Dwie i pół godziny w kolejce, by oddać głos
Do naszej redakcji dotarło kilka sygnałów o tym, że w komisji wyborczej nr 41, mieszczącej się w I Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Pocztowej w Elblągu, na oddanie głosu trzeba było czekać w kolejce nawet 2,5 godziny. Byliśmy na miejscu po godz. 18 sprawdzić, jak wygląda tam sytuacja.
Najnowsze dane o frekwencji (aktualizacja)
57,54 proc. wynosi ogólnopolska frekwencja w wyborach parlamentarnych na godzinę 17. W województwie warmińsko - mazurskim do godziny 17 do urn poszło 54,86 proc. Ile osób zagłosowało w Elblągu oraz powiatach elbląskim i braniewskim?
Elblążanki i elblążanie głosują. "To wielki obowiązek i przywilej"
W wyborczą niedzielę po godzinie 11 odwiedziliśmy kilka elbląskich lokali wyborczych. W każdym była długa kolejka osób oczekujących, by móc oddać głos. Państwowa Komisja Wyborcza pierwsze dane o frekwencji w wyborach poda około godz. 13.30. Zobacz zdjęcia.
W niedzielę wybierzemy posłów i senatorów. Zobacz naszą wideo sondę
W piątek (13 października) kilka godzin przed ciszą wyborczą przeprowadziliśmy na ulicach Elbląga szybką wideo sondę, pytając przechodniów, czy wezmą udział w głosowaniu, na kogo oddadzą głos i czy wezmą udział w referendum. Pytaliśmy także o motywy ich decyzji. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo i udziału w niedzielnym głosowaniu.
Wielkiej zmiany dokonują pojedyncze głosy
W niedzielę zadecydujemy o kolejnych latach naszego życia i naszego kraju. Zachęcam wszystkich do głosowania. Każdy z nas ma dokładnie jeden głos. Te głosy zadecydują w jakim kraju będziemy żyć przez kolejne lata. Zachęcam do wybrania Listy nr 6. To gwarancja wolności, demokracji i lepszego życia zwykłych ludzi – mówi Elżbieta Gelert, kandydatka do Sejmu startująca z Listy nr 6, pozycja 2.
Serce ma po lewej stronie, a w nim Elbląg
Drodzy Elblążanie! 15 października czas wyborów. Być może najważniejszych od ‘89 roku. To czas decyzji, komu powierzymy reprezentowanie nas i naszego regionu w Parlamencie. To także czas podsumowań kończącej się IX kadencji Sejmu.
Wybory 2023. O czym warto pamiętać?
Głosowanie w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu oraz ogólnopolskim referendum będzie możliwe od godz. 7 do 21. Od północy w sobotę trwa cisza wyborcza, która zakończy się z chwilą zamknięcia lokali wyborczych i do tego momentu zakazana jest jakakolwiek agitacja związana z głosowaniem. Co jeszcze warto wiedzieć o wyborach?
Tak głosowali Czytelnicy portElu
Ponad 1100 internautów oddało głos w naszej sondzie wyborczej. Wyniki mocno odbiegają od profesjonalnych ogólnopolskich sondaży, dodajmy więc, że to głos Czytelników portElu, głównie elblążan.
Elbląg wart jest naszej troski - Dawid Sadowski
Elbląg to piękne, pełne historii miasto, które zasługuje na większą rolę w naszym regionie. To miejsce, które ma ogromny potencjał, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Niestety, szczególnie obecnie, polityczne kłótnie i spory stoją na drodze do jego rozwoju.
Stanisław Gorczyca: Najważniejsza kampania, której miało nie być...
Kończy się najważniejsza kampania w najnowszej historii Polski. Kampania brudna i nierówna. Kampania, której daleko do standardów zachodnich demokracji. Kampania, w której nie planowałem uczestniczyć...
Referendum razem z wyborami. Co warto wiedzieć?
