UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... brakowało nauczycieli

 Elbląg, Ulica Zamkowa (niem. Burgstraße) kiedyś
Ulica Zamkowa (niem. Burgstraße) kiedyś

W naszym okręgu niestety nadal brakuje nauczycieli. W Dąbrowie (niem. Damerau) od 1 października 1900 roku (a więc od roku i kwartału) nadal jest wolny wakat i tamtejszy nauczyciel jest zmuszony do nauczania obu klas. Od 1 lipca ubiegłego roku również nieobsadzone zostały dwa stanowiska w Suchaczu (niem. Succase) i Jagodniku (niem. Behrendshagen). W Łeczu (niem. Lenzen) udało się 15 grudnia obsadzić trzeci wakat nauczycielski poprzez zatrudnienie nauczycielki. W Hucie Żuławskiej (niem. Hütte) również zatrudniono nauczycielkę. Wytrzymała ona tam jednak tylko krótki czas - mogliśmy przeczytać w styczniu 1902 r. O czym jeszcze mogliśmy przeczytać.

Kłótnia w sylwestrową noc o mało nie spowodowała pożaru
       W noc sylwestrową o godz. 22.15 wezwano straż pożarną do lokalu przy ulicy Bożego Ciała 111 (niem. Leichnamstraße). Właściciel znajdującego się na piętrze mieszkania wdał się w kłótnię ze swoimi gośćmi, podczas której doszło do rękoczynów, wskutek czego spadła na ziemię stojąca na stole zapalona lampa naftowa. Lampa rozbiła się a rozlana nafta zapaliła się, nie wyrządzając całe szczęście większych szkód (AZ, piątek, 03.01.1902 r.).

 

Aresztowany za zakłócanie miru domowego
       Wczoraj wieczorem doszło do aresztowania robotnika Rudolfa Geffroy z Wielkiej Góry Cudów (niem. Gr. Wunderberg). Geffroy, który skłonny jest do ataków przemocy i któremu z tego powodu wielokrotnie zabroniono wstępu do jednego z lokali tanecznych przy Grobli św. Jerzego (niem. Inn. St. Georgendamm), wszedł tam znów wczoraj i nie chciał go opuścić również wtedy, gdy wielokrotnie został o to proszony. Wezwano dlatego też stróża, który aresztował go za zakłócanie miru domowego (AZ, piątek, 03.01.1902 r.).

 

Włamanie do gospody przy alei Grunwaldzkiej
       W nocy z 1 na 2 stycznia w gospodzie przy alei Grunwaldzkiej nr 60 (niem. Holländer Chaussee) doszło do włamania z kradzieżą. Złodziej rozbił szybę w oknie od strony podwórza, następnie zdjął szybę, postawił w ogrodzie i wszedł do dużego pomieszczenia lokalu. Z lokalu ukradziono: znajdującą się tam kiełbasę, skrzynkę kilońskich szprotek, blaszaną puszkę śledzi i różne bułki, podczas gdy z trunków niczego nie ubyło. Złodziej co najwyżej napił się z kilku butelek, o czym świadczy fakt, że jedna z wyjętych butelek do połowy opróżniona stała w miejscu wyjętego okna (AZ, piątek, 03.01.1902 r.).

 

Nowy właściciel restauracji „Zur Deutschen Krone”
       Z dniem dzisiejszym dotychczasowy szef kelnerów z hotelu „Englisches Haus” przejął słynną restaurację „Zur Deutschen Krone” przy ulicy Św. Ducha (niem. Heiligengeiststraße) (AZ, sobota, 04.01.1902 r.).

 

Zwarcie linii tramwajowej niedaleko mleczarni Schroedtera
       Komunikacja tramwajowa była dziś przez pewien czas zakłócona z powodu zwarcia, do jakiego doszło przy Wewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Innerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta) niedaleko mleczarni Schrödtera (AZ, sobota, 04.01.1902 r.).

