UWAGA!

O załodze Zamechu (zatrudnienie w latach 1945-60, odc. 1)

 Elbląg, Tabliczka z drzwi biura, gdzie mieściła się zamechowska komórka organizacyjna zajmująca się obsługą ruchu kadrowego w tym kombinacie przemysłowym.
Tabliczka z drzwi biura, gdzie mieściła się zamechowska komórka organizacyjna zajmująca się obsługą ruchu kadrowego w tym kombinacie przemysłowym.

Na temat liczebności załogi Zamechu nagromadziło się sporo obiegowych opinii, nie zawsze zgodnych z faktami. Tematyce ruchu kadrowego w tym największym w powojennym Elblągu przedsiębiorstwie nie poświęcano dotąd szczególnej uwagi. Tymczasem każda kolejna dekada istnienia Zamechu miała w tym zakresie odmienną specyfikę, a całościowe spojrzenie na zjawiska kadrowe z lat 1945-1990 dostarcza nie tylko ciekawych refleksji na temat czasów minionych, ale również skojarzeń z czasami obecnymi. Szczególnie, że wkrótce minie 35 lat od zejścia Zamechu z areny dziejów oraz w obliczu coraz bardziej zarysowującej się schyłkowości pozostawionego wówczas przez niego potencjału.

Biorąc pod uwagę wysoką fluktuację kadr sięgającą niekiedy rocznie nawet 33% (!) oraz przy założeniu, że średni okres pracy w Zamechu wynosił ok. 6 lat obliczyłem, że w ciągu 45 lat przez ten kombinat przemysłowy przewinęło się na dłużej lub zgoła krótko ok. 50 tys. zatrudnionych. Imponująca liczba. Poniższy wykres należy „czytać” razem ze schematem przekształceń organizacyjnych mających miejsce we wspomnianym okresie. Historię liczebności załogi Zamechu postanowiłem przedstawić w rozbiciu na krótsze lub dłuższe okresy, które arbitralnie ustanowiłem jako jednorodne rozdziały w omawianej 45-letniej historii.

 

 

Lata 1945 –1947

Okres istnienia Stoczni nr 16, która była protoplastą Zamechu. Początek zatrudniania pracowników na potrzeby tej stoczni rozpoczął się jeszcze przed formalnym przejęciem przez inż. Mieczysława Filipowicza infrastruktury stoczni Schichau z rąk radzieckiego komendanta ppłk. Jurija Nowikowa. Protokół zdawczo-odbiorczy dokumentujący to przekazanie podpisano 4 sierpnia 1945 r.

Na koniec grudnia 1945 zatrudnienie w Stoczni nr 16 wynosiło 186 osób, a na koniec jej istnienia blisko dwa lata później – 1269 osób. Zatrudnienie takiej liczby pracowników w okresie krótszym niż dwa i pół roku należy uznać za sukces. Pamiętać przy tym należy, że zatrudnienie w tamtym czasie to nie tylko kontrakt na wykonanie pracy, ale też opieka jaką pracownik otrzymywał w postaci racji żywnościowych, ciepłego posiłku, ubrania i mieszkania. Wszyscy przyjmowani wówczas do pracy ludzie to tzw. „przychodźcy” - tułacze wojenni, byli więźniowie obozów koncentracyjnych i jenieckich, repatrianci, przesiedleńcy na „Ziemie Odzyskane”. Choć żyli w trudnych warunkach, to jednak łączył ich entuzjazm i wiara w lepsze jutro. Niestety stocznia w Elblągu nie miała w tamtych realiach polityczno-geograficznych szans powodzenia. Mimo zapału i heroicznego wysiłku, aby ją na nowo wskrzesić, ostatecznie odstąpiono od tych planów.

 

Lata 1947-1948

Dalszy wzrost liczebności załogi przedsiębiorstwa do poziomu ponad 2200. Osiągnięto to dzięki napływającej do Elbląga ludności poszukującej nowego miejsca do życia. Po fiasku stoczni zapadła decyzja o przeniesieniu tego podmiotu gospodarczego ze Zjednoczenia Stoczni Polskich do Zjednoczenia Przemysłu Maszynowego, czemu towarzyszyła zmiana nazwy przedsiębiorstwa najpierw na Zakład Budowy Maszyn i Turbin, a następnie na Fabrykę Turbin i Ciężkich Maszyn.