15 października razem z wyborami parlamentarnymi odbędzie się również ogólnopolskie referendum, w którym rząd zadaje Polakiem cztery pytania. Co warto o referendum wiedzieć? Czy można zagłosować w wyborach, ale nie brać udziału w referendum?
Rafał Ryszczuk - nr 1 na liście Trzeciej Drogi, spełniony mąż, ojciec i samorządowiec
Nigdy nie musiałem przydawać sobie animuszu, nazywając się postacią z kreskówki czy filmu, bo jestem sobą, człowiekiem z krwi i kości. Zawsze taki byłem, zarówno jako nauczyciel, jak i jako radny, burmistrz, mąż i ojciec.
Elblążanin z ogromną szansą na poselski mandat!
W Elblągu mieszkam, pracuję, tu uczą się moje dzieci. Od 13 lat dbam o sprawy mieszkańców jako radny Rady Miejskiej. Teraz chciałbym zadbać o Elbląg i region jako Poseł na Sejm RP - mówi Robert Turlej, elblążanin z ogromną szansą na poselski mandat.
Młodzi idą na wybory. Jak zagłosują?
Kim są wyborczy debiutanci, czyli najmłodsi wyborcy (18-21lat), którzy 15 października będą po raz pierwszy mogli wziąć udział w wyborach parlamentarnych? Jakie są ich wartości, preferencje, obawy? I czy w ogóle skorzystają z wyborczego prawa? W Polsce jest ich prawie 1,5 miliona, W Elblągu - około 3 tysięcy, drugie tyle w gminach powiatu elbląskiego.
Stanisław Gorczyca: z zachodnich Mazur dla europejskiej Polski
Odbudowa państwa prawa, zwiększenie roli samorządów, odblokowanie funduszy europejskich dla Warmii i Mazur oraz troska o prawa kobiet - oto priorytety Stanisława Gorczycy, kandydata na posła z listy Koalicji Obywatelskiej (nr 3 w okręgu 34).
Nasza sonda. Na kogo oddasz głos w wyborach do Sejmu?
Do wyborów parlamentarnych pozostał mniej niż tydzień. Wiecie już, na kogo będziecie głosować? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie, w której ujęliśmy wszystkie komitety startujące w okręgu elbląskim. Głosowanie potrwa do 12 października.
Poseł Zbigniew Ziejewski rozda elblążanom… chleb
We wtorek (10 października) na Targowisku Miejskim w Elblągu pojawi się poseł PSL Zbigniew Ziejewski z pokaźnym zapasem darmowych bochenków chleba. - Godne życie Polaków musi być tak powszednie jak nasz polski chleb – uzasadnia swą symboliczną inicjatywę parlamentarzysta.
Mamy dowody: Jacek Protas najskuteczniejszy, gdy trzeba zawalczyć o Elbląg i region
– Niemal całe moje życie zawodowe to jeden cel: Województwo Warmińsko-Mazurskie musi mieć silną pozycję wśród polskich regionów. Elbląg, Braniewo, Lidzbark Warmiński, Pasłęk czy Ostróda muszą mieć odpowiednie warunki, żeby wrócić na ścieżkę rozwoju zablokowaną przez PiS - mówi Jacek Protas, poseł na Sejm RP. Z najbardziej doświadczonym politykiem i samorządowcem naszego regionu rozmawiamy o zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Młody kandydat na posła skradł serca elblążan - kim jest?
To Mateusz Szauer (41 lat, żona Edyta, dwoje dzieci: Maksymilian i Lena) – specjalista ochrony środowiska, administracji publicznej i zarządzania samorządem terytorialnym, zawodowo od niemal 20 lat związany ze Starostwem Powiatowym w Iławie, gdzie pełni funkcję dyrektora wydziału ochrony środowiska i rolnictwa.
Pierwszy proces wyborczy w Elblągu
Dotychczas w elbląskim Sądzie Okręgowym zarejestrowano dwie sprawy w trybie wyborczym. W pierwszej zapadła już decyzja, na razie nieprawomocna.