UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • całe szczęście że rząd pisu przekop zrobił bo ci nieudacznicy włącznie z tym tęczowym z warszawy to kibel umieli zarbić z drogą z trocin
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    11
    slawekel(2025-03-30)
  • nie ma kanału elbląsko-ostródzkiego, jest Kanał Elbląski
  • Ten tytuł nawet jakiś taki do dxuy
  • Kalafiorem mi to wisi....
  • Kanał w USA, o którym w artykule wspomina autor to Kanał Morissa znajdujący się w stanie New Jersey. Został on oddany do użytku w 1831 roku. Posiada długość około 165 km i wyrównuje wysokość na poziomie 510 metrów. Na całym odcinku posiadał 23 śluzy i tyleż pochylni. W 1850 roku przebywający w Stanach inżynier Steenke zwiedził ten Kanał i zastosowane tam konstrukcje techniczne wykorzystał przy projektowaniu i budowie naszego Kanału. Natomiast Kanał Morissona został w 1922 roku wyłączony z eksploatacji i obecnie jest zabytkiem muzealnym.
  • Nie ma Kanału Elbląskiego, jest Kanał Ostródzko - Elbląski.
  • Szwedzka rewelacja! - 58 śluz na odcinku 190 km, dzięki którym pokonuje się różnicę poziomów 91 metrów. - Kanał Elbląski na odcinku 9 km ma 5 pochylni dzięki którym pokonuje się różnicę poziomów prawie 100 metrów! - W Szwecji płynie się kilka dni, a na naszych pochylniach ok.3 godziny. - A więc kto i co "deklasuje"??
  • Organem właściwym w Polsce do nadawania nazw i określeń geograficznych jest Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Polski (ustawowo utworzona w 1989 roku) funkcjonująca w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według obowiązującego wykazu nazw istnieje oficjalnie jedyna nazwa Kanał Elbląski. Określono w tym wykazie, że przebiega on od jeziora Druzno do jeziora Drwęckiego. Stąd wszystkie inne nazwy tego Kanału nie posiadają mocy prawnej. Chociaż można spotkać nazwę Kanał Elbląski/Warmiński, nawet w wikipedii, ale nie ma ona podstaw prawnych. Ta nazwa ma być określeniem wskazującym na istniejące połączenia z Kanałem Iławskim i Ostródzkim tworzących całość jako Kanał Warmiński jednakże nie ma to pokrycia w oficjalnym nazewnictwie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    Sortger(2025-03-30)
  • Jakoś od 2 lat kicha na przekopie i martwy szlak żeglugowy do Elblaga. Nawet jak to się"ruszy" to niewielu tu z Europy żeglarzy przypłynie. A te zdezelowane stateczki mogą przewieźć niewielką ilość turystów.
  • Dwie inne lecz podobne budowle hydrotechniczne. Jedna i druga warta uwagi. To tak jak by porównywać kolej wąskotorową z SKM.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    okoniowaty(2025-03-30)
  • Autor artykułu zachwyca się szwedzką konstrukcją, ale nie wyjaśnia tego, że pochylnie Kanału Elbląskiego wykorzystują do napędu wózków spływającą wodę. I na tym polega geniusz naszego kanału.
  • Dlaczego zamiast dyskusji na argumenty jest ubliżanie jeden drugiemu, nie rozumiem ?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    Jakby co(2025-03-30)
Reklama