraz składanie kwiatów – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

O godz. 15 w Bibliotece Elbląskiej zaplanowano spotkanie m.in. z członkami Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego, które jest współorganizatorem miejskich obchodów.

- Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami, historycy oraz elbląska młodzież. Zaplanowana jest również projekcja filmu o Elblągu z tamtych lat. Spotkanie będzie transmitowane on-line na profilu Biblioteki Elbląskiej na portalu społecznościowym Facebook – dodaje miejski urzędnik. – Solidarność otrzymała zaproszenie na obchody.

- Trudno mi powiedzieć, dlaczego uroczystości Grudnia 1970 są oddzielnie. To pierwsza taka sytuacja w historii. My zawsze organizowaliśmy obchody w tej samej formule i zapraszamy na nie wszystkich chętnych – komentuje Zbigniew Koban, wiceprzewodniczący elbląskiej Solidarności, który kieruje zarządem regionu po rezygnacji z funkcji przewodniczącego Grzegorza Adamowicza (został wiceprzewodniczącym struktur krajowych „S”).

Jak informują władze miasta, w czwartek (14 grudnia) sekretarz miasta Artur Zieliński w imieniu władz lokalnych zapalił znicze na grobach elblążan, którzy polegli w grudniu 1970 roku. W jednej alejce znajdują się groby Waldemara Rebinina oraz Zbyszka Godlewskiego, na którego temat powstała słynna "Ballada o Janku Wiśniewskim". W innej części cmentarza leży poległy w Elblągu Marian Sawicz. Wszystkie groby oznaczone są symbolem "1970 Grudzień". Artur Zieliński zapalił również znicz przy tablicy zlokalizowanej na budynku przy ulicy 1 Maja, przed którym Marian Sawicz został postrzelony przez funkcjonariusza MO.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama