- Żołnierze i ochotnicy, którzy tworzyli oddziały zbrojne, musieli walczyć z dwoma agresorami, co świadczy o nieustającej woli narodu polskiego do wolności, niepodległości i suwerenności - mówił dziś (14 lutego) Ireneusz Ziemiński z elbląskiego koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podczas obchodów 78. rocznicy powstania AK. Zobacz zdjęcia.
- Przez cały czas funkcjonowania Armia Krajowa prowadziła walkę, broniąc narodu przed zagładą. Dziś możemy być dumni z postawy walczących Polaków – podkreślał związkowiec.
Elbląskie obchody rocznicy powstania AK jak co roku odbyły się przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego.
- Cieszymy się, że są tu z nami kombatanci, wojsko i młodzież, która przejmie po nas pamięć – mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, odnosząc się do konieczności przypominania kolejnym pokoleniom o trudnej historii Polski. - Naród jest budowany na wartościach, a Armia Krajowa podtrzymywała te wartości, dawała nadzieję, przełamywała marazm społeczny, który panował w czasie straszliwej nocy okupacji – mówił.
Podkreślił także, że chociaż dzisiaj możemy cieszyć się wolnością, to nie jest ona dana na zawsze. - Musimy o nią dbać wszyscy razem i tworzyć wspólnotę. To jest najważniejsze – podkreślał polityk.
W imieniu władz miasta głos zabrał wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz.
- AK tworzyło zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w skali Europy. W żadnym okupowanym kraju nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura – mówił. - Po 1945 roku historia Armii Krajowej ma dalszy ciąg w postaci aresztowań, brutalnych przesłuchań, długoletnich kar więzienia i kar śmierci dla żołnierzy podziemia. Obecnie czcimy ich jako żołnierzy niezłomnych – mówił samorządowiec.
Edward Pietrulewicz odniósł się także do osoby ks. inf. Mieczysława Józefczyka, honorowego obywatela Elbląga i członka AK, który zmarł w grudniu minionego roku.
- To on dawał nam, elblążanom, żywe świadectwo bohaterstwa i patriotyzmu – podkreślał wiceprezydent.
W czasie uroczystości głos zabrał również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Missan.
- Żołnierze Armii Krajowej są wzorem dla kolejnych pokoleń. Ich determinacja i męstwo w przeciwstawianiu się złu na zawsze pozostaną w pamięci Polaków - podkreślał. - Nazwa Armia Krajowa jest jednym z najważniejszych symboli niepodległości i wierności ojczyźnie.
Występ artystyczny z okazji obchodów rocznicy powstania AK przygotowali uczniów Szkoły Podstawowej nr 15, której patronuje Armia Krajowa. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odczytano też apel pamięci i wystrzelono salwę honorową ku czci obrońców ojczyzny.