Dawno temu w Elblągu…odbył się jarmark na rzecz dzieci
W najbliższą niedzielę, jak co roku, odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy na rzecz pięciu tutejszych placówek dla dzieci. Odbyło się już wiele podobnych jarmarków, więc nie jest rzeczą prostą zorganizować ten tak, by był na tyle atrakcyjny i mógł przyciągnąć jak najwięcej osób. […] Jak udało nam się dowiedzieć, o godzinie 16 zostanie otwarta „Secesyjna kawiarenka”. Na jarmark nie będą wybierać się szkoły. Każdy będzie wybierał się na jarmark we własnym zakresie, będzie robił swoje i spędzi ten wieczór jak najmilej - pisała elbląska prasa w grudniu 1901 roku. O czym jeszcze pisała?
Były drzewa i krzewy, będzie fotowoltaika
Na skarpie oddzielającej szpital wojewódzki od osiedla Metalowców przeprowadzono wycinkę drzew i krzewów, by zrobić miejsce pod instalację fotowoltaiczną. Przeciwko tej inwestycji protestowali okoliczni mieszkańcy. Zobacz zdjęcia.
Zmagania super fryzjerów
– Stres jest zawsze, ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Chciałbym sprawdzić, na ile jestem odważny w wykonywaniu fryzur – mówi Dominik, uczestnik piątkowego(13 grudnia) fryzjerskiego konkursu w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. Zobacz zdjęcia.
Co słychać w elbląskiej onkologii
Szpital wojewódzki dobuduje skrzydło do budynku, w którym mieści się oddział onkologii, ma już pozwolenie na budowę. Na ten cel wraz zakupem wyposażenia potrzeba prawie 91 mln złotych.
Zostań detektywem i spędź ferie ze Światowidem!
„Detektywi Sztuki w Świecie Zaginionych Historii” to niezwykłe warsztaty, które łączą pasję do sztuki z detektywistyczną przygodą. Jeśli masz między 6 a 12 lat i lubisz odkrywać tajemnice, te zajęcia są właśnie dla Ciebie!
Nareszcie weekend: Świąteczny koncert EOK i kiermasze
Czas rozpocząć weekend. A co się będzie działo w Elblągu? O tym tradycyjnie informujemy w piątkowe południe.
Dla kogo renta wdowia? Sprawdź, czy masz uprawnienia
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą własną). Prawo do tzw. renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby się o tym przekonać, można wypełnić specjalną ankietę opublikowaną na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
43 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny
Karatecy rywalizują o mistrzostwo Polski. Czołgi wyjeżdżają na ulice. Działacze Solidarności i opozycji trafiają do ośrodków internowania. Biuro Solidarności w Elblągu przy ul. 1 Maja zostaje zdemolowane. 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju. Przypominamy artykuł, który opublikowaliśmy na 40. rocznicę tego wydarzenia.
Pijany wjechał w autokar. Jest akt oskarżenia
Do Sądu Rejonowego w Elblągu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi H., który w sierpniu spowodował wypadek pod Kadynami. Mężczyzna kierował mercedesem, będąc pod wpływem alkoholu i uderzył w jadący z naprzeciwka autokar, którym podróżowały 42 osoby.
W tych zawodach czeka praca w Elblągu
Kilkadziesiąt ofert pracy czeka na chętnych w Powiatowym Urzędzie Pracy. W jakich zawodach można znaleźć zatrudnienie?
Uczą się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo
Podczas pierwszych dwóch miesięcy warsztatów rowerowych w akcji prowadzonej przez Marka Kamma, pełnomocnika prezydenta Elbląga ds. koordynacji i rozwoju ruchu rowerowego i pieszego, wzięło udział kilkuset uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje III Liceum Ogólnokształcące, w którym wszystkie klasy – poza maturalnymi – zapoznały się z tematyką miejskiej jazdy na rowerach oraz na hulajnogach - informuje Urząd Miejski.
Paweł Olechnowicz oczyszczony z zarzutów
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła sprawę przeciwko elblążaninowi Pawłowi Olechnowiczowi, byłemu prezesowi Lotosu, i kilku innym osobom, które były podejrzane o wyrządzenie szkody majątkowej na rzecz Grupy Lotos. – Czyny nie zawierają znamion czynu zabronionego – argumentuje swoją decyzję prokuratura.
Co dalej z poprawianiem komunikacji miejskiej?
Ankiety zostały opracowane, prezydent powołał zespół mający wypracować propozycje rozwiązań. Dziś (12 grudnia) na konferencji prasowej przedstawiono najważniejsze wnioski z ankiet, które elblążanie wypełniali podczas wakacyjnych konsultacji społecznych.
Nowe poduszkowce dla strażników granicznych
28 miliony złotych kosztowały dwa nowe poduszkowce, które w środę oficjalnie zostały wdrożone do służby w Straży Granicznej w Starej Pasłęce koło Braniewa. Funkcjonariusze będą na nich patrolować Zalew Wiślany, przez który przebiega granica z Federacją Rosyjską. Zobacz film i zdjęcia.
Budowa elektrowni w Tolkmicku. "Projekt nie wiąże się z wysiedleniami" (wracamy do tematu)
Po naszej publikacji, dotyczącej rządowych planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w gminie Tolkmicko, głos w sprawie zabrał przedstawiciel spółki Neo Energy Group, która pracuje nad tym projektem. Zapowiada, że weźmie udział w spotkaniu z mieszkańcami, które zaplanowano na 16 grudnia w Chojnowie i przekonuje, że spółka „prowadzi dialog z lokalnymi władzami, który obejmuje transparentną wymianę informacji na temat planowanej inwestycji.”
Mini park przy III LO?
20 tys. zł – na tyle urzędnicy wycenili koszt utworzenia mini parku kieszonkowego przy III Liceum Ogólnokształcącym. Kwota może się z perspektywy budżetu miasta wydawać mała, ale urzędnicy nie uwzględnili tej kwoty w projekcie budżetu na przyszły rok.
Komenda znów odleglejsza
O budowie nowej siedziby elbląskich policjantów mówi się co najmniej od sześciu lat. Ostatni raz mogliśmy usłyszeć o jej projekcie w październiku 2022 roku, kiedy to inspektor Tomasz Klimek, ówczesny komendant wojewódzki policji zapowiedział, że „proces inwestycyjny rozpocznie się w przyszłym roku” i... Elbląg na nową komendę nadal czeka.
Zmarł Ryszard Paciejewski (wspomnienie)
W piątek, 6 grudnia, zmarł w Elblągu po długiej chorobie w wieku 91 lat Ryszard Paciejewski, sportowiec, działacz i sędzia szachowy.
Orkiestra gra coraz głośniej
Trwają przygotowania do kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Elblągu motywem przewodnim przygotowań są obecnie dwie kwestie, skarbonki i sztabiki WOŚP.
Podrobione prawo jazdy na granicy
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach podczas odprawy ujawnili podrobione prawo jazdy. Dokument do kontroli przedstawił obywatel Niemiec.