UWAGA!

Słów kilka o porcie

 Elbląg, Słów kilka o porcie
fot. AD

W 2010 roku, po kilkuletniej przerwie, Elbląski Port Morski reaktywował działalność i dziś przeżywa renesans - pisze w swoim felietonie Arkadiusz Zgliński, dyrektor portu. To kolejne, po listach Marii Koseckiej, Roberta Turleja i Witolda Strzelca, sprawozdanie nadesłane z Urzędu Miasta.

Potencjał portu jest dziś dobrze, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywany. Na szczęście działania i strategia zarządu portu mają poparcie władz miasta, co dobrze wróży na przyszłość. Dzięki porozumieniu podpisanemu między rządami Polski i Rosji żegluga po Zalewie Wiślanym i Kaliningradzkim ożyła.
       Głównym kierunkiem obrotu towarowego są miasta Obwodu Kaliningradzkiego: Bałtijsk, Kaliningrad, Swietłyj, gdzie transportowane są przede wszystkim towary masowe – w imporcie: węgiel, kruszywa, śruta soi, w eksporcie: materiały budowlane, konstrukcje stalowe, odlewy żeliwne. Obroty portu dynamicznie wzrastają, choć na drodze jeszcze lepszym wynikom stoi brak wpisania naszego portu w wykazie przejść granicznych, właściwych co do wprowadzania artykułów spożywczych na teren Unii Europejskiej. Ten rynek jest wciąż niewykorzystanym potencjałem. Daje to nadzieję, że przeładunek w elbląskim porcie będzie jeszcze większy.
       Powoli odżywa także ruch pasażerski, którego przykładem w 2011 roku były regularne cotygodniowe zawinięcia niemieckiej jednostki MS Johannes Brahms z grupami turystów niemieckich. Odbył się także pierwszy rejs zagraniczny polskiego armatora EFB Partner z zorganizowaną grupą turystyczną. Armatorzy już teraz potwierdzili terminy zawinięć jednostek na przyszły rok.
       Ożywienie portu wiąże się nie tylko ze wzmożonym importem i eksportem towarów drogą wodną, lecz także z aktywizacją żeglugi i ruchu turystycznego. Oba kierunki rozwoju wymagają stosownych inwestycji i technicznych przygotowań. Konieczne jest też utrzymanie współpracy międzynarodowej i utworzenie wspólnego, spójnego programu polityki rozwoju całego zalewu, obejmującego mały ruch przygraniczny. Współpraca i wzajemne kontakty są intensywnie rozwijane, czego wynikiem jest podpisanie umów z Zarządem Portów Obwodu Kaliningradzkiego Rosmorport (grudzień 2010), a także Administracją Portu Morskiego Kaliningrad (grudzień 2011). Prowadzone są intensywne działania i rozmowy z potencjalnymi kontrahentami ze strony rosyjskiej w celu zwiększenia wolumenu towarów w transporcie wodnym w obu relacjach. W obecnym roku została również wyłoniona w drodze konkursu nowa firma, która będzie świadczyć usługi przeładunkowe w naszym porcie. Głównym udziałowcem tej firmy jest Port Targowy w Kaliningradzie. Zakładamy więc znaczny wzrost wymiany towarowej. Wstępne założenia wskazują wynik na rok 2012 w ilości 200-300 tysięcy ton. Oczywiście podejmujemy również działania marketingowe, czego wynikiem jest nowa szata graficzna strony internetowej, udział w targach branżowych, materiały promocyjne w magazynach i czasopismach o tematyce branżowych, a także przystąpienie do wspólnego projektu Amber Coast Logistic, gdzie partnerami są porty takie jak Hamburger Hafen Marketing, Port Klaipeda, Port Sasnitz i inne małe porty, a także instytucje zajmujące się transportem i logistyką. Zacieśnia się też współpraca i perspektywy rozwoju elbląskiego portu w bezpośrednim połączeniu z portami trójmiejskimi. Przykładem była zorganizowana w Elblągu konferencja „Elbląg-Gdańsk-Klainingrad”. Powoli odżywa również ruch pasażerski. Wszystkie podjęte działania wpłynęły znacząco na wynik w roku 2011, gdzie w elbląskim porcie przeładowano około 120 tysięcy ton towarów.
      