Potencjał zakładu został natychmiast skierowany do akcji remontowej zniszczonej podczas wojny polskiej energetyki. Dodatkowy wzrost zatrudnienia nastąpił w tym okresie w związku z wchłonięciem przez Fabrykę Turbin i Ciężkich Maszyn Państwowej Fabryki Maszyn i Taboru Kolejowego

 

Lata 1948-1949

Po powołaniu do życia we wrześniu 1948 r. na bazie Fabryki Turbin i Ciężkich Maszyn Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego miał miejsce dalszy energiczny wzrost liczebności załogi tego przedsiębiorstwa do poziomu 3700 zatrudnionych. Nowo powstałe Zakłady Mechaniczne otrzymały misję budowy krajowego przemysłu ciężkiego zaopatrującego energetykę, przemysł wydobywczy i okrętowy. To były początki dużego robotniczego ośrodka przemysłowego, który zaczął przyciągać do Elbląga ludzi poszukujących pracy. Poprzez nakazy pracy zaczęto kierować tu również absolwentów wyższych studiów technicznych. Tak zaczynała się miastotwórcza rola Zamechu.

 

Rok 1949

Po tragicznym pożarze hali A20 w lipcu 1949 r. wstrzymano przyjęcia do pracy. Załogę Zakładów Mechanicznych sparaliżował strach. Nikt nie myślał o rozwoju załogi, tylko o tym jak uratować własną skórę.

Rok 1950

W efekcie wydzielenia w sierpniu 1950 r. ze struktur Zakładów Mechanicznych do samodzielnego funkcjonowania Przemontowni Wagonów (która wkrótce przekształciła się w Zakład Taboru Kolejowego - ZTK) liczebność załogi Zakładów Mechanicznych spadała do ok. 3300.

Lata 1950-1961 – okres stagnacji w zatrudnieniu, które przez dekadę wzrosło niewiele, bo zaledwie do ok. 3600 pracowników. Było to spowodowane brakiem jasno sprecyzowanej koncepcji rozwojowej dla zakładu, który nadal przeżywał traumę „sprawy elbląskiej”. Zakład był zaangażowany w budowę pierwszych turbin „dużych mocy” TC25 i TK50 na licencji LMZ oraz produkcję „przemysłowych maluchów” własnej konstrukcji, jak również we wdrażanie licencji Liaanen na śruby okrętowe.

W latach 50. XX w. trafiło do Elbląga bardzo wielu inżynierów wykształconych w dużych ośrodkach akademickich. To oni po 1956 r. zaczęli animować w mieście życie kulturalne i artystyczne. Zanim to nastąpiło ukazująca się w latach 1951 – 57 gazeta zakładowa „Na Warcie Pokoju” „wychowywała” załogę wzniecając jej zapał do sumiennej pracy i zachęcając do przekraczania norm, jednocześnie piętnując obiboków, pijaków, brakorobów i innych szkodników społecznych.

Kolejna część cyklu za tydzień

Daniel Lewandowski

Przygotowując niniejszy artykuł korzystałem z następujących publikacji i źródeł:

  • Artykuł Janusz Gierulskiego „Problemy organizacji i techniki Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego w Elblągu w latach 1945-1975” opublikowany w „Roczniku Elbląskim” Tom VIII, rok wydania 1979
  • „Technika Zamechu. 1948 – 1988”, monografia wydana na 40-lecie Zamechu, rok wydania 1988
  • Roczniki gazety zakładowej „Na Warcie Pokoju” z lat 1951 - 1957
  • Roczniki gazety zakładowej „Głosu Zamechu” z lat 1963 1990
  • Informator zakładowy Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego w Elblągu, rok wydania 1975
  • Folder „5 lat ABB Zamech Ltd”, rok wydania 1995
  • Dokumentacja z zamechowskiego archiwum

Wszystkich zainteresowanych powojennymi dziejami Elbląga, a w szczególności jego przemysłem zachęcam do kontaktu pod adresem daniel.lewandowski1967@gmail.com.

Podaję też linki do moich wcześniejszych tematycznie związanych publikacji internetowych:

Turbinowe „Citius – Altius – Fortius” Zamechu

„Zamechowskie kolosy”, czyli turbiny mocy 25 i 50 MW

„Zamechowska przygoda z turbinami 120 MW”

„Miss Zamechu”, czyli kariera zamechowskich „dwusetek”

„Zamechowska 360-tka i historia jednego czynu społecznego”

Zamechowskie „maluchy”, czyli turbiny napędowe i przemysłowe małej mocy

„Trzy generacje zamechowskich turbin ciepłowniczych”

„Zamechowski niespełniony sen o atomie”

Arcydzieła zamechowskiej pracowni modelarskiej

„Zamechowski Ośrodek Naukowo-Badawczy”

„Zamechowska Stacja Prób Turbin i organy parowe Gerarda”

Zamechowska Izba Tradycji i Pamięci: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

STOP non stop, czyli 70 lat Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich w Elblągu

Zdarzyło się w Elblągu i Zamechu 30 lat temu. Jubileusz prywatyzacji

Wspomnienie o Kamilu Czwiertni (1930-2022)

„Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po 1990 roku (odcinek 1)”

„Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po 1990 roku (odcinek 2)”

„Historia materialnego i intelektualnego dziedzictwa Zamechu po 1990 roku (odcinek 3)”

Zamechowski „Pałacyk” Odc.1

Zamechowski „Pałacyk” Odc.2

Zamechowski chór „Echo”

W klimatach „Głosu Zamechu”

W klimatach zamechowskiego Radio-Studio

Zamechowska gazeta zakładowa „Na Warcie Pokoju”

Czterej przyjaciele z Zamechu zakładają Galerię EL

I Biennale Form Przestrzennych. To Zamech dał Gerardowi skrzydła

Jak Zamech inspirował artystów. Grafiki Haliny Różewicz-Książkiewicz

Zamechowska Stacja Prób Turbin i organy parowe Gerarda

STOP non stop, czyli 70 lat Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich w Elblągu

Zamechowski SIMP

Zamechowska Izba Tradycji i Pamięci: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Zamechowskie wakacje

Zamechowska „Jedynka”

Tajemnice schichauowskich piwnic

Zamechowskie budownictwo mieszkaniowe

Historia i osiągnięcia Zakładów Mechanicznych ZAMECH im. gen. Karola Świerczewskiego

Zamechowskie wyróżnienia, odznaczenia oraz nagrody pracownicze

Zamechowska służba zdrowia (Odcinek 1: Środowisko pracy i organizacja)

Zamechowscy „Judymowie” (Zamechowska służba zdrowia, odc. 2)

Przed Zamechem była Stocznia nr 16 (Odc. 1: Geneza i trudne początki)

Przed Zamechem była Stocznia nr 16 (Część 2: Struktura organizacyjna i ludzie)

Przed Zamechem była Stocznia nr 16 (Część 3: Odbudowa i działalność elbląskiej stoczni 1/2)

Przed Zamechem była Stocznia nr 16 (Część 4: Odbudowa i działalność elbląskiej stoczni 2/2)

Przed Zamechem była Stocznia nr 16 (Część 5: Koniec marzeń o stoczni)

Zamechowskie biblioteki (Odcinek 1: Zakładowa Biblioteka Techniczna)

Zamechowskie biblioteki (Odcinek 2: Zamechowskie ZOINTE i BOINTE)

Zamechowskie biblioteki (Odcinek 3: Zakładowa Biblioteka Zwią zkowa)

Rozważania w 75. rocznicę powstania Zamechu, odc. 1 Czym byłby Elbląg bez Zamechu

Rozważania na 75. rocznicę powstania Zamechu, odc. 2 Zamech wcale nie musiał powstać w Elblągu

Wspomnienie o Tadeuszu Ryterskim (1932-2024)

Zamechowskie szkolnictwo (Odc. 1, Historia Zespołu Szkół Zawodowych Zamech)

Zamechowskie szkolnictwo (Odc.2, Infrastruktura, wyposażenie, zasady i rytuał Zespołu Szkół Zawodowych Zamech)

Zamechowskie szkolnictwo (Odc. 3, Uczniowie i nauczyciele ZSZ Zamech)

Zamechowskie szkolnictwo (Odc. 4, Uczniowie i nauczyciele ZSZ Zamech - ciąg dalszy)

Zamechowska dokumentacja konstrukcyjna (Odc. 1: System numeracji rysunków)

Co się stało z zamechowskim archiwum (Zamechowska dokumentacja konstrukcyjna, odc. 2)

Zamech kolebką elbląskiego sportu. Wspomnienie po latach


Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • MariuszLewandowski-Fc Miesiąc temu pracowałem w montowni Volkswagena w Wolksburgu przy logistyce jednej z 4 linii montażowej. Liczebność jednej ze zmian w tej fabryce to około 6 może 7 tyś osób. Pracują tam Niemcy Włosi Turcy Polacy Rosjanie Ukraińcy i emigranci z Afryki. Przytłaczające jest porównanie najlepszych lat "Zamechu" z główną, ale nie jedyną montownią Volskswagena....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    1
    16
    MariuszLewandowski-Fc(2025-01-04)
  • MariuszLewandowski-Fc A jak wyglądało zatrudnienie po restrukturyzacji w poszczególnych Zakładach - Odlewniczym, Turbinowym, Okrętowym i Utrzymania Ruchu ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    10
    MariuszLewandowski-Fc(2025-01-04)
  • @MariuszLewandowski-Fc - Kreuje się Pan na takiego lokalnego działacza. Tymczasem jeździ Pan za granicę by dorobić. Nie sztuka uruchomić linie w Wolfsburgu. Tu w Elblągu niech Pan pokaże na co Pana stać gospodarczo. Niech Pan stworzy jakies stanowiska pracy, a najlepiej taką linie produkcyjna. Komentowac i pouczac innych jest latwo
  • Jako tzw. zamechowskiego emeryta dziwi mnie brak do tej pory miejsca gastronomicznego w Elblągu gdzie np. w każdy poniedziałek dawni zamechowcy mogliby spotykać się w swoim gronie, a na ścianach wisiałyby zamechowskie / ABB / Alstom i GE / zdjęcia i byłaby odpowiednia znizka, W mieście gdzie mieszka chyba kilkanaście tysięcy osób związanych w jakiś sposób z firmami z Grunwaldzkiej, Malborskiej, Stoczniowej 2 i Dolnej 5 nie brakowałoby sentymentalnych klientów takiego lokalu Zamech Klub. A może w obecnych czasach takie wracanie do przeszłości nie jest już nikomu potrzebne i wystarczy tylko jednorazowe coroczne spotkanie emerytów
  • MariuszLewandowski-Fc Drogi Panie swój wkład w życie gospodarcze Elbląga ale i funkcjonowanie Zamechu mam i to nie najmniejszy proszę więc nie prowokować bo lista moich nagród może zapełnić jedną z gablot Muzeum Techniki bez żadnych problemów i niewiele będzie podobnych dlatego bardzo strzegę się pychy i samochwalstwa Przez 20 lat pracowałem z sukcesami w tym 10 na zlecenie "ABB Zamech LTD" chyba w każdej komórce związanej z Izbą Pomiarów. Jeśli Pana zdaniem "piszę głupoty" to chętnie poczytam rzeczy mądrzejsze. Przypominam też szanownemu Panu że po Referendum które miałem przyjemność inicjować na Modrzewinie powstało chyba ponad 10 fabryk dzięki temu co Premier Tusk zrobił dla sukcesu wyborczego Poseł Gelert. Proponuję najpierw pomyśleć z kogo próbuje Pan drwić Komentować przekazując wiedze i doświadczenia nie jest łatwo właśnie dzięki podobnym do Pana nieświadomym spraw i nie znającym ludziom malkontentom. Proponuje to przemyśleć i albo pisać rzeczy modre albo milczeć. Jak wiadomo milczenie jest złotem w wypadku tego rodzaju komentarzy błyszczy szczególnie mocno....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    12
    MariuszLewandowski-Fc(2025-01-04)
  • @MariuszLewandowski-Fc - Nie wierzę w to co napisałeś. To zwykłe bajeczki. Nikt rozumny nie wierzy w puste anonimowe komentarze bo to ze jest jakas fotka idane niby osobowe nic nie znaczą też mogę się podpisać jadzia tarnowsska i to niby prawda? Dlatego to co piszesz lewa fc to ściema do kwadratu a jak nie to udowodnij tutaj że tam tyle pracowałes pokaz skan swiadectw pracy, dyplomów i odznak, bo tak nikt ci nie uwierzy a ze napiszesz że nie checsz sie tych chwalić boś skromny to taki chwyt kato-jehowy nic nie mów a uwierz. w bajki to naiwni wierzą ja tobie nie wierze dopóki nie udowodnisz tego co napisałeś. Dla mnie tam nie pracowałeś. nikt cie nie zna i nigdy o tobie nie słyszałem a pracowałem wiele... takżę skończ pisać dyrdymaly i posyp sobie głowę jemiołą; -D
