Prawie 1300 maturzystów przystąpiło w Elblągu do egzaminów maturalnych. Dziś zmierzą się z językiem polskim, jutro matematyka... Przed wejściem do szkoły maturzyści zgodnie przyznają: stres jest. Zobacz zdjęcia.
- Stres jest – mówi Dominika Słomińska, tegoroczna absolwentka z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.
- Już dzień przed wszyscy mieliśmy bóle brzucha z nerwów – dodała Klaudia Janiak, która również zmierzy się z egzaminem dojrzałości.
Punktualnie o godzinie dziewiątej prawie 1300 elbląskich maturzystów zmierzyło się z językiem polskim. Jednak ze względu na obostrzenia sanitarne tegoroczny egzamin wygląda „nieco” inaczej.
- Z jednej strony podobnie jak zawsze, czyli uczniowie piszą w salach i muszą wykazać się swoją wiedzą. Z drugiej strony – inaczej, ponieważ z wszystkimi środkami bezpieczeństwa: wszyscy mają maseczki, obowiązuje dezynfekcja, inaczej wchodzą do sal – wyjaśniała Beata Orzech, dyrektor III LO.
W elbląskiej „Trójce” do egzaminów podeszło 97 maturzystów. Ze względu na obostrzenia sanitarne, w porównaniu z maturami w poprzednich lat, trzeba było uruchomić dodatkową salę egzaminacyjną. Przez koronawirusa egzaminy maturalne zostały przesunięte, zrezygnowano też z części ustnej.
- Większy stres. Nie dość, że denerwujemy się samym egzaminem, to jeszcze doszła nam niepewność związana z obecną sytuacją – mówi Klaudia Janiak
- Stres był, kiedy nie było wiadomo co dalej. Później, kiedy się to wyjaśniło, dodatkowy czas przeznaczyłam na naukę – dodała jej koleżanka.
Jakich tematów spodziewają się maturzyści?
- Nie wiemy. Może być wszystko – mówi Dominika Słomińska.
- „Lalka” Bolesława Prusa, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicz, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, mogą być teksty źródłowe, w zasadzie wszystko – dodała Klaudia Janiak.
- O wiedzę uczniów jestem spokojna – uspokajała Beata Orzech.
Aktualizacja godz. 14.00
Link do tegorocznego arkusza z języka polskiego
Tematy rozprawek (do wyboru):
1) Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. (minimum 250 wyrazów)
2) Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne". (minimum 250 wyrazów)