Warto również dodać, ze dzięki aktywności i zaangażowaniu vice przewodniczącego rady pana Pawła Nieczuji-Ostrowskiego rada miasta zdecydowała o budowie normalnej sali gimnastycznej przy "14". Zostały zabezpieczone kwoty na rozpoczęcie trybu administracyjnego, uzyskanie pozwolenia na budowę, wykonanie projektu itd! Wielkie BRAWO panie radny!!!!!
Witam. Wszystkim za krytykę dziękuje-ona mnie mobilizuje. Widzę, ze większość nie zrozumiała moich intencji oraz napisanych kilku prostych zdań. Oczywiście jest to moja wina, ze w sposób niezbyt jasny przedstawiłem mój punkt widzenia-sorry na przyszłość postaram się lepiej i jaśniej napisać. Co do figury, trudno byłoby na podstawie tylko jednej fotki z Internetu zrobić dokładnie taka figurkę, która stałe jeszcze do maja 1945 roku. Wszystkich krytykantów zachęcam do wydania ponad 1 tys zł, poświecenia 1 tygodnia przy jednoczesnym wykonaniu wielu zabiegów i zaskoczenia nas w przyszłym roku dnia 1 kwietnia stawiając wierna kopie Hermana z przed 1945 roku. Bo gadać i nic nie robić zwłaszcza za swoje pieniądze to każdy potrafi!
Po raz kolejny autor artykułu mnie zdumiał odwaga oraz rozsądną wypowiedzią i logicznym myślenie. Pomimo, że reprezentuje ład i myśl nie „ z mojej bajki” to trzeba przyznać, ze faktycznie więcej takich radnych by nam się przydało, którzy umieją mówić i pisać, a co najważniejsze myśleć. Jednak jeśli chodzi o EPEC i EWPIK uważam, ze jeśli nie sprzedać to przynajmniej zmodernizować i uszczuplić „ kadry i biura” choć nie widzę zagrożeń sprzedaży przy pozostawieniu w rękach miasta całej infrastruktury podziemnej. Najistotniejsza była by również wycena za oba zakłady uważam tak mniej więcej po 650 milionów każdy.
Powtórzę to co wcześniej napisałem. Nie chce przeszkadza proszę działajcie, ale uważam, ze jest to markowanie działań, które i tak przyniosą „ sukces” Tereny pochylni Buczyniec, Lepna, Drulit znam od 40 lat!!! Miałem kilkanaście działek siedliskowych to piękne tereny, wysokość 100 m. npm W pobliżu jezioro Sasiny itd. Po pierwsze tylko i wyłącznie zachowały się te piękne dzieła ludzkich rąk jako dzieła techniki myślę o pochylniach ponieważ do 2000 roku był tak utrudniony dojazd i cudotwory techniczni z PRL tam nie dotarli. Po drugie akurat tam jest tylu turystów latem ile w przenośni oczywiście na Zamku w Malborku!!! Więc czegoś z tytułu nie rozumiem? Pamiętam jak nawet za stanu wojennego przyjeżdżało na Buczyniec po 3-5 autokarów dziennie!!! Dziś jest oczywiście zdecydowanie więcej doszły busy, samochody osobowe no i z roku na rok coraz więcej Polaków tam zagląda. Konkluzja jest prosta po co reklamować coś co jest znane i ma markę w całej Europie, a jest nie znane prawie wcale i niedoceniane w Elblągu???!!! Zróbcie ankietę w wśród mieszkańców czy wiedzą gdzie jest Buczyniec i czy tam byli to samo dotyczy osady „ Truso” Na wybudowany kemping za miliony przy Buczyńcu w zeszłym roku może przyjechało 50 aut mówię o takich co się zatrzymali spali i byli co najmniej dwa dni. A jestem tam co dzień!!
