UWAGA!

"Duże zainteresowanie wczasami niedzielnymi" (Głos z przeszłości, odc. 172)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 208, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 208, 1950 r.

- Obecnie zainteresowanie imprezami niedzielnymi jest słabsze, ze względu na wyjazdy robotników w święta na żniwa. Po zakończeniu jednak żniw wczasy niedzielne powinny być organizowane na szerszą skalę pisała prasa o tzw. "wczasach niedzielnych" w 1950 r.

Niedziela na portElu oznacza Głos z przeszłości. O czym pisała prasa ponad siedem dekad temu?

 

Szerzej rozwinąć organizację wczasów niedzielnych

"W roku bież. elbląski oddział biura podróży Orbis, współpracując z kierownictwem poszczególnych zakładów pracy, przystąpił do organizacji tzw. wczasów niedzielnych.

Imprezy te dają dobry odpoczynek robotnikom i pracownikom i powinny też być jak najszerzej propagowane pomiędzy załogami wszystkich przedsiębiorstw. Nie wszystkie jednak dyrekcje doceniły ich znaczenie. Robotnicy Zakładów Przemysłu Odzieżowego i Fabryki Wyrobów Metalowych oraz z niektórych innych zakładów prawie nie korzystają z tych wczasów. Dowodzi to, że referaty socjalne tych przedsiębiorstw nie wykazały inicjatywy w zapewnieniu ludziom odpowiednich warunków wypoczynku po tygodniowej pracy przy warsztacie.

Duże zainteresowanie wczasami niedzielnymi przejawiły natomiast referaty socjalne Zakładów Mechanicznych i Miejskich Zakładów Przemysłu Drzewnego.

Obecnie zainteresowanie imprezami niedzielnymi jest słabsze, ze względu na wyjazdy robotników w święta na żniwa. Po zakończeniu jednak żniw wczasy niedzielne powinny być organizowane na szerszą skalę. W związku z tym należy już dzisiaj zwrócić uwagę na konieczność różnorodności wycieczek. Dotychczas wyjazdy ograniczały się prawie do Krynicy Morskiej, chociaż interesujące byłyby np. takie wycieczki na jeziora mazurskie, do Fromborka lub Malborka, elbląski oddział Orbisu powinien wziąć to również pod rozwagę".

 

Nowe komisje PRN przystąpiły do pracy

"W czasie drugiej Powiatowej Rady Narodowej zmieniono skład personalny wszystkich komisji, czynnych przy Prezydium Rady. Złożone na tym posiedzeniu sprawozdania z dotychczasowej pracy komisji PRN wykazały, że wiele z nich nie przejawiało żywszej działalności. Np. Komisja Finansowo-Budżetowa i Komisja Zdrowia w ostatnim okresie nie odbyły żadnego posiedzenia.

Nowe komisji przystąpiły już do pracy, nawiązując ściślejszą łączność z mieszkańcami poszczególnych ośrodków w powiecie".

 

Reorganizacja komitetu współzawodnictwa w ESS

"W świetlicy Elbląskiej Spółdzielni Spożywców odbyło się zebranie wszystkich pracowników, na omówiono dotychczasową działalność komitetu, dokonano wyboru nowego. Przewodniczącym komitetu wybrano Kazimierza Domżałę, a sekretarzem – Z. Jasiewicza".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Wyspa szczęścia, film. prod. węgierskiej

Kino Mars – Młoda gwardia, film. prod. radzieckiej".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 208, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wicedyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej przyznał, że dokonał apostazji. - Wpływ miało uświadomienie sobie tego, że Kościół ten nie jest drogą do świętości, lecz korporacją - i to w najgorszym wydaniu - dbającą o własny kapitał i leczący swoje przyziemne kompleksy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    7
    Czas najwyższy(2024-11-17)
  • Obecnie zainteresowanie imprezami niedzielnymi jest słabsze
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    Nie w Dąbrowie(2024-11-17)
  • Komitety Współzawodnictwa tworzone były w latach 1947 - 1949 i miały za zadanie propagowanie idei współzawodnictwa pracy jako środka przyspieszonego procesu odbudowy kraju. Za twórcę tego ruchu uważa się górnika, rębacza dołowego z kopalni "Jadwiga" w Zabrzu - Wincentego Pstrowskiego. Górnik ten po powrocie z Belgii w 1945 roku, działacz belgijskiej Partii Komunistycznej, osiągał rekordowe wyniki w pracy. Domagał się, aby inni przyłączyli się do tego ruchu. Jego postawę wykorzystała PPR, publikując w dniu 21 lipca 1947 roku jego list wzywający innych do współzawodnictwa. W rzeczywistości wykorzystano osobę Pstrowskiego, który z uwagi na wyniki pracy domagał się odpowiedniego wynagrodzenia. Ostatecznie przyjął on koncepcję Partii i podjął się propagowania tego ruchu. Jego pozycję lidera przejął inny górnik Alfons Thiel. Ocenia się, że w tym współzawodnictwie uczestniczyło około 500 górników, a w kraju ponad 5000 robotników. Wincenty Pstrowski zmarł w 1948 roku mając 44 lata. Po jego śmierci postawiono w Zabrzu jego pomnik, który obecnie po renowacji istnieje jako Pomnik Braci Górniczej. Oficjalnie ruch ten zlikwidowano w 1956 roku, ale z pewną modyfikacją powrócił w 1974 roku jako socjalistyczne współzawodnictwo pracy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    BrygPracSoc(2024-11-17)
  • Dawno temu w Elblągu. Teraz to rozumiem.
Reklama