UWAGA!

By młodzież mówiła: „Dziękuję, nie palę!”

 Elbląg, By młodzież mówiła: „Dziękuję, nie palę!”
(fot. arch. portEl.pl)

Elbląskie placówki oświatowe realizują program profilaktyki uzależnień w codziennej działalności wychowawczej, a także w ramach projektu „Mój wybór, moje życie – program terapeutyczny dla uczniów elbląskich szkół podstawowych i gimnazjalnych” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czy młodzież pali papierosy?
       Program powstał w wyniku diagnozy i analizy problemów dzieci i młodzieży w elbląskich szkołach. Szczególną uwagę zwrócono na zbadanie umiejętności komunikacyjnych uczestników projektu, poziomu pewności siebie i aktywności społecznej, umiejętności pracy w zespole, rozwiązywania problemów, wyznaczania własnych celów życiowych, ryzyka wystąpienia u uczniów uzależnień i sytuacji niepożądanych.
       Na początku realizacji projektu - w październiku 2009 - badaniem ankietowym „Mój wybór – moje życie…” objętych zostało 725 uczniów z 25 elbląskich placówek, w tym z piętnastu szkół podstawowych i z dziesięciu gimnazjalnych. Wzięło w nim udział 279 dziewczynek i 435 chłopców z terenu miejskiego oraz dziewięć dziewczynek i dwóch chłopców z terenu wiejskiego.
       Wyniki badań wykazały m.in., że najbardziej niepokojącym zjawiskiem wśród młodzieży jest przezywanie innych, używanie wulgarnych słów oraz udział w bójkach chłopców. Przyznała się do tego ponad połowa ankietowanych. W walce ze stresem radzi sobie niewiele ponad połowa uczniów. Większość młodzieży nie zna i nie stosuje technik relaksacyjnych.
       Ewaluacja badała także ryzyko wystąpienia u uczniów uzależnień. Spośród wszystkich używek uczniowie najczęściej sięgali po papierosy. Okazało się, że uczestniczące w projekcie dziewczynki – częściej niż chłopcy – przyznawały się do sięgania po papierosy, alkohol i narkotyki. Prawie wszyscy ankietowani zdawali sobie sprawę z przyczyn uzależnienia od alkoholu.
      
       By uczyć się radzić sobie z problemami

       Na podstawie wyników przeprowadzonych badań ankietowych zostały przygotowane programy warsztatów terapeutyczno-edukacyjnych, treningów praktycznych, spotkań z rodzicami oraz wyjść do kina i teatru.
       Warsztaty terapeutyczno-edukacyjne są prowadzone w piętnastu podstawówkach i dziesięciu gimnazjach, w których utworzono 59 grup warsztatowych. W każdej grupie odbywa się dwuletni cykl zajęć z udziałem dwóch specjalistów. Łącznie zajęcia prowadzi 80 specjalistów: pedagogów, psychologów i terapeutów. Przeprowadzono dotąd 3 493 godziny warsztatów oraz wyjść do kina i teatru z uczniami. Uczestniczyło w nich 916 uczniów, w tym 365 dziewczynek i 551 chłopców. Odbyło się 70 treningów praktycznych. Polegały one na samodzielnym przygotowaniu m.in. prezentacji, happeningu, akcji charytatywnej, np. w schronisku dla zwierząt. Terapeuci spotkali się także z rodzicami młodzieży, ponieważ postawa, motywacja i umiejętności rodziców są bardzo ważne w procesie wychowania.
      
       Czy profilaktyka coś daje?
      
Po zakończeniu pierwszego cyklu przeprowadzono kolejną ankietę – ewaluacyjną. Jej wyniki zobrazowały postępy w postawach uczniów.
       Pozytywne zmiany nastąpiły we wszystkich badanych obszarach postaw. Największy postęp uczniowie uczynili w zdobywaniu wiedzy dotyczącej uzależnień. Są bardziej otwarci, chętniej mówią o swoich emocjach. Nastąpiło zmniejszenie sytuacji patologicznych – uczestnictwa w bójkach i zażywania narkotyków. W 82,35% badanych placówkach nastąpiło zmniejszenie ilości godzin nieusprawiedliwionych po II semestrze nauki. W 88,23% placówkach zwiększyła się średnia ocen na koniec roku szkolnego. Najsłabiej opanowana umiejętność to świadomość swoich mocnych stron, talentów.
      
       Program się kończy i co dalej?
      
Wyniki pokazują, że działania profilaktyczne przyniosły rezultaty. W relacjach z młodzieżą nadal jednak należy kłaść nacisk na budowanie ich poczucia pewności siebie, świadomości swoich mocnych stron. Niesienie pomocy innym i wykorzystanie talentów sprzyja wzmocnieniu poczucia własnej wartości, a to daje siłę do oparcia się presji grupy. Nadal baczną uwagę należy przykładać do motywacji dzieci do nauki, wytyczania i konsekwentnej realizacji swoich celów systemem „małych kroczków”. Minimalizowanie absencji na zajęciach szkolnych ciągle pozostaje ważnym zadaniem dla młodzieży, rodziców i nauczycieli.
      