ERG! jesteś niesamowitym źródłem wiedzy. Teksty przez ciepie uzupełniające tematy w artykułach doprowadzą mnie do tego, ze wpadnę w kompleksy. Bardzo chętnie chciałbym spotkać się z Tobą w realu i porozmawiać na kilka tematów dotyczących Elbinga-Elblaga. Wielkie dzięki za uzupełnienie tematów i pozdrawiam serdecznie!!!
Toruń może, a my co...."Od 2009 roku angażujemy się w inscenizacje przygotowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu. Ponadto organizujemy żywe lekcje historii, którymi zainteresowane są grupy turystów odwiedzających zamek, a także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. W naszej dość krótkiej historii współpracowaliśmy już z takimi toruńskimi instytucjami i firmami jak: KS Unibax, TVN, TVN Turbo, Fundacja Brata Alberta, Urząd Miasta, Wydział Sportu i Rekreacji, Twierdza Toruń Fort IV, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Centrum Targowe Park, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, IX Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka, Muzeum Okręgowe – Dział Edukacji, TV Toruń, Radio Gra. Co roku w lipcu szykujemy nasze uzbrojenie, stroje, namioty historyczne i wyruszamy na pola Grunwaldu. Obecnie należymy do Chorągwi Rycerzy Nadreńskich. W sezonie letnim często pakujemy nasz obozowy ekwipunek (ławy, stoły, trójnóg, ruszt) i wybieramy się na turnieje rycerskie. Bawimy się znakomicie, gdy mamy możliwość zorganizowania gier i zabaw średniowiecznych, a pomysłów nam nigdy nie brakuje...
www.choragiewtorunska.pl
Co do Hermana wszyscy zgodnym ruchem głów z zaproszonych gości kiwali na wzmiankę, że Herman von Balk to postać mityczna. Nie chcę teraz na ten temat polemizować, ale proszę zwrócić uwagę, ze dzięki tej mitycznej postaci „wszyscy” postawiliśmy pomnik i hołubimy postać Piekarczyka, która również jest mityczna postacią i nie byłoby jej gdyby nie krzyżacy. Pan nauczyciel historii szczyci się organizowaniem imprez dla dzieci młodzieży z Piekarczykiem obrońcą w roli głównej i O.K bardzo proszę, ale niebyło by tej imprezy bez Piekarczyka, krzyżaków i historii naszego miasta gdzie do 1945 roku wielonarodowościowe i wieloreligijne społeczeństwo żyło w symbiozie!!!
Zwróćcie proszę uwagę ile imprez jest organizowanych z Hermanem. Widać inni nie maja problemów z interpretacją historii i przy zdrowym rozsądku bez zacietrzewienia i szukania afer można zrobić naprawdę ciekawe imprezy. Dziękować należy opatrzności czego osobiście zazdroszczę mieszkańcom Torunia, że znalazła się władza i grupa zapaleńców założyli Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej i robią spektakle www.choragiewtorunska.plinnestany.plwww.zwinka.plwww.torun.pl
Na spotkaniu mowa była o woli budowania tożsamości nas mieszkańców. Przyznam, że nie rozumiem zastanawiam się, czy osoby poszukujące tej tożsamości nie maja jakiś problemów emocjonalnych – bo ja ich nie mam. Kocham Elbląg jestem Elblążaninem każdemu napotkanemu nowemu znajomemu jak pyta się skąd jestem odpowiadam z miasta gdzie była pierwsza siedziba krzyżacka przed Malborkiem, miasta leżącego na szlaku bursztynowym, miasta gdzie na początku wieku XX był basen kryty, budowano auta, łodzie i statki było lotnisko. Trudno jest budować teraźniejszą tożsamość mieszkańców bez rozliczenia się z przeszłością i historia oraz czerpania z niej nauki. Zgadzam się ze słowami pana Glinieckiego, który powiedział, że ilu będzie historyków tyle będzie interpretacji historii. Zgoda ale z faktami trudno polemizować. To czasy, ludzie i wydarzenia kreują tożsamość miasta i jej mieszkańców. Po 1945 roku po opuszczeniu naszego miasta przez rdzenną ludności napełniło się ono vagabondami z całej Polski i kresów wschodnich. Powstał tak zwany tygiel narodowości, kultury i wiary wszystko w rytm zachwalanego komunizmu. Warto zwrócić uwagę, że właśnie trzecie pokolenie Elblążan, które po zdobyciu jest rodowitymi mieszkańcami z pasją wpatruje się w przedwojenne fotografie potężnego, pięknego i dumnego miasta zastanawiając się dlaczego dziś jest inaczej.