Arkadiusz Zgliński, dyrektor Elbląskiego Portu Morskiego

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • o co chodzi panie dyrektorze z tym przetargiem w porcie i zarzutami dwóch firm które skrytykowały warunki postępowania pytał oto na sesji RM Wiceprzewodniczący Jerzy Wilk nie ma ani słowa o tej sprawie w pana artykule
  • Wowka Szanowni, zacni Państwo jeśli jest wszystko w jak najlepszym porządku i robicie wszystko „…Konieczne jest też utrzymanie współpracy międzynarodowej i utworzenie wspólnego, spójnego programu polityki rozwoju całego zalewu, obejmującego mały ruch przygraniczny…” to proszę wytłumaczcie mi dlaczego port w Elblągu nie wstąpił Organizacji Portów Bałtyckich ??? Wszak głównym celem BPO jest poprawa konkurencyjności transportu morskiego w rejonie Morza Bałtyckiego poprzez wzrost wydajności portów, prowadzenie marketingu w tym rejonie jako strategicznym centrum logistycznym, wymiana informacji, wprowadzanie nowych technologii w sektorze portowym w celu integracji portów w łańcuch transportowy oraz koordynowanie współpracy pomiędzy portami członkowskimi. www.portel.pl
  • Niewątpliwie stara nam się tutaj udowodnić potrzebę istnienia i funkcjonowania tej dziwnej instytucji - jednakowoż rachunek ekonomiczny i efekty racjonalnej struktury logistycznej jak i transportowej, bo o turystycznej już nie wspomnę - są tak mizerne i nieczytelne zarówno przez statystycznego mieszkańca jak i jakikolwiek podmiot gospodarczy. Proszę i błagam nie róbcie z nas idiotów i tak jest to dość powszechna patologia na tych ziemiach - ale nie sadzę, aby była totalna - choć niekiedy to mam wątpliwości.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2011-12-29)
  • Aborygen. Ty jesteś z czegoś tak w ogóle zadowolony? Oczywiście oprócz zadowolenia z samego siebie. Jesteś największym malkontentem portelu, wiecznie niezadowolony
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czempion po matce(2011-12-29)
  • Coś się dzieje, choć wciąż za mało - to jednak cieszy !
  • Szkoda, ze nie zamieszczono fotografii portu z dzisiaj-nawet jednego TIRa nie ma! A taki stan jak na fotce był tylko raz w tym roku!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    omnibus(2011-12-29)
  • Ladna autolaurka. Szkoda, ze nie ma wtym felietonie slowa o tym, ze ozywienie przeladunkow nastapilo przede wszysktiem za sprawa pryawtnych firm, a nie wskutek dzialalnosci Zarzadu Portu. No bo co takiego zrobil Zarzad, aby te firmy do Elblag sciagnac?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    krajan(2011-12-29)
  • Tak z ciekawości zapytam - 120 tys. ton to ile to jest statków, barek czy innych okrętów?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    szczurek lądowy(2011-12-29)
  • Port ma młodego dyrektora który dokonał wielu zmian w jego działaniu. Porównać mozna rok obecny z latami poprzednimi, dziś z tych komentarzy wynika że wielu chetnie widziało by siebie na miejscu obecnego dyrektora aby za chwilke sobie przypisać obecne sukcesy. Dajcie się spokojnie portowi rozwijać, a przekonana jestem, że się rozwinie na miarę swoich możliwości.
  • Rozwinąć to się może rolka papieru toaletowego a nie ten pseudo port morski.
  • gołym okiem dało się zaobserwować wzrost ruchu w elbląskim porcie. Aż się owe oko gołe szkliło z radości, że coś się dzieje :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Hakuna maTata, Lufke maMama(2011-12-29)
  • Hm. .szkoda ze jak czytam wiadomości z mojego ukochanego e-ga to większość komentarzy piszą malkontenci. Spójrzcie na to inaczej. .stoi i jest rozładowywana jedna barka. Dobrze - przynajmniej ktoś zarobił na tym pieniądze. Jeżeli za rok będzie 10 to jeszcze lepiej - zarobek będzie 10 krotnie większy. Czy to komuś przeszkadza? Niezależnie kto zarobił te pieniądze, czy kierownik czy pan na koparce, to i tak wyda w naszym mieście. Musi kupić jedzenie, picie, itd. Zamiast się z tego cieszyć to wiecznie narzekacie. Szkoda. .ciężko musi się wam żyć z takim optymizmem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    varsowiak(2011-12-29)
Reklama