       Na realizację projektu Gmina Miasto Elbląg pozyskała kwotę 925 704 zł. Działania projektowe będą kontynuowane do końca roku szkolnego we wszystkich samorządowych szkołach podstawowych i gimnazjalnych w Elblągu.
      
Monika Łącka-Martuszewska, UM Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Niech spróbują tego sposobu by rzucić palenie - fuzjer.u.re.pl
  • ze młodzież mówiła 'Dziękuję, nie palę" trzebaby bylo pluca powycinac. .. xd
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    twoj starszy w ciescie(2011-03-15)
  • *dziękuję nie palę*a za szkołą przy Kopernika, siekierę można powiesić, tyle dymu z jing-lingów i to samo na boisku przy gimnazjum nr 2.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Rak Płuc(2011-03-15)
  • A ja mam 19 lat i ani razu nie zapaliłem ani jednego papierosa! Jestem z siebie dumny. .. że już o pieniądzach jakie zaoszczędziłem, to nie wspomnę; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    to nie ściema(2011-03-16)
  • Jest BARDZO DOBRZE z ZAKAZEM PALENIA W LOKALACH. Przedtem przychodziłą taka gówniara, małolata z odkrytym pępkiem i jeszcze nim siadła za stolikiem - już sięgała po papierosy - szpan, szpan i udawała wielką gościówę z towarzystwa, rozglądając się głupio wokół. Tak było, bo te małoletnie idio. ki nawet mówić po polsku nie potrafią, gdyż swoje debi. ne wywody okraszają na ogół przecinkami w rodzaju ku. .a, h. .. owo, zaj. .. .ście, pierd. .. .. ę, poje. .y, superańsko, itd, . itp. No coś trzeba mówić, a jak się nie zna języka polskiego, to najlepiej w dziób włożyć. .. śmierdzącego papierosa! A teraz serce się raduje, jak widać te stojące idio. .ki na zewnątrz lokalu, trzesące się z zimna i podskakujące jak przysłowiowe gów. o na patyku. .. .. Kurieńje zaprieśczieno! Kurieńje ubiwajet!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    No smoking!Rauchen verboten!(2011-03-16)
  • Ja mam 35 lat, i nigdy nie paliłem, dla czego?Bo mam świadomość tego, że gdybym palił, puściłbym z dymem ładną sumkę. Policzmy, paczka papierosów 11zł x średnio 20-25 lat, po 2 paczki dziennie-da ładną sumkę wartości lux samochodu, lub domu, albo apartamentu w Warszawie. Palacze, zanim sięgniecie po kolejnego papierosa, pomyślcie-tego co piszę mieć nie będziecie, jedynie często spotkacie się z. .. lekarzem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Nie palę i żyję!(2011-03-16)
  • Pieniądze z UE są miedzy innymi z naszej składki, więc można je marnotrawić na dowolny cel. Gimnazistom rodzice i szkoła nie może wytłumaczyć, to Unia z pewnością też nie da rady. Czy naszym światem rządzą już tylko i wyłącznie idioci???
  • Cwaniaczków podczepiających się pod projekty typu "że ryba jest dobra na wszystko" albo "nie krzywdź bo to nieładnie" i jednocześnie udających że bezrobocie to stan naturalny i oczywisty ludzkiej kondycji szczerze podziwiam. Autentycznie nie potrafiłbym być takim cynicznym bydlakiem
  • Ja mam ponad 60 lat i nigdy nie paliłem. Zawsze walczyłem z palaczami, którzy mówili, że mięso owędzone lepiej się przechowuje. Dziś wielu z nich już nie ma na tym świeci. Nie wiem tylko, czy ich zwłoki lepiej się przechowują. Obserwując palaczki i palaczy którzy wydaja na paczkę papierosów prawie 10zł, zastanawiam się po co im to i ich dzieciom. Zauważyłem też, że im większa bieda i mniejsza kultura osobista, to więcej palących jest w takiej rodzinie. Wystarczy popatrzeć co się dzieje przed klatkami schodowymi. Pełno petów, a ile powstaje pożarów przez palaczy. Ja to bym zalecał osobom, które robią remonty dachów, by nie wpuszczali palaczy na swe dachy. Wiele zabytkowych budowli spłonęło przez tych nieodpowiedzialnych osobników.
  • moim zdaniem ja zaczełam palic pety w wieku 15,16 lat papierochy nigdy mi nie słuzyły, kac po nich duzy zuciłam i nie pale(od 10lat) a nałogowa byłam (teraz mam 40 lat) i co moja cora (18pali wiem bo czuje nie przy mnie co robic jak mowic, zeby nie paliła
  • no własnie co mowic, robic poprzednicza moje dziecko tez chyba zaczyna palic i co. .. czekam na komentarze
  • A chociażby powieezieć córce, że gdy będzie paliła, żaden chłopak nie pocałuje popielniczki. To działa!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Alfred(2011-03-17)
Reklama