320 tys. zł otrzymała diecezja elbląska na prace zabezpieczające ruiny kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Fiszewie (gmina Gronowo Elbląskie). Pieniądze zostaną przeznaczone na stabilizację konstrukcji budynku.
Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1237 roku. Kościół był budowlą trójnawową. Z opisów danego wyposażenia kościoła wiemy, że były w nim: dwa barokowe ołtarze główne, ambona z wizerunkiem ewangelistów, dwie granitowe chrzcielnice, drewniana tablica pamiątkowa ku czci poległych w wojnie 1813-1814, dwanaście płyt epitafijnych. Kościół od samego powstania należał do katolików. Przy kościele istniał cmentarz, po którym zachowały się nieliczne nagrobki. Kościół ocalał podczas II wojny, został jednak spustoszony. Zniszczeniu uległ podczas pożaru w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1948 roku. Przy ruinie kościoła znajdują się: dawna plebania (obecnie kaplica) oraz stary cmentarz, na którym stoi rokokowa, XVIII-wieczna stela, cippus, tumby i żeliwne krzyże. Obecnie kościół w Fiszewie należy do diecezji elbląskiej.
- Obowiązująca ustawa nakazuje właścicielowi dbanie o stan zabytku. Dlatego w 2019 r. rozpoczęły się prace zabezpieczające przy ruinie kościoła. Polegały one na oczyszczeniu ruin, scaleniu murów i filarów w jedną całość, aby zachować właściwą statykę obiektu. Kościół nie posiada stropu oraz dachu. Prace przy jego ruinie mają zatrzymać proces degradacji i będą postępowały w miarę pozyskanych środków. Obecnie, lutym 2021 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 320 tys. zł. Pieniądze są przeznaczone na kolejne prace stabilizujące konstrukcję budynku - mówi ks. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej.