UWAGA!

Pytają o remont stuletnich budynków przy Grunwaldzkiej

 Elbląg, Pytają o remont stuletnich budynków przy Grunwaldzkiej
Fot. Anna Dembińska

Mieszkańcy dwóch budynków przy alei Grunwaldzkiej, którymi administruje Zarząd Budynków Komunalnych, wnoszą o przeprowadzenie tam remontu. Proponują m. in., że sami przeprowadzą część prac.

- Zwróciła się do nas grupa elblążan mieszkających w komunalnych lokalach znajdujących się przy alei Grunwaldzkiej 79 i 81 – podkreślają na początku swojej interpelacji w tej sprawie radni Paweł Kowszyński i Sebastian Czyżyk-Skoczyk z klubu radnych PiS.

Podkreślają, że w budynkach, gdzie jest łącznie 14 lokali, mieszkają m. in. osoby starsze czy z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy twierdzą, że od czterech dekad nie przeprowadzono tam żadnych "zewnętrznych" remontów, np. dotyczących elewacji.

- Z tego względu utrzymanie ciepła w lokalach jest bardzo nieefektywne, a same mieszkania są narażone na wdzieranie się wilgoci oraz związane z tym problemy i potencjalne niebezpieczeństwa. Ponadto z budynków sypie się tynk, który zagraża nie tylko mieszkańcom, ale również przechodniom na pobliskim chodniku i pojazdom przejeżdżającym przy budynkach – podkreślają radni.

Dodatkowo w ostatnim czasie ze względu na zły stan dachu kominiarz miał odmówić tam przeprowadzenia prac.

- Prace te przeprowadził inny uprawniony fachowiec czyniąc zastrzeżenie, że jeśli nie dojdzie do naprawy w kolejnym roku nie podejmie się tych prac – czytamy w interpelacji. Pismo wskazuje też m. in. na kwestie stanu ganków, zagrożeń pożarowych etc.

Według radnych Kowszyńskiego i Czyżyka-Skoczyka, mieszkańcy są gotowi przeprowadzić część prac samodzielnie, np. za częściowe odliczenia czynszowe.

  Elbląg, Pytają o remont stuletnich budynków przy Grunwaldzkiej
Fot. Anna Dembińska

- Podobny proceder dotyczy znajdującego się za budynkami trawnika, którego koszty koszenia ponoszone przez miasto (według mieszkańców) są horrendalne, a o który ostatecznie dbają, nieodpłatnie, sami zainteresowani. Co więcej, do mieszkańców nieustannie docierają doniesienia, iż miasto od lat odmawia przeprowadzenia obszerniejszych remontów ze względu na plany wyburzenia lub sprzedaży budynków – piszą radni.

Pytają zarówno o te kwestie, jak i o możliwość realizacji remontów

Na interpelację odpowiedziała wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska.

- Nieruchomości przy Alei Grunwaldzkiej 79 i 81 należą do zasobu mieszkaniowego wybudowanego w latach 1907-1908 i nie są ujęte w Planie rozbiórek. Ponadto budynki te są umieszczone w wykazie nieruchomości wyłączonych ze sprzedaży. Budynki przy Alei Grunwaldzkiej 79 i 81 zostały ujęte w Planie potrzeb remontowych, lecz konieczny zakres remontów wymaga dużych nakładów finansowych, co przy ograniczonym budżecie ZBK aktualnie nie jest możliwe. Dlatego też miasto prowadzi działania w celu pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych – podkreśla wiceprezydentka.

Gdy o mowa koszeniu trawników, wskazuje, że na terenach będących w administrowaniu ZBK, koszty prac są uzależnione od wielkości powierzchni przewidzianej do koszenia oraz składanych ofert w trakcie procesu przetargowego.

- Nie ma możliwości zastosowania indywidualnej stawki czynszu dla danego najemcy w zamian za wykonywane prace porządkowe. Istnieje natomiast możliwość odpracowania zaległości czynszowych, które również posiadają lokatorzy omawianych budynków, w ramach prowadzonego przez ZBK Programu Realizacji Świadczeń Wzajemnych – zaznacza w odpowiedzi Katarzyna Wiśniewska.

Dodaje, że od 1 marca stawka czynszu za najem lokali mieszkalnych to nie 8 zł, a 7 zł na m2 .

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Odwołajcie prezydenta i cała rade miejska. Widac ze sobie nie radza, totalny chaos organizacyjny.
  • @blumenplautz - to może dołóż "wujku dobra rada" z własnej kasy do remontu
  • Czy te budynki są objęte opieką konserwatora zabytków? Jeśli nie to wówczas nic tych budynków nie wyróżnia spośród dziesiątków innych budynków w zasobach ZBK. A jak te zasoby ZBK wyglądają to wszyscy wiemy. To zaprowadzi nas nieuchronnie do pytania jak ZBK zarządza tymi zasobami i jak o nie dba oraz co sprawia, że to odbywa się na takim raczej niskim poziomie. Jeśli mieszkańcy tych budynków od 40 lat płacą czynsz to dlaczego ZBK nie robi remontu?
  • Bo pieniądze z naszych czynszów idą na tych co nie płacą i nie chcą odpracowywać zaległości!!!!!
  • ZBK zajmuje się już tylko likwidacją budynków. Vide budynki przy ul. Bema, w tym jeden wpisany do rejestru zabytków, ostatnio przeznaczone do rozbiórki. Tymczasem prezydent Missan wydaje 300 tys. na promocję swojej osoby.
  • W artykule zabrakło informacji czy mieszkańcy płacą czynsz regularnie. Jeśli to robią i od 40 lat nie mają żadnych zaległości płatniczych no to wówczas trzeba wyjaśnić w ZBK co się dzieje z tymi środkami finansowym. jak to możliwe, że budynek jest jet remontowany od 40 lat
  • zabrakło? otóż nie... ale chyba zabrakło doczytać do końca i to ze zrozumieniem... "(... )istnieje natomiast możliwość odpracowania zaległości czynszowych, które również posiadają lokatorzy omawianych budynków, w ramach... (... )"
  • zalegają im ale chcą by im remontowali XD
  • Czynsz w takich starych budach jest niski a jeszcze do tego mają zaległości, no ale remontu chcą. No mają tupet.
  • Te stare budynki powinny być wyburzone, bo ani to bezpieczne, ani ładne. Temu kto nie ma zaległości w czynszu niech ZBK pomoże w zamianie mieszkania, a kto ma zaległości to do hotelowca pod Dębicę. Wkurza mnie to, że ci co żyją na koszt innych elblążan jeszcze mają wymagania.
  • Mieszkańcy budynków, którego lokatorzy regularnie płacą czynsze, nie mają żadnych zaległości i od 40 lat nie mogą się doczekać remontu powinni w trybie pilnym zażądać audytu u swojego zarządcy nieruchomości (w tym wypadku ZBK). Niestety najczęstszym przypadkiem jest to, że stan budynku pozostaje w bezpośredniej zależności od tego czy lokatorzy wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych. Pozostawiam czytelnikom do indywidualnej refleksji czy w ładnie wyremontowanym domu mieszkają lokatorzy, którzy mają zaległości czynszowe
  • Te budynki są piękne tak jak cały Elbląg... szczególnie jak się wjeżdża od strony Warszawy... - to od razu widać że się przyjechało na wiochę.
Reklama