- Ruszyła budowa Tarczy Wschód. Pierwsze roboty przy granicy z Rosją - poinformował premier Donald Tusk na platformie X. Umocnienia, przeszkody terenowe i przeszkody infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią mają powstać na odcinku ok. 800 km.
Premier poinformował, że ruszyła budowa Tarczy Wschód. Donald Tusk na platformie X zamieścił także zdjęcie przedstawiające maszyny budowlane podczas pracy. Przypomnijmy, że rząd projekt przedstawił w maju, wówczas zapowiedziano, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. W połowie października na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) odbyły się pierwsze testy elementów Tarczy Wschód. Tam też w ramach programu Tarcza Wschód powstaje ośrodek szkoleniowo-testowy, którego głównym zadaniem będzie przygotowanie i szkolenie pododdziałów inżynieryjnych.
- Ośrodek umożliwi m. in. empiryczne sprawdzenie rozwiązań stosowanych w programie Tarcza Wschód oraz opracowanie precyzyjnych danych taktyczno-technicznych, takich jak tempo budowy, parametry zapór, dobór sprzętu oraz liczba niezbędnych żołnierzy do wykonania zadania. Zebrane informacje pozwolą na lepsze planowanie i realizację zadań, które będą wymagały szybkiego wdrożenia w ograniczonym czasie – informuje Ministerstwo Obrony.
Już w maju pytaliśmy MON, jakie konkretnie działania w ramach Tarczy Wschód dotyczyły będą granicy polsko-rosyjskiej z obwodem królewieckim? Na tym poziomie szczegółowości odpowiedzi nam wówczas nie udzielono. Nasze pytania ponowiliśmy, na odpowiedź czekamy.
Obecnie granica z obwodem królewieckim jest monitorowana przez centrum nadzoru, które znajduje się w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. Umieszczono tam 12 stanowisk operatorskich, stanowiska techniczne i dowodzenia. 200 km granicy z obwodem kaliningradzkim ma być objęte programem Tarcza Wschód. - Dokładny przebieg i rozmieszczenie poszczególnych fragmentów Tarczy Wschód są elementem planów operacyjnych i mają charakter niejawny – mówił w maju wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Podczas prezentacji programu premier przekazał, że Tarcza Wschód będzie kompozycją różnych form obrony, także środowiskowych. Podkreślił, że przewiduje się, m. in. zalanie pewnych terenów wodą tam, "gdzie to nie przynosi jakichś negatywnych konsekwencji dla ludzi, dla gospodarki, czy dla natury". Oprócz zalewów i mokradeł, granicy bronić będą gęste lasy, zapory przeciwczołgowe, nowoczesne instalacje podziemne. Tarcza Wschód ma kosztować budżet państwa 10 mld zł. Projekt ma zostać ukończony w 2028 roku.
Pisaliśmy o Tarczy Wschód w tym artykule.