UWAGA!

Odlewnia nie dla zbrojeniówki

 Elbląg, Odlewnia nie dla zbrojeniówki
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Wszyscy, którzy liczyli na to, że w zamykanej odlewni GE mogłaby się rozpocząć produkcja na potrzeby polskiej zbrojeniówki, będą rozczarowani. Nie ma rozmów między rządem a GE w sprawie odkupienia odlewni. Amerykanie do końca czerwca zamkną tę część przedsiębiorstwa i nie chcą zdradzać swoich planów wobec tego miejsca.

Obecnie na terenie odlewni pracuje jeszcze około 40 osób.

– Mamy jeszcze pracę z naprawami komór. Pracujemy do końca czerwca – mówi jeden z pracowników odlewni. – Większość wyposażenia jest zinwentaryzowana, czeka prawdopodobnie na sprzedaż lub wywóz do innych zakładów GE – twierdzi.

Do naszej redakcji zwrócili się przedsiębiorcy z branży odlewniczej, apelując o nagłośnienie kwestii przyszłości tej części zakładu.

– Przecież mógłby on z powodzeniem być wykorzystywany przez polski przemysł na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Tyle się mówi o potrzebach, tu jest gotowa infrastruktura, którą można by wykorzystać. Próbujemy zainteresować tym tematem polityków, ale nie mamy konkretów – powiedział nam jeden z przedsiębiorców.

Zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy toczą się jakiekolwiek rozmowy z GE na temat przejęcia odlewni przez skarb Państwa. Odpowiedź otrzymaliśmy tylko z MAP.

- Temat potencjalnego włączenia odlewni w Elblągu do łańcucha produkcyjnego którejś z nadzorowanych przez MAP spółek obronnych był przedmiotem analizy tychże spółek we wrześniu ubiegłego roku. Analiza, o której mowa powyżej, uwzględniła zarówno ówczesną sytuację finansową Odlewni, jak też perspektywy jej poprawy w krótkim oraz dłuższym okresie, a także zdolności produkcyjne i infrastrukturę odlewni. W wyniku analizy stwierdzono, że posiadane przez odlewnię zdolności, choć unikatowe, nie są one możliwe do absorpcji w ramach produkcji obronnej – pisze we odpowiedzi na nasze pytania Departament Komunikacji Ministerstwa Aktywów Państwowych.

W odpowiedzi czytamy także:: „Ocena ryzyka inwestycyjnego, przy założeniu modyfikacji tychże zdolności, tak aby wpisywały się w produkcję zbrojeniową, wykazała, że istnieje zbyt wiele czynników, które stanowią istotne zagrożenia dla takiej potencjalnej inwestycji. W szczególności wolumen zamówień związanych z odlewami, jakie te spółki mogłyby potencjalnie wygenerować na rzecz Odlewni, jest zbyt niski, aby uzasadnić inwestycję i efektywnie wykorzystać potencjał produkcyjny spółki”.

 

MAP zaznacza, że właściciel Odlewni, czyli spółka GE Power nie zwracał się bezpośrednio do ministerstwa z ofertą nabycia udziałów w Odlewni.

- Analiza, która została przytoczona powyżej, powstała na skutek zwrócenia się z prośbą o jej wykonanie do Ministerstwa przez przedstawicieli związków zawodowych działających w Odlewni. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie ma wiedzy, aby toczyły się jakiekolwiek rozmowy dotyczące zaangażowania Skarbu Państwa w nabyciu udziałów w Odlewni – czytamy w odpowiedzi.

 

Zapytaliśmy biuro prasowe GE o dalsze plany związane z zamykaną wkrótce odlewnią. Chcieliśmy wiedzieć m.in.:

1. Na jakim etapie jest obecnie proces wygaszania odlewni? Czy czerwcowy termin jest zamknięcia jest aktualny?

2. Czy GE Power prowadzi jakiejkolwiek rozmowy z zainteresowanymi kontrahentami, którzy chcieliby odkupić tę część firmy od GE?

3. Czy prowadzicie Państwo rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej na temat ewentualnego kupna odlewni przez rząd w celu rozpoczęcia w tym miejscu produkcji na potrzeby zbrojeniówki? A jeśli nie, czy bylibyście zainteresowani taką ofertą z MON?

