UWAGA!

O tę muszlę trzeba zadbać

 Elbląg, Muszla koncertowa w Bażantarni to miejsce, w którym odbywają się Letnie Salony Muzyczne. Tak było w ostatnią niedzielę
Muszla koncertowa w Bażantarni to miejsce, w którym odbywają się Letnie Salony Muzyczne. Tak było w ostatnią niedzielę (fot. arch. MS)

Powstała, by cieszyć elblążan. Przez wiele lat to właśnie w tym miejscu odbywały się spektakle, a także koncerty. Ostatni raz muszlę koncertową w Bażantarni odnawiano 13 lat temu. Teraz, jak przekonuje elbląski Oddział PTTK, znów trzeba zadbać o to miejsce. Dlatego w tej sprawie złożono projekt do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. 

Już w XIX wieku Bażantarnia była dla elblążan miejscem wypoczynkowym. Na początku XX wieku miejsce to znalazło się w granicach administracyjnych miasta, wtedy też pojawiła się taka muszla koncertowa, jaką znamy do dziś.
       W 2002 r. jedna z elbląskich firm odnowiła to miejsce. Wymieniono dach, instalację odgromową, a także część desek, z których zbudowana jest muszla oraz zaimpregnowano drewno. Pomalowano również elewację, wzmocniono mury, a w piwnicy zainstalowano tzw. ściąg stalowy, czyli element, który chroni elementy konstrukcyjne przed rozsunięciem. Od tego czasu minęło 13 lat i jak przekonuje Kamil Zimnicki z elbląskiego Oddziału PTTK muszla koncertowa poniszczała.
       Dlatego też podmiot ten, razem z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, które organizuje w tym miejscu Letni Salon Muzyczny, a także z Nadleśnictwem Elbląg zdecydował się złożyć wniosek do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.
       Jak wyjaśnia Kamil Zimnicki to "kontynuacja działań na rzecz Bażantarni".  - Amfiteatr na dolince ma być rozebrany, jeśli muszla nie przejdzie remontu, za kilka lat również może czekać ją taki los – mówi Zimnicki.
       Na czym miałyby polegać prace? Chodzi o odmalowanie i konserwację ścian od strony wewnętrznej oraz zewnętrznej, wymianę okien, a także naprawę powierzchni placu przed muszlą oraz chodnika i schodków na tarasach. Miałyby zostać również wymienione ławki. - Chcemy zwrocic sie do miejskich instytucji kultury i stowarzyszeń kulturalnych z prośbą o poparcie tego projektu, być może będzie to dla nich dodatkowa inspiracja, żeby coś w tym miejscu zorganizować – informuje Kamil Zimnicki.
       Wniosek można znaleźć na stronie Budżetu Obywatelskiego, w zakładce zadań ogólnomiejskich tegorocznej edycji. Głosować będzie można od 28 września.
mw

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • a nie lepiej rozebrac, jak amfiteatr na dolince - takie to ostatnio modne
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    13
    4
    rozsadny(2015-07-27)
  • Miejsce idealne nawet na duże biletowane imprezy, na dodatek miejsce piękne i z tradycjami muzykowania. Niezbędne są inwestycje, ale nie na poziomie odmalowania i wymiany paru desek, a mówienie o ewentualnej rozbiórce jest nie na miejscu. Potrzeba spojrzeć na to miejsce, jak na obiekt który mógłby zarabiać. Ale najpierw inwestycje.
  • To nie moda, to nieudolność platformy.
  • O każdą muszlę trzeba dbać, nawet o tę sedesową
  • nie rozbierajcie nie likwidujcie nie dewastujcie to prośba do szkodników władzy z elbląga!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    józekpolskab(2015-07-27)
  • kolejni prezydenci nie rozumieją waznosci tego unikalnego miejsca i calego parku dla elblążan i turystów, w PRL panowala moda, że wszystko co zostalo po niemcach trzeba zniszczyć. to wlaśnie tam powinna być organizowana większość koncertów miejskich i obchodzone elblaskie uroczystości teren miedzy miastem, a Bażantarnią winien być jak najszybciej zagospodarowany, oraz uruchomiona tzw zielona linia autobusowa w godzinach dziennych przez Chrobrego, Sybiraków i Marymoncką.
  • W każdym zakątku tego miasta czuć smrodek po czerwonych i lumpenproletariacki sznyt jest wielce reprezentatywną cechą wszelkiego realu i w myśl tych ustaleń hołdowanie tradycji i kulturze tego miasta poniżej Diaczenki jest wielkim uchybienie, co wyraża się w totalnym braku poszanowania dla zabytków, historii i dorobku gospodarczym oraz potencji miasta konsumowanej w przysłowiowym zjadaniu ogona, którego już niewiele zostało.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    AMalejużniekoniecznie(2015-07-29)
Reklama