  • MariuszLewandowski-Fc Mój drogi widzę że nie zrozumiałeś tego co napisałem więc z innej beczki - zawodowy oszust wszędzie węszy oszustwa ponieważ taki jest jego sposób myślenia. Sam stosujesz metody ataku na osobę z nie piszesz o sprawie - wniosek jesteś hejterem i sam oszukujesz więc zakładasz że inni też oszukują. Niczego nikomu nie muszę udowadniać ponieważ nie robię kariery politycznej o nie muszę starać się o poklask. Nie muszę też chodzić pod krawatem i zachowywać jakiejkolwiek poprawności politycznej Ale że kilka rzeczy mam pod ręką to proszę
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    12
    MariuszLewandowski-Fc(2025-01-04)
  • MariuszLewandowski-Fc Kim był Dyrektor Burakowski też mam pisać czy sam umiesz poszukać ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    3
    MariuszLewandowski-Fc(2025-01-04)
  • @MariuszLewandowski-Fc - Jak nie musisz, jak nie musisz... zawsze się wymądrzasz, mędrkujesz, poprawiasz i w ogóle jesteś naj naj naj, to pokaz co potrafisz? potrafisz? Wiedziałam że tak napiszesz że bedziesz pisał te schemty typu nic nie muszę bo to i tamto i owano, a skończ pan i wstydu oszczędź, nikt tutaj nie uwierzy w to co napiszesz bez dowodu a pisać kazdy może tylko sęk w tym kto w to wierzy; -D Tylko naiwni wierzą w to co piszesz... anonimowe pisanie komentarzy to już plaga
  • To nie hejt! Widzę że nie znasz znaczenia wyrazu i sytuacji. Czy krytyka która jest prawem to już szerzenie nienawiści typu hejt? Hejt to moim zdaniem coś wulgarnego i godzącego w dobre imię a tutaj jest doążenie do weryfikacji tego co piszesz bo to trąci propaganda nie chwalę się ale coś tam mam ale nie pokaże.. tak to jak mam słonia w klatce w wannie ale nie pokażę bo gierek mi zabronił :) pokaż jak coś masz a jak nie masz to nie pisz bo to jest własnie podprogowe; -D widocznie nie rozumiesz co się do ciebie pisze, krytyka rzeczowa to nie hejt, naucz się...
  • Historia "Zamechu" to typowy przykład funkcjonowania kraju w latach powojennych. W prowincjonalnym, powiatowym mieście w ówczesnej Polsce zawsze życie toczyło się wokół tego typu zakładu. Tak w "Zamechu" jak i tego typu zakładach blisko połowa zatrudnionych to byli niewykfalikowani robotnicy, stąd taka rotacja pracowników, bo po wykorzystaniu ich możliwości nie byli tam potrzebni. Zresztą w Elblągu od przełomu lat 50 i 60 - tych XX wieku uwidaczniało się narastające bezrobocie. Szczególnie dotyczyło to kobiet, którym generalnie proponowano pracę w handlu lub gastronomii. Zakład odzieżowy w Elblągu również nie mógł zapewnić pracy tylu poszukującym. Ratunkiem było zwiększanie zatrudnienia w "Zamechu" na stanowiskach nieprodukcyjnych bądź pomocniczych lub też z chwilą rozwoju produkcji w Spółdzielni "Plastyk" wykonywanie tzw pracy chałupniczej wvwarunkach domowych. Stąd też życie mieszkańców zawsze koncentrowało się wokół Zamechu. Sytuacja uległa poprawie na początku lat 70-ych ub. wieku, a głównie po utworzeniu województwa. Ale to od tego momentu spadała popularność "Zamechu", przede wszystkim w zatrudnieniu. Stąd tamten czas charakteryzował się systematycznym spadkiem liczby pracowników.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    szach i mat(2025-01-04)
  • MariuszLewandowski-Fc Nie muszę ale to masz w skanie. Jeśli zarzucasz mi kłamstwo to z przyjemnością zaproszę Cię do Sądu Rejonowego ale nie skończy się to dla ciebie kwotą 5 tysięcy zł Ja od 2012 nie pisze komentarzy anonimowo /chyba ze zapomnę się zalogować/ a paru ludzi już się przekonało że na sali rozpraw radzę sobie dość sprawnie. Nikt nie musi w nic wierzyć - fakty kolego można sprawdzić a moich opinii nikt podzielać nie musi. To co kłamię czy nie kłamię bo zaraz możemy spotkać się na Sali Rozpraw ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    12
    MariuszLewandowski-Fc(2025-01-04)
Reklama