4. Czy to prawda, że GE Power wyprzedaje funkcjonujące w odlewni wyposażenie i planuje zalanie tzw. kesonów?

5. Jakie są dalsze plany GE związane z budynkami i wyposażeniem odlewni po jej zamknięciu?

 

W odpowiedzi otrzymaliśmy jedynie lakoniczny komunikat z agencji medialnej 247.com, która pełni rolę biura prasowego dla GE Power.

- Kontynuujemy prace związane z zamknięciem odlewni w naszym zakładzie w Elblągu. Działalność odlewni została przedłużona o kilka miesięcy, aby umożliwić nam ukończenie kilku ważnych projektów. Przewidujemy, że zakończymy je do połowy 2025 r. – informuje w odpowiedzi Agnieszka Kulbat-Skowronek z 247.com

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Najlepiej się zwrócić z tymi pytaniami bezpośrednio do Pana Prezesa M. Zaremby. Jako osoba zaangażowana w ratowanie odlewni oraz miejsc pracy w tej odlewni kompetentnie i kompleksowo odniesie się do tych wszystkich pytań
  • Odlewnia zakończy swoją piękną historię na oczach niedowierzających ludzi. Padło wiele pomysłów i zapewnień. Ale to tylko słowa. Zaraz uruchomiona zostanie wyprzedaż urządzeń i wyposażenia. Za klika miesięcy nie będzie już śladu po tej produkcji
  • To smutne, że gotowa infrastruktura, mogąca wesprzeć krajowy przemysł zbrojeniowy, zostaje zamknięta bez realnej próby jej wykorzystania. W czasach rosnących potrzeb obronnych brak strategicznego podejścia do takich zasobów jest niezrozumiały. Przemysł obronny nie rozwija się spontanicznie - wymaga długofalowej wizji, której tutaj niestety zabrakło.
  • To smutne, że gotowa infrastruktura, mogąca wesprzeć krajowy przemysł zbrojeniowy, zostaje zamknięta bez realnej próby jej wykorzystania. W czasach rosnących potrzeb obronnych brak strategicznego podejścia do takich zasobów jest niezrozumiały. Przemysł obronny nie rozwija się spontanicznie - wymaga długofalowej wizji, której tutaj niestety zabrakło.
  • no panie prezydencie MISSAN co ma pan mądrego do powiedzenia w tej sprawie ? zapewne nic, tak myślałem
  • dlaczego POrtal nie publikuję komentarzy nie przychylnych prezydencikowi Elbląga ??? przypadek nie sądzę.....
  • Przecież jak coś chcemy robić swojego, nawet tylko dla siebie to jest od razu NIE. Od wielu lat się dąży do tego, żeby Polska była tylko konsumentem. Pracować dla zagranicznych korporacji, kupywac ich produkty i nie mieć nic do powiedzenia. Prawo tak samo, aby dojechać obywatela w każdej możliwej kategorii. A jak chcesz już powiedzieć dość, weto, to zaraz unijne sankcje. Głosujcie dalej na ten sam układ, za 10 lat będziecie się bali z domu wyjść..
  • no to panowie missanowie, wcisłowie i ich ziomale. Macie teraz pole do wykazania się. Pokażcie jak mocno na sercu leży wam interes naszego miasta
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    22
    3
    Jacyna(2025-04-29)
  • Deweloper a przed palnik i na złom
  • "publikuję" - Dlaczego piszesz z błędami, przypadek... nie sądzę
  • Nie można też powiedzieć aby związkowcy jakoś szczególnie walczyli o tę odlewnię. Najbardziej walczyli o wysokość odpraw. I wywalczyli. Ale to tylko pieniądze. Wysoki podatek dużo zabierze, a po kupnie samochodu lub przyczepy na wyspie Bukowiec nie wiele pozostanie. Ale napewno pozostanie niesmak, może nawet "moralniak", że była odlewnia i jej nie ma i ze się jej nie obroniło
  • Tak nas załatwiają rzekomi sojusznicy - USA
Reklama