Byłem uczestnikiem wczorajszego spotkania. Jak się okazało znane mi były oba te filmy zmontowane ze sobą już od kilku, co nie zmieniło faktu, ze z przyjemnością obejrzałem go jeszcze raz. Oczywiście, że nie podlega najmniejszej dyskusji, że Elbing został zdobyty, ograbiony i spalony i to wcale nie podczas walk! Przyznam, że po spotkaniu miałem mieszane uczucia i trochę byłem zbulwersowany przede wszystkich butnością i wrogością pana Ilmiołczyka co do historii naszego miasta związanej z prusko-niemieckim akcentem. Na tym spotkaniu pan, który jest historykiem i naucza dzieci w sposób ironiczny rzuca pomysły spalenia figury Hermana-co to ma być okazanie nienawiści i wrogości po ponad 70 latach zakończenia II wojny światowej? Jednocześnie chwali się, że mieszka w kamienicy z 1902 roku i wie o niej wszystko co się w niej działo po 1945 roku. Może pan nauczyciel historii nie zauważył, ze mieszka właśnie w domu, który wybudowali tak znienawidzeni przez niego germańscy.
Oczywiście! To co zostało zawarte w obu artykułach było wiadome dla każdego logicznie rozumującego. Dlatego przy takich przedsięwzięciach jak aqua parki, stadiony czy przekopy mierzei powinny realizować wstępować konsorcja, w których samorządy maja niewielki wkład raczej symboliczny. Wówczas jest szansa, że przedsiębiorcy i biznes tak wybudują i tak będą zarządzali, że będzie generował zysk przedsięwzięcie na które wydadzą własne setki milionów złotych. Logiczne jest, ze prywatni przedsiębiorcy nie wyrzucą własnej kasy dla kaprysu i nie będą działać charytatywnie. Przykład należy czerpać z mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej, którzy sami zawiązali towarzystwo i za własne pieniążki i banku postawili świetny kompleks, w którym bardzo często bywam www.termabukowina.pl gorąco polecam!
Mam bardzo dobrą pamięć, ale może ktoś przypomni nam całą otoczkę i kulisy z przed 2-3 lat i wybór dyrektora w I potem II liceum? Gdzie był ówczesny wydział oświaty i kuratorium? Przypomnijcie, a kto był w kuratorium?? Gdzie byli wówczas dziennikarze zwłaszcza tam pracujący/
Szanowni, zacni Państwo jeśli jest wszystko w jak najlepszym porządku i robicie wszystko „…Konieczne jest też utrzymanie współpracy międzynarodowej i utworzenie wspólnego, spójnego programu polityki rozwoju całego zalewu, obejmującego mały ruch przygraniczny…” to proszę wytłumaczcie mi dlaczego port w Elblągu nie wstąpił Organizacji Portów Bałtyckich ??? Wszak głównym celem BPO jest poprawa konkurencyjności transportu morskiego w rejonie Morza Bałtyckiego poprzez wzrost wydajności portów, prowadzenie marketingu w tym rejonie jako strategicznym centrum logistycznym, wymiana informacji, wprowadzanie nowych technologii w sektorze portowym w celu integracji portów w łańcuch transportowy oraz koordynowanie współpracy pomiędzy portami członkowskimi. www.portel.pl
Przede wszystkim wielkie BRAWO dla Mike016 za podjęcie tematu oraz realizacje tego ciekawego przedsięwzięcia!!! Pocieszający jest fakt, że osoba z tak wielką pasją i zaangażowaniem pomimo młodego wieku potrafiła ciężką pracą i konsekwencją przywrócić przynajmniej część z minionej epoki. Przyłączam się do sugestii MirCrow, którego serdecznie pozdrawiam – czas na Stare Miasto!!! Mike mam pytanie, czy przed przystąpieniem do realizacji projektu kontaktowałeś się z jedynym niepodważalnym autorytetem С т а н и с л а в В а с и л ь е в и ч К и р и л е ц bez którego to prywatnej kolekcji fotografii i wiedzy nie byłoby w takiej szacie strony pani Christy. Pozdrawiam serdecznie.
