
Elbląska fabryka Logstor zostanie zlikwidowana – taką decyzję podjęło wczoraj (22 października) zgromadzenie wspólników spółki. Wypowiedzenia otrzyma ok. 120 pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, pozostali będą pracować do wygaśnięcia umów czasowych. Ludmiła Kulawik, dyrektor ds. personalnych Logstor Polska zapewnia, że decyzja o likwidacji nie ma nic wspólnego ze strajkiem załogi elbląskiej fabryki.
„W związku z nagłym spowolnieniem gospodarczym, uchwałą Zgromadzenia Wspólników, właściciel podjął decyzję o likwidacji jednej z pięciu lokalizacji Logstor w Polsce – zakładu produkcyjnego w Elblągu. Konsekwencją takiej decyzji jest likwidacja ok. 120 miejsc pracy, zarówno produkcyjnych, jak i administracyjnych.
Logstor powstał ponad trzy lata temu z połączenia dwóch największych firm w branży producentów systemów rur preizolowanych dla ciepłownictwa. W wyniku tej fuzji firma posiadała nadwyżkę mocy produkcyjnych, którą utrzymywała, licząc na rozwój rynków. Niestety rynek inwestycji ciepłowniczych w centralnej Europie nie wykazuje tendencji wzrostowej. W Polsce firmy ciepłownicze mocno odczuły ekonomicznie dwie ostatnie ciepłe zimy, co przekłada się na decyzje inwestycyjne. Również projekty współfinansowanie przez fundusze Unii Europejskiej rozczarowują i ruszają znacznie wolniej niż prognozowano.
Biorąc dodatkowo pod uwagę nagłe spowolnienie gospodarcze, grupa Logstor, która posiada 10 fabryk w Europie, zdecydowała się na zamknięcie fabryki w Elblągu.

Pozostałe fabryki będą z powodzeniem sprawnie i kompetentnie realizować wysokie wymagania naszych klientów.
Pracodawca zamierza podjąć wszelkie działania, mające na celu minimalizację społecznych skutków likwidacji zakładu w Elblągu. Propozycja ta obejmuje zarówno program outplacementu, jak również realizowany we współpracy z Urzędem Pracy program aktywizacji zawodowej.
Część produkcji z Elbląga zostanie przeniesiona do fabryk w Zabrzu i w Danii.
Zwiększenie aktywności produkcyjnej na Śląsku pozwoli polskiej organizacji Logstor na zmniejszenie sezonowości produkcji. Skutkiem tego będzie zwiększenie stałego zatrudnienia, zamiast dotychczasowego zatrudniania pracowników na czas określony w sezonie. Takie rozwiązanie umożliwi firmie usprawnianie całej organizacji polskiej oraz doskonalenie wysokiej jakości produktów, co wpłynie na wzrost satysfakcji naszych klientów. Majątek spółki jest wystarczający do pokrycia wszystkich zobowiązań.
Według planów firmy Logstor zatrudnienie w przyszłym roku w Polsce osiągnie poziom powyżej 600 pracowników. Aktywność produkcyjna będzie realizowana w czterech pozostałych lokalizacjach Logstor Ror Polska Sp. z o.o. w województwie
śląskim.”
Kryzys kryzysem, jednak nasuwa się pytanie, czy likwidacja elbląskiej fabryki nie jest karą za strajk załogi?
- Pragnę zapewnić, że strajk nie jest powodem likwidacji fabryki w Elblągu – podkreśla Ludmiła Kulawik, dyrektor ds. personalnych Logstor Polska. – Taka decyzja wynika ze spowolnienia gospodarczego. Nie zostawimy jednak naszych pracowników na pastwę losu. Będziemy im pomagać w znalezieniu nowej pracy, damy również odprawy finansowe.
- Ustawa o zwolnieniach grupowych nakłada na nas obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi, by wspólnie zadbać o pracowników – dodaje. – Mamy na to 20 dni. Po tym czasie rozpocznie się wręczanie wypowiedzeń.
Elbląska fabryka zatrudnia ponad 200 pracowników, z czego ok. 120 ma umowy o pracę na czas nieokreślony.
- Przykładowo pracownik, który pracuje u nas od 8 lat wypowiedzenie otrzyma w listopadzie tego roku – wyjaśnia Ludmiła Kulawik. – Będzie pracował do końca lutego przyszłego roku, bo ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Później otrzyma 3-miesięczną odprawę. Wolą pracodawcy jest także przekazanie każdemu pracownikowi dodatkowo półrocznej odprawy – dodaje.
Ludmiła Kulawik zapewnia, że Logstor Polska chce pomóc swoim ludziom w znalezieniu nowego miejsca pracy.
- W Elblągu pracują świetni pracownicy, większość z nich to bardzo dobrzy specjaliści – podkreśla. – Chcemy, by znaleźli pracę odpowiednią do swoich kwalifikacji. Prezes spółki zapowiedział, że wykorzysta swoje prywatne i biznesowe kontakty, by zarekomendować elbląskich fachowców. Zrobimy wszystko, by pomóc tym ludziom w tej trudnej sytuacji - zapewnia Ludmiła Kulawik.
Decyzją o likwidacji elbląskiej fabryki Logstor zdruzgotany jest Andrzej Szatkowski, przewodniczący zakładowej komisji NSZZ "Solidarność": Dziś otrzymaliśmy tę informację. To pogrzeb zakładu...