 

Historyczny koncert świąteczny w Resursie Mieszczańskiej
       Z okazji święta narodowego elbląski chór kościelny organizuje 18 stycznia w Resursie Mieszczańskiej historyczny koncert świąteczny. Na scenie usłyszymy następujących solistów: panie Martę Meissner (sopran) i Marię Rasenberger (alt) oraz panów O. Hintzelmanna z Berlina (tenor) i profesora O. Freytaga z Stuttgartu (baryton) (AZ, niedziela, 05.01.1902 r.).

 

Schwytano winowajców
       Schwytano siedmiu młodych ludzi, którzy w noc sylwestrową dopuścili się różnego rodzaju występków, m.in. rozbili latarnię uliczną i uszkodzili wiele płotów. Winowajcy mieszkają w tamtejszej okolicy (AZ, niedziela, 05.01.1902 r.).

 

Śmiertelny napój
       W piątek zatruła się karbolem zamieszkała na Schiffsholmie była położna Teresa Specht. Mówi się, że była uzależniona od alkoholu, a jej syn robił jej wczoraj z tego powodu wyrzuty. Ze złości kobieta napiła się z butelki karbolu i doznała tak poważnych obrażeń wewnętrznych, że zmarła około godziny 20. Specht była wdową i miała 65 lat (AZ, niedziela, 05.01.1902 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.
  • Niemieckie lobby wciska nam że to byli nasi przodkowie
  • "niedaleko mleczarni Schrödtera"- właśc. niedaleko mleczarni Schroetera. - "na Schiffsholmie" - przy ul. Kotwiczej.
  • Historyczny koncert świąteczny w Resursie Mieszczańskiej związany był ze Świętem Narodowym przypadającym na 18 stycznia. Właśnie 18 stycznia 1871 roku parlament uchwalił powstanie Cesarstwa Niemiec (zwanego też II Rzeszą). Zgodnie z uchwaloną w tym dniu Konstytucją była to monarchia parlamentarna, a jednocześnie państwo związkowe, w skład którego weszły niemieckie państwa związkowe oraz dotychczasowe Królestwo Prus. Władzę pełnił Cesarz, który jednocześnie był Królem Prus.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    von Zogay(2025-01-04)
  • Chłopie nasi przodkowie to przecież MAŁPY człekokształtne. A to "wciska" nam nie żadne lobby niemieckie, a materialiści- intelektualiści, zwanych przez niektórych "lewakami" czy też popaprańcami światopoglądowymi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    Orangutan I(2025-01-04)
  • przy ulicy Bożego Ciała 111 (niem. Leichnamstraße) - jak nieustanną mantrę trzeba powtarzać tłumaczce, że to dzisiejsza ul. Robotnicza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    RodemzElbląga(2025-01-04)
  • "ulicy Bożego Ciała 111 (niem. Leichnamstraße)". Portel trzyma poziom. Ha ha ha
  • @Ma to sens - Ignorancja porażająca... Nie wszystko złoto, co się świeci. Do tego nie potrzeba translatora!
  • @erg. - "Schrodtera" właśc. Schroetera - to zauważyłeś, ale już nie zauważyłeś (?!) że... dzisiejsza ulica Traugutta... to nie Wewnętrzna Grobla Młyńska (niem. Innerer Muhlendamm) - dzisiejsza ul.1 Maja, tylko ówczesna (1902r. ) Zewnętrzna Grobla Młyńska (niem. Ausserer Muhlendamm). "... Jest(eś) na ogół nieprzyjemnym krytykantem... " (cytat z komentarza egr. z dnia 14.12.2024r. )
  • Gdzie jest lub byla Wielka Góra cudów?
  • W części "schwytano winowajców" nie podano gdzie oni mieszkali, więc gdzie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    trapczan(2025-01-04)
  • @trapczan - Mniej więcej pokrywa się z dzisiejszą ul. Teatralną
Reklama