To bardzo smutna wiadomość, Człowiek legenda jego charakterystyczny sposób opowiadania miał niemały wpływ na moje całe życie! Po bliższym spotkaniu zyskiwał jeszcze więcej. Często o nim wspominam znajomym. Zawsze będę o nim pamiętał o „ Panu ze Zwierzyńca” .
Że było żle i to bardzo żle za zeszłej kadencji to ja wiem i bez felietonu pana Strzelca!!! Że było mnóstwo chorych inwestycji takich jak Modrzewina, port morski, zegar słoneczny choroba tramwajowa itd. To ja wiem i bez felietonu tylko gdzie był wówczas radny Strzelec obecny doradca? Dziwi mnie natomiast, ze jak złożyłem doniesienie do prokuratury i RIO kilka lat temu o wielu nieprawidłowościach to nikt podkreślam nikt z ówczesnych radnych mnie nie poparł ani z PIS ani z PO!!! Teraz informują, ze było żle???? Ja czegoś nie kaman!!!! Przypomnę, że na moje zarzuty otrzymałem odpowiedź w formie uchwały rady miasta gdzie podpisał się również ówczesny jeden z przewodniczących komisji obecny wiceprezydent Lewandowski. Czyżby punk widzenia zależał od siedzenia?
To bardzo dobra decyzja, choć przyznam, że pewne niuanse są ukryte i zapewne wyjdzie na jaw w codziennym życiu, czy to dobra, czy zła decyzja oraz kto na niej najwięcej skorzystał?! Mam jednak pytanie, na które nie widzę odpowiedzi w tekście, a jest ono nie bez znaczenia dla Elbląga i Zalewu Wiślanego. Mianowicie, czy przekraczanie granicy o uproszczonej procedurze będzie obowiązywało również przejście graniczne drogą wodną i czy rozumieć należy, że również nie będzie problemu z przepływaniem przez cieśninę Pilawską??? Jeśli tak to mam nadzieję, że dożyję dnia na, który przygotowywują mnie niektórzy animatorzy naszego życia samorządowego, że w końcu na Zalew wpłynie tych kilkanaście tysięcy żaglówek, barek i stateczków( o zanurzeniu do 1,8m) He He W ten sposób być może dziesiątki milionów euro wydane na porty itd. Będą miały jakiś sens… … … Pozdrawiam
Sportowa inauguracja „Orlika” przy SP 14 (piłka nożna)
Herman wrócił do Elbląga
O „działkowym” Stefana Rembelskiego Elbląga ratowaniu (polemika nadesłana)
Kanał Elbląski na ITB Berlin 2012
Dawno temu nad Elblągiem... pojawił się samolot
Zdobycie. Zdecydowanie
Zdobycie. Zdecydowanie
Zdobycie. Zdecydowanie
Zdobycie. Zdecydowanie
Gdańska na to nie stać, a Elbląg?
Porozmawiajmy o wiadukcie
Doroczne nagrody dziennikarzy
Cieszyć się nie ma z czego
Elbląskie „ogórki” czekają na patronów
Słów kilka o porcie
Wirtualna przejażdżka ulicami starego Elbląga
Zmarł „Pan Zwierzyniec”
Budżet 2012 trudny, ale pierwszy realnie zaplanowany
Umowa o małym ruchu granicznym podpisana!
REOP u Prezydenta