UWAGA!

Do Próchnika powróci przedwojenny obelisk

 Elbląg, Przez lata pomnik stał na skwerze przy ul. Piławskiej
Przez lata pomnik stał na skwerze przy ul. Piławskiej (fot. nadesłana)

Po ponad pięćdziesięciu latach na swoje dawne miejsce trafi obelisk, poświęcony mieszkańcom Próchnika, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Przez ten czas stał zapomniany na terenie byłych Zakładów im. Wielkiego Proletariatu, późniejszego Furnela, przy ul. Piławskiej.

– Jest to pomnik ku czci poległych żołnierzy z parafii w Próchniku, walczących w I wojnie światowej. Wszystkie kościoły w gminach pruskich posiadały podobne obeliski – mówi Artur Ciesielski, mieszkaniec Próchnika.
       W 1962 roku obelisk został wywieziony z Próchnika do Elbląga. Przyjechał po niego dźwig z Zakładów im. Wielkiego Proletariatu, które zajmowały się produkcją mebli.
       - Został ukradziony przez dyrektorów Zakładów im. Wielkiego Proletariatu – dodaje Artur Ciesielski. - Pomnik musiał się im po prostu spodobać, bo był to ładnie ciosany

  Elbląg, Pomnik przed kościołem w Próchniku na przedwojennej rycinie
Pomnik przed kościołem w Próchniku na przedwojennej rycinie

granitowy obelisk, został więc zawłaszczony i postawiony na skwerze przed zakładami. Tablice niemieckie z niego zdjęto, przykręcono jakieś inne i tak sobie tam stał przez pół wieku.
       Obelisk, dzięki zaangażowaniu obecnych mieszkańców Próchnika, już w tym tygodniu powinien stanąć na swoim pierwotnym miejscu.
       - W tym tygodniu będziemy go montować, fundament został już wylany, jest to duży fundament, bo obelisk ma aż cztery metry wysokości. Powstanie też postument, na którym stanie pomnik. To jest bardzo duża sprawa – informuje ks. Tadeusz Mazur, proboszcz parafii w Próchniku.
       Przeniesieniem pomnika zajęła się firma Cleaner, której prezes Grzegorz Misiewicz jest mieszkańcem Próchnika, więc osobiście zaangażował się w sprawę przywrócenia cennego zabytku parafii.
       – Już w tym tygodniu będzie można sfotografować się przy starym obelisku przy kościele w Próchniku – mówi. – Trzeba będzie tylko wykonać nowe tablice, ponieważ stare zostały zniszczone.
      

dk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czy bardzo podobnie wyglądające pomniki wysokości około 4 metrów ustawione na prywatnych grobach Polaków pochowanych na cmentarzu przy ul. Agrykola nie są przypadkiem (przerobionymi) pomnikami żołnierzy poległych w I wojnie światowej ukradzionymi sprzed innych kościołów np. w Pomorskiej Wsi, Młynarach??? Hero.
  • Z Pomorskiej Wsi to nie, bo jest tam cały czas.
  • "Już niedługo Narodowcy zabiorą się za Lidle i inne zagraniczne sklepy i banki, które doją Polskę od lat. .. .. "
  • A co innego potrafią narodowcy oprócz spuszczenia "wpierdol", podpaleń i nałożenia podatku na utrzymanie narodowców. Narodowcy to taka katolicka odmiana Państwa Islamskiego. Zero pracy, maximum przemocy.
  • To prawda niemoty i puste łby
  • Oni sa jedna z odmian kiboli
  • Zmienił się ustrój, zmieniła się moda na pomniki
  • Moderator -nie zmieniaj treści wypowiedzi
  • Historia podobno kołem się toczy, dlatego nie powinniśmy niszczyć żadnego pomnika. Wystarczy przenieść w inne miejsce. Niech przypomina czego nie powinno się robić by historia się nie powtórzyła.
  • Szanowna Redakcjo Mieszkam w dzielnicy Próchnik (wcześniej wsi Próchnik) od zawsze. Inicjatywa przewiezienia pomnika była podejmowana niejednokrotnie - dobrze się stało, że temat wrócił i ma sporą szansę na realizację. Jaka była historia wywiezienia obelisku? Czy była to kradzież? A może stało się to za czyjąś wiedzą i zgodą - tego nie wiem ale jest to do ustalenia (to były lata 70'). Prosiłbym aby publikując artykuły weryfikować/sprawdzać pewne dane. Niejednokrotnie na Waszych stronach zauważyłem "lekkość" w publikowaniu informacji które zwykle nie były Waszą domeną. W Próchniku nie istnieje samodzielna Parafia. Jest to Parafia w Łęczu a kościół jest filią kościoła parafialnego. Podobnie w Łęczu znajduje się probostwo a nie w Próchniku. Sugerowałbym sprostowanie treści artykułu. PS wrócę do tematu kiedy ustalę faktyczny powód przeniesienia pomnika w latach 70'
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    mieszkaniecPróchnika(2015-09-21